• 112
  her saniyesinin altina imza atılacak video yayınlamış youtube kanalı. aşağıda yazılan ve bizim en büyük sorunlarımıza çok güzel açıklamalar getirmişler. umarım hoca ve yardımcıları bunu izlemiştir.
  1. galatasaray neden pas futbolu oynayamıyor?
  2. fatih hoca neden her seferinde ocak ayını işaret ediyor?
  3. iki yıldır başarısız olmamıza rağmen neden aynı futbolu oynuyoruz?
  4. bu takım neden ligin en fazla top kaybı yapan ve en az top kazanan takımı?
  5. son yıllarda yapılan transferlerden neden verim alamıyoruz?
  6. taraftar neden oyuncuları ıslıklamaya başladı? bunda başkanların ve fatih hocanın payı var mı?
  7. düşük bütçeli takımlar bile neden her maç bizden daha iyi oynuyor? bjk, fb ile oynadıklarında bunlar küme düşer dediğimiz takımlara karşı bizim bir tane organize atağımız neden yok?
  8. hocanın neden adamakıllı yardımcısı yok?

  biz fatih hocayla şampiyon olmak ya da güzel baskılı bir oyun görmek istiyoruz. sampiyonluklar da dahi en az 4 senedir guzel futbol izleyemiyoruz. artık eveleyip, geveleyen baskısız, temposuz futboldan sıkıldık. umarım hoca buna bir çözüm bulur yoksa da yerini yapacak birine devreder.

  https://youtu.be/p7Fysqsxkx8
 • 113
  harika bir içeriği daha biz futbolseverlerle buluşturan kanal. video içeriğini kısaca kendi yorumlarımı da katarak değerlendirmek istiyorum. açıkçası, videoyu izledikten sonra galatasaray futbol takımının ana sıkıntısının oyunu ele alış şekli olduğuna kanaat getirdim. özetle, modern futbolda topa fazla sahip olmanın yetmediğini ve topu kazanmanın da en az topa sahip olmak kadar önemli olduğundan bahsediliyor. bence, sergen yalçın ile fatih terim arasındaki oyunu ele alış bakımından en büyük farklılık burada ortaya çıkıyor. çok net bir istatistik var.

  2020-2021 sezonunun ilk yarısında beşiktaş, topa en çok sahip olan 2. takım olmuş. beşiktaş'ın topa sahip olma oranı %57,7. gelin görün ki yine 2020-2021 sezonunun ilk yarısında beşiktaş, ligin açık ara en çok top kaybeden takımıymış. tam 560 top kaybı yapmışlar. top kaybı sıralamasında beşiktaş'ı takip eden takımlar rizespor, göztepe, hatayspor ve ankaragücü. beşiktaş'ın dışındaki bu 4 anadolu takımının da topa sahip olma oranı %50'nin altında. beşiktaş orada çok büyük bir istisna teşkil ediyor. beşiktaş bu kadar top kaybı yaparak topa nasıl bu kadar fazla sahip olmuş? cevap basit. topu geri kazanarak. bu sezonun istatistiklerine bakarak anlayabiliriz bunu. süper lig 2021-2022 sezonunda en çok top çalma girişiminde bulunan takım beşiktaş. maç başına 33,8 top çalma girişiminde bulunmuşlar. galatasaray'ı merak ediyorsanız söyleyeyim. galatasaray futbol takımı, en çok top çalma girişiminde bulunan 15. takım. maç başına 22,2 top çalma girişiminde bulunmuşuz sadece. sergen yalçın'ın beşiktaş'ı, fatih terim'in galatasaray'ına top çalma girişimi konusunda fark atmış kısacası. ha, fenerbahçe de en çok top çalma girişiminde bulunan 5. takım. vitor pereira'nın fenerbahçe'si de bize fark atmış anlayacağınız. videonun devamında bence daha korkunç istatistikler var.

  galatasaray futbol takımının topun değerini bilerek ayağında tuttuğunu düşünebilirsiniz. böyle bir senaryoda zaten bizim top çalma girişimimiz kayda değer bir istatistik olmaz. sonuçta top kaybetmiyorsanız top çalmanıza da gerek yoktur. galatasaray futbol takımı, bu sezon maç başına en az uzun top deneyen takım olmasına rağmen ligin açık ara en çok top kaybeden takımıymış. kısacası, hastalık bu futbol ekibi galatasaray'ı gözler önüne sermiş. galatasaray futbol takımı, çok az uzun top deniyor, genelde ayağa kısa pas yapıyor buna rağmen çok fazla top kaybediyor dahası topu geri kazanmak için girişimde bulunmuyor. galatasaray'ın oynaması gereken oyun bu mu? eğer oynamamız gereken oyun bu değilse bu oyunun sorumlusu olan ve bu takımın halihazırda 3,5 sezondur teknik direktörü olan fatih terim ne kadar başarılıdır sorgulanması gerekir.

  videonun geri kalan kısmında topa sahip olma oyununun önderi josep guardiola sala'nın bile modern futbola uyum sağlamak amacıyla alışkın olduğu oyun sisteminden çıktığından bahsediliyor.

