• 152
  bu başlığı geçen hafta gündeme getiren benim; haliyle hakkında iki kelam edeceğim. (bkz: #3564616) bu süreçte, galatasaray'ın kaybının beni memnun edeceği alt metnini taşıyan bazı sorunlu yorumlamalara cevap vermemiştim fakat bugün itibarıyla bu entry toplu bir cevap olsun.

  öncelikle bazı arkadaşlar mevzudaki temel mantığı doğru kurgulasın. o entryi, maalesef bugün tezahürünü gördüğümüz bazı faktörlerin galatasaray'ı bir rehavete, lakaytlığa, haliyle de bir mağlubiyet olasılığına götürdüğünü hissettiğim için yazdım. yazılma nedeni de böylesi bir mağlubiyetin olası olması halinde "hiç değilse" bir işe yaraması; şampiyonluk yolunda bize zarar verebilecek sorunlu yönlerin törpülenmesi ve bizim neticede şampiyon olmamız temennisinden ileri gelmektedir. daha da net ifade edeyim: ben galatasaray'ın şampiyon olmasını istiyorum. şundan eminim ki, o entry yazıldığı için evrene giden negatif enerji dolayısıyla galatasaray bugün yenilmedi. o entry, galatasaray'ın şampiyon olması temennisi ile, camiada görülen rehavet ve lakaytlık halinin getirebileceği olası bir mağlubiyetin "hiç değilse" bir işe yaraması ve bizi hedefimize ulaştıracak bir pozitif kırılma yaratması düşüncesi ile yazıldı. bu mağlubiyet dolayısıyla ben hiç ama hiç keyifli değil, son derece sinirli ve mutsuzum. keşke bazı arkadaşların dediği gibi o güllük gülistanlık görülen yolda giderken, göstereceğimiz doğru bir idare biçimiyle hiç bu lakaytlık haline temas etmeden, kazana kazana ilerleseydik. ben diyorum ki, durum bu mağlubiyeti gösteriyor gibiydi; nitekim oldu. madem ki bu mağlubiyet alındı, "bari" bir işe yarasın; biz buradan daha da güçlü kalkalım ve şampiyon olalım. umuyorum ki ifadedeki bu temel önerme artık netleşmiştir.

  konya maçıyla ilgili konuşmadan şunu söylemeliyim. açıkçası bu haftayı çok kritik görüyordum çünkü bu maçı kazansaydık ve fenerbahçe, alanya maçında puan kaybetseydi çok ciddi bir avantaj yakalamış olacaktık. o öyle bir avantaj olacaktı ki, rakipte muhtemel bir kırılma yaratacaktı ve sürecin geri kalanı bizi, rehaveti bile kaldırır duruma getirecekti. olan oldu. şunu belirtmeliyim: ben galatasaray'ın şampiyon olacağına hala kuvvetle inanıyorum. bu, uzun bir yol; puan kayıpları olabilir. biz hedefimize her zamankinden daha kararlı yürüyelim; hak ettiğimiz şampiyonluğu alalım.

  konyaspor maçını seyrederken yakındığım ve çok sinirlendiğim şey takımın rahat ve lakayt tavırlarıydı. dediğim gibi şampiyonluğa hala çok inanıyorum fakat kızdığım şey tam olarak geçen hafta korktuğum şey idi. biz, bizden daha iyi oynayan, daha yetenekli bir takıma yenilmedik. bu maçta kalitesizliğimizin değil ciddiyetsizliğimizin cezasını çektik. seyredenler görmüştür; maç 1-1 olana kadar konyaspor sahada yoktu. biz halihazırda 1-0'ı bulmuşken, sadece 10 dakika ciddi oynayıp tempo yapsak bu maçı rahatlıkla koparabilirdik. nitekim, 1-1 sonrasındaki 5 dakikada takım işin ciddiye bindiğini gördü ve bunu yapabileceğini gösterdi ve biz 5 dakikada 3 pozisyona girdik. bu kısım beni daha da sinirlendirdi çünkü maç, konyaspor bize oyunuyla üstün geldiği için kopmamış yahut 1-1'e gelmiş değildi. bu durum tamamen bizim rehavetimizin ve lakayt tavırlarımızın sonucuydu. zaten benim şampiyonluk yolunda korktuğum şey de iş bitmeden gelen bu rehavet haliydi.

