aynı isimdeki diğer başlıklar:
 • 10
  galatasarayın ali sami yen’den sonraki ikinci kaptanı. kendisi gol kralı, galatasaray adı istanbul ligi olan ligi şampiyon bitirmiştir. (o yıl, lig takımları iki ayrı lig kurmuştur.) hasnun galip de nerdeyse daha teri kurumadan gönüllü olarak çanakkale cephesi’ne yazılır. zira , itilaf devletlerinin denizden geçemediği boğazı, kara ordusuyla geçmek için başlattığı taarruz ligin son maçından 9 gün sonra başlar. ve aylarca oluk oluk kanın aktığı, mermilerin havada çarpıştığı çanakkale kara savaşlarının başlaması ile istanbuldan ve ülkenin çeşitli yerlerinden gönüllüler yazılır orduya. başta galatasaray lisesi ülkenin gencecik talebeleri, doktorları, öğretmenleri cepheye koşar. ve elbette idmancılar yani sporcular.

  yakın arkadaşı ali sami (yen) 'ye gönderdiği mektupta ağustos 1914’de türkiye’ye sığınarak bütün dünya dengelerini alt üst edip bizi savaşa girmeye mecbur bırakan göben ve breslau savaş gemilerinin alman mürettebatına karşı almış oldukları 3-0’lık galibiyetin cephede bile konuşulduğundan bahseder

  ‘’geçen gün siperlerdeyiz, yanıma bir alman neferi geldi, biraz fransızca biliyordu, epey konuştuktan sonra alaettin efendi alman neferine benden bahsetmeye başladı. nihayet galatarasay’ın yavuz’un alman bahriyelileri ile oynadığımız oyunu söyledi ve gollerin üçünü de benim attığımı söyleyince alman neferi, kızdı ve beni yukarıdan aşağıya süzdü. ‘’bu mu?’’ dedi, alaettin efendi evet deyince nefer diyecek bir şey bulamadı. ‘’ (…) demek istediğim galatasaray’ın galibiyetini tâ avcı hattından duymuş, istanbul’dan gelen arkadaşlarından birinin ilk verdiği havadis bizim galibiyetimiz olmuş. ‘’

  cephede maydos denen mevkide birisinde yarbay mustafa kemal’in komutanlığını yaptığı 3 fırkadan(tümen) oluşan kolorduda ihtiyat zabiti yani yedek subay rütbesi ile göreve başlar. bu