  (bkz: #3254420) ayrıca, bu yazımda övdüğüm francesco farioli'den de bahsedilmiş. farioli, alanyaspor'da çağdaş atan gibi genç bir teknik direktörün yanında yardımcı olarak görev yapmış. haklı olarak şu soru soruluyor: fatih terim gibi tecrübeli, italyan futboluna yakın, sayısız şampiyonluk kazanan bir teknik direktör, yanına en azından farioli gibi yetenekli bir yardımcı alamıyor mu? isterse alır. demek ki istemiyor. çünkü hoca, işine karışılmasını sevmiyor. sonra da ortaya böyle korkunç istatistikler ve sonuçlar çıkıyor işte.

  videoda değinilen başka bir konu da şu. önceki sezonlarda babel, falcao, feghouli, babel gibi statik, temposuz oyunculardan kurul bir ilk 11 ile topu geri kazanmak zaten çok daha zor olacaktır. ama yaklaşık 25 milyon avro harcanarak oluşturulan genç, tempolu, dinamik oyunculardan kurulu bir ilk 11 ile aynı oyunun devam ettirilmesinin bir anlamı yok. 25 milyon avro harcanmadan mevcut oyuncularla bu oyun zaten devam ettirilebilirdi.

  son olarak fatih terim'in oyunu ele alış şeklini değiştirip değiştiremeyeceği sorulmuş. bana kalırsa değiştirmeyecektir. fatih terim, bildiğinden taviz vermeyen bir profile sahip. böyle bir profile sahip olmasa bugün, yedek kulübemizde yalnızca selçuk inan ve necati ateş olmazdı. selçuk ve necati'nin yanında farioli gibi adamlar da olurdu.

  söz konusu hastalık bu futbol videosu: https://youtu.be/p7Fysqsxkx8
 • 114
  https://www.youtube.com/...astal%C4%B1kBuFutbol söz konusu videoda muhtemelen istatistikleri yanlış olan yorumcu. video'yu tam olarak bitirmedim ve verdiği istatistikleri kontrol etmedim fakat, verdiği top kayıpları istatistiklerinde bir gariplik var.

  mesela 2020-2021 sezonunda maç başına 25.5 top kaybı yapmışız ve ligde bu konuda en kötü 4 takımdan biriymişiz? bir maçta kanat ya da 2 tane hücum oyuncularının bu sayıdan fazla top kaybı düşünürsek bence bu sayı çok çok iyi. ama işte bu muhteşeme veriye göre bile ligde en kötü takımlardan biriymişiz. ligin geri kalan 15 takımı man. city olabilir tabi. bu veride kesinlikle hatalar var.

  ayrıca 2020-2021 sezonunda topla en fazla oynayan takım şampiyon oldu. bizi söylerken kaçıncı olduğumuzu söylemiyor fakat ilk 3'te dediğine göre net 3. sıradayız. :) e abi bu da çok normal. galatasaray takımı topla oynamayacak da kim oynayacak. oranda 55%. :) yani 70% falan olsa ortalama ve her sene 45% oynayan takım şampiyon olsa bu istatistiğin de bir anlamı olur fakat, 10. en fazla topla oynayan takım arasında en fazla 3%lük fark, fark bile değildir. en azından belirleyici fark değildir.

  galatasaray futbol takımı 2020-2021 sezonunda ligin en fazla pozisyona giren, en fazla şut çeken ve gol atan takımlarından biriydi. çok güzel oynadığı maçlar olduğu gibi, çok kötü oynadığı maçlar da oldu fakat şu bir gerçek, eğer o sezon birazcık adil yönetilseydi, ya da her zaman ki kadar adil yönetilseydi, ki her zaman dediğimizde de tff başkanı yıldırım demirören'di, ligin bitmesine en az 4 hafta kala tur atar, buralarda da dream team diye bahsederdik.

  bence kaçırdığı en büyük noktalardan biri de şu. galatasaray son 3 yıldır aynı oyunu oynamaya çalışmıyor. 2020-2021 sezonunun başıyla devre arasından sonraki takım bile aynı oyunu oynamıyordu. 2019-2020 sezonunda luyindama sakatlanmasa zaten 3'lüye döndüydük ve bence çoğu maçı öyle oynayacaktık. aynı sezonun 2. yarısıyla ilk yarısı arasında da çok büyük farklar var.

  ayrıca bu 3 sezondaki oyuncular aynı değil. burada tabii teknik heyetin, yönetimin, scout ekibinin hatası olduğu söylenebilir fakat bu hatalar da gerçeği değiştirmez. gerçek şu ki, galatasaray futbol takımı son 3 sezonda da her sene yeni bir takımla sezona başladı. ayrıca bu 3 sezonun 1'inde de şampiyon oldu.

  genel olarak popülizm içerikleri üreten, istatistik bilimine de çok fazla hakim olmadığını düşündüğüm futbol kanalı.

  edit: sağolsun kaideyi taciz eden istisna uyardı. kendisiyle twitter'dan mesajlaşmış ve top kayıplarını sadece tackle'ları aldığını söylemiş. paslar onun için bilerek yanlış atılmadığı için top kaybından sayılmıyormuş. yani ben hata yaptığını düşünüyordum fakat durum daha da vahimmiş. istatistikleri kafasına göre eğip büküyormuş. :)