  şunu da söylemeliyim: 1-1 sonrası hocanın yaptığı değişiklikler bana göre tamamen yanlış. hele ki şu altını ısrarla çizdiğim rehavet halinden uzak olan ender oyunculardan birini, sürekli didinen ve her pozisyonumuzun içinde olan rashica'yı bir dakika bile kenara almak kötü bir karardan öte bana göre adaletsizlikti. futbolu sezon başında bırakmış ve sahada olduğu her an kendisinden olmayacağı alenen anlaşılan mata'yı orta sahaya almak gibi hareketler de o dakikadan sonra maçın seyrini konya lehine değiştirdi. umarım bu mağlubiyet ile hoca da kimi hataları tespit eder ve bunları düzelterek halihazırda dahi çoğunlukta olan doğrularına ilave eder.

  son ve özet olarak şunu söyleyeceğim: galatasaray yarım puan kaybetse ben bir hafta mutsuz geziyorum. geçen haftaki entry yoluyla söylemek istediğim gibi: tek arzum şampiyon olmamız. keşke galatasaray her maçını ala ala bu kupaya gitseydi. üzülerek tekrar üzerinden geçiyorum: ben mağlubiyet görmeyi istemedim, istemiyorum. galatasaray camiasında gördüğüm, iş henüz bitmeden girilen rehavet halinin böylesi bir mağlubiyeti getirebileceğini ön gördüğüm için bu mağlubiyet "hiç değilse" bir işe yarasın diyorum. keşke olmasaydı fakat olacak gibi görünüyordu ve nihayetinde de olduysa; şampiyonluk yolunda alınan bu yara "bari" bizi silkelesin ve şampiyonluğa götürsün istiyorum.
 • 153
  kim hangi şartta söylerse söylesin asla kabul etmeyeceğim saçmalıktır. yahu mağlubiyetin hayırlısı hayırsızı mı olur? mağlubiyet -3 puan demektir. futbolda bırak 3 puanı, atılan tek bir golün bile önemi çok büyüktür. lan biz bjk’ye gol averajıyla şampiyonluk verdik yahu? durum böyleyken ben bu ifadeyi çirkin ve saçma buluyorum. söyleyene de zerre saygı duymuyorum.

  ya da şöyle mi yapsak? kulüp olarak acayip havaya girdik, daha mart ortasında olmamıza rağmen mayıs başındaymışız gibi hareket ediyoruz. madem bu kadar arşa değdi başımız, o zaman şampiyonluğu verelim? hayırlı ikincilik belki bizi evrenin hakimi yapar? hayırlı mağlubiyet varsa hayırlı ikincilik neden olmasın?
 • 156
  hayata pozitif bakıp yürümeye devam etme aracıdır. polyannacılıktır. saygı duyuyorum böyle bakanlara ancak okan buruk'un hatalar silsilesi sebebiyle geldi bu mağlubiyet. kredisi var ama buradan gereken dersi çıkarması gerekiyor okan buruk'un. bir değil iki değil bir sürü hatası var bu maçta. kötü oynayıp kazandığımız bir sürü maç var. aynı anda gomis, icardi, zaniolo sahada olmaz, olamaz. dubois çıkıp yunus sol beke girmez. mata'dan medet umulmaz. rashica oyundan çıkmaz. torreira oynayabilecek durumdaysa berkan 80 dk oynamaz. fatih hoca çok yapardı bu hataları. 80lerden kalma metodojileri vardı bugün okan buruk'un. dk 80 olmuş ligin en formsuz takımı haftalardır gol atamayan konya kapanmadı ama biz baskı kuramadık. buraya girdikçe sinirleniyorum gerçekten. biraz dinlenmek, uzaklaşmak iyi gelir hepimize. umarım ads maçıyla yeni bir seriye başlarız, ayaklarımız yere daha sağlam basar.

