• 91
  arda hakkında yapılan eleştirilerin hepsine eyvallah. hepsinde haklılar. ama bu sözü yüzünden neden bukadar linç edildi hiç anlamamışımdır. adam bizim renklerimiz yani sarı kırmızıya bişey dememiş ki. aksine hiç alakası olmayan dizayn edenler tarafından ortaya atılmış saçma sapan bi renge bir galatasaraylı olarak tepki göstermiş. ki giyip temsil edecek olan da o. zaten video da haberi yokken çekilmiş. yani biz arkadaş ortamında hiç böyle konuşmuyor muyuz sanki. hiç kahvede maç da mı izlemediniz. izleyin bi ufkunuz açılsın vizyonunuz genişlesin. tabi hayırlısıyla yasaklar bitip de hayat normale dönerse eğer.
 • 92
  cinsiyetçi bir ifadedir. bunu söyleyen, bunu normal görenler eleştirilmeli hatta yerden yere vurulmalıdır. renklerin cinsiyeti yoktur, ayrıca bu söz ile rengin sadece kadınlara uygun olduğu da ifade edilmiyor, direkt bu rengi kullanan, bu rengi giyen insanlara hakaret ediliyor. aynı şekilde herkes çok iyi bilir ki daha önce de pembenin bir benzeri olan mor formayı kullandığımız için bu ifade kullanılmıştır. yani formanın sarı kırmızı renklerimizle alakasız olmasıyla ilgisi yoktur. pembe veya mor yerine koyu yeşil, kahverengi vb. renkler kullanılsaydı bu söz asla söylenmeyecekti.
 • 93
  galatasaray renkleriyle alakası olmayan renkler için kullanılmış bir ifadedir. ifade ediliş biçimi yanlış olabilir ancak haklı olduğu gerçeğini değiştirmez. hava şartları rakip formaları nedeniyle beyaz veya siyah alternatif formayı her takım kullanır. onun dışında turuncu rengi de sarı kırmızının karışımıdır. bunların dışındaki renklerin ise galatasarayla alakası yoktur. ben gündelik hayatta mor rengini kıyafetlerimde nadiren de olsa giyerim ancak morun galatasarayla ne alakası var. tarihimizdeki en saçma forma tasarımlarına verilen bu tepkiyi o dönem ben de vermiştim. farklı renklerde galatasaray kıyafetleri üretilsin ama formamıza dokunmasınlar.
 • 96
  hala haklı bir söylem olduğunu savunanlar bu ülkeye olan inançlarımın kaybolmasına neden oluyor. yahu bariz bir cinsiyetçilik var bu cümlede, bunu nasıl göremiyorsunuz? mor giyen, pembe giyen insanlar "orospu" mu oluyor anında? bu renkler hangi zihniyete göre "orospu rengi" olarak tanımlanıyor? bağnaz, modernizmden uzak, orta çağda yaşayan insanların böyle renklere anlamlar yüklemesine alışkınız da 2021 yılında herkes her rengi giyerken, moda bambaşka bir hale dönüşmüşken hala bu kafadan çıkamayanları görmek çok ilginç.

  yarın bir gün mor, pembe, lila gibi renklerde tshirt giyerseniz savunduğunuz bu cümle aklınıza gelsin. kaldı ki benim gibi ilk günden beri arda'yı istemeyiz diye çığırtkanlık yapanlar olarak kenara çekilip sadece futboluna odaklanmışken hala nedir bu arda ve rezaletlerini savunma merakı? bırakın da unutalım bari geçmişte yaptığı saçmalıkları. sadece futbolunu konuşalım.
 • 97
  beş vakit arda turan eleştiren* biri olarak, yüzde yüz hak verdiğim serzeniş. cümleyi sansürleyerek altına imzamı atarım. tek hatası *r*spu kelimesini kullanması. keşke tüm hataları böyle olsa. gs store ve forma dizaynları berbat ötesi yönetiliyor. bu seneki forma, çarşamba pazarında satılan çakma formalardan daha kötü. abartıyorsam allah beni çarpsın. çok çok kötü forma dizayn ediyoruz. ürünler zaten klişe. 25 sene önceki forma nasıl bugünkü formadan daha güzel olabilir, biri bana açıklasın.
 • 98
  bu forma renklerine dönemin yöneticileri mi karar verdi, firma mı önümüze koydu bilemiyorum ama ağır trollendiğimizi düşünüyorum. bana fenerbahçe için forma rengi seç deseler pembe ve mor seçerim. bu kadar kötü ve iğrenç seçimlerdi. günlük hayatınızda ne giydiğinizle ilgilenmiyoruz, isterseniz bir şey de giymeyin ancak 25 milyon civarı insanın gönül verdiği bir camianın da sizin gibi olmasını beklemeyin. o günlerden geriye rakiplerin dalgası ve tezahüratları (mor menekşe şarkısı gibi) yadigar kaldı.

  futbol maskülen bir oyundur. bu demek değil ki diğer cins yada cinsel eğilimi olanlar izlemesin. ancak çoğunluk erkekler izler, oynar ve takip eder. hatta başka cinsel formları seçmiş erkeklerden gay, travesti, biseksüel vs. nin de pek ilgisini çekmez. peki büyük çoğunluğu erkeklerin ilgilendiği bir sporda bu forma renklerini neden seçersin. git galatasaray bayan voleybol veya basketbol takımına yap bu formayı. bize dayatmayın böyle saçmalıkları.

  insan psikolojisinde renklerin de bir çağrışımı vardır. bu kültürel bir algı durumudur kabul ama var işte böyle bir durum. nasıl ki kırmızı ret, dur yada önemli anlamına geliyor yada yeşil onay, geç veya sakinlik anlamına geliyorsa pembe de bir anlama geliyor.

  futbol sahada savaşmaktır aksini iddia eden yok sanırım. şu sıralar takımımız yeterince mücadele edemiyor diye eleştiriliyor zaten. kaç tane asker gördünüz pembe üniforma ile savaşan.

  ha bu arada arda'nın ifadeleri cinsiyetçidir ancak bu forma olmaz güzel kardeşim ol-maz. arda'nın ifadelerinden cinsiyetçilik namına rahatsız olduysanız tepkinizi koyun da ne olur bu forma renklerini savunmayın.
 • 99
  arda'yı affetmemiş biri olarak, haklı bulmadığım ama normal bulduğum eleştiri.

  yine bi işe işin ortasından dalıyoruz. herhalde kulüplerdeki futbolcuların hepsinin boş vakitlerinde tolstoy, dostoyevski falan okuduğunu, zeki demirkubuz filmleri izlediğini, taksim'e en şık takım elbiselerini giyerek falan çıktığını zannediyorsunuz.

  bizim ortamımız bu gençler. olmasın tabii, ben de istemem de, onu değiştirmeye başlayacağın son yer falan bir futbol takımı. o kadar çok erkekten oluşan bir ortamda, insanların cinsiyetçi diyalogları bitirmesini istemek nasıl bi kafa?

  bizim bakanlarımız falan milletin önünde küfrediyor. bu işler eğitim işi, sen daha en eğitimli olması gereken alanda, siyasette falan eğitimsiz kişilere prim veriyorsun ülke olarak. sonra da gelip diyorsun ki "ama arda nasıl orospu rengi der".

  şaka mısınız abicim siz? bu adamlar zaten günlük hayatlarında böyle yaşayan adamlar. önce cinsiyet eğitimini bi savunun, insanlarınıza homofobik olmayı değil, homofobiye tepki göstermeyi öğretin, insanları cinsel yönelimleriyle tanımlamamayı öğretin, toplumu bi eğitin de sıra arda'ya gelsin.
 • 100
  ahlaki bir değerlendirme içeren saygısız söz öbeği.

  bunu elestirebilmemiz için de bakanları falan sıraya koymanıza, eğitim sistemini baştan elden geçirmemize gerek yok. arda'nın futbolculuğuna veya kişiliğine yönelik değerlendirmelerden bağımsız olarak, böyle saygısız değerlendirmelerin sanki üzerinde kamusal bir uzlaşı varmış da kibarlıktan her yerde dile getirilmiyormuş gibi savunulması, en başta ortak kültürümüzü neyin uzerine kurdugumuzu sorgulatıyor.

  galatasaray ilklerin ve enlerin kulübü. alternatif formada da öncü oldu ne mutlu ki. başlıktaki kabadayı damgasının hedefinde olan mor ve mercan rengi formaların ikisi de harikulade formalar. atletico'yu gecip o sene uefa kupası'nda ceyrek veya yarı final görsek efsane simgelerimizden olabilirdi. hakeza, mercan forma da berbat bir döneme denk geldi. yoksa hem rengi, hem de tasarımı olağanüstüydü.
 • 102
  galatasaray'ın çağa ayak uydurduğu konulardan biri olan alternatif forma yüzünden ortaya çıkan talihsiz açıklamadır. arda'nın mantığına göre fiorentina ve palermo takımları direk orospu takımı olmalı ozaman. o dönemlerde alternatif forma konusunda cahil olduğumuzdan bir çok taraftar da böyle düşünüyordu zaten. 2008 yılında turuncu forma ile başlayan bu dönemde birçok alternatif formamız oldu hepsinide ayrı ayrı beğeniyorum açıkçası.