  (bkz: 17 mart 2023 konyaspor galatasaray maçı)
 • 157
  hayırlı mağlubiyet yalnızca transfer sezonunun hala açık olduğu dönemde mümkündür. ya da hoca konusunda acabalar ayyuka çıktı ise ve mağlubiyet takımı hoca değişikliğine götürecekse söz konusudur.

  kadronuz çok iyi, 14 maç üst üste 3 puanı cebinize atmışsınız, yenmeniz halinde uefa eşleşmesinden elenmiş olan moralsiz rakibinize attığınız puan farkı 12 olacak ve oluşan uçuk puan farkıyla morallerini iyice dibe çekme şansını kaçıracaksınız. pek hayırlı değil sanki!

  (bkz: 17 mart 2023 konyaspor galatasaray maçı)
 • 159
  aslında gerçekten vardır. 17 mart 2023 konyaspor galatasaray maçında rekor baskısı ortadan kalktı. tek sıkıntı bunun konyaspor gibi gıcık bir takıma karşı bitmiş olmasıydı.
  velhasıl kelam bu lige 3 kere ara verildi, üçünde de toparlanıp tekrar ivme kazanmayı başardık.
  yönetim lale orta'yı gündemde tutarsa, taraftar hem yönetimin hem teknik ekibin hem de takımın arkasında durursa ipi göğüsleriz.
  fenerbahçe'nin kalan büyük maçları kazanacağını ve puan farkını eriteceğini düşünenler hayâl görüyor ya da endişeliler. bu sezon bizim.
  2011-12'de puan farkı daha 9 olmamışken bursaspor deplasmanında 1-0 yenilmiş, eskişehirspor deplasmanında 0-0 berabere kalmıştık.
  2017-18'de karabük deplasmanına kadar deplasmanlarda yenilip durduk, üstüne son sıradaki gençlerbirliği'ne 1-0 yenilip liderliği kaptırdık ama yine de ipi göğüsledik.
  çekinecek birşey yok. icardi o golleri her zaman kaçırmayacak, takımın geri kalanı her zaman böyle oynamayacak, teknik ekip her maçta fantastik hatalar yapmayacak.
  bu sezon bu lig bizim olacak!
 • 162
  vardır çünkü hatalar iyi derslerdir, konsantrasyon ve motivasyon yapılan hemen hemen her işte başarıyı getiren ana faktördür. düşersin ve kalkarsın, sonraki sefer aynı engele takılmamaya çalışırsın. 14 maç sonra gelen bu mağlubiyet de zayıflayan konsantrasyonu ve kazanma motivasyonunu yeniden canlandırması bakımından hayırlı olmuştur umarım. bunu yazan herkesin de temennisi budur, futbolda veya dışında herhangi birşey başarmak oynadığınız menajerlik oyunundan fazlası arkadaşlar, insan yönetmek, herkesi aynı amaç altında toplamak kolay değil bazen soğuk duşlar gerekir, reset atmak gerekir, öyle görülmeli bu söylem
 • 163
  17 mart 2023 konyaspor galatasaray maçı için söylenmesi mümkün olmayan. ikinci yarı değişiklikler olana kadar gelemeyen rakibini kalenin ağzına soktun. önce oyuna ortak ettin sonra oyunu verdin. bu olsa olsa hatalı mağlubiyet olur. çünkü geçen hafta da bu takım çok kötüydü.

  dünden beri sinir küpüyüm ama mağlubiyetten değil, hatalı değişikliklerden.
App Store'dan indirin Google Play'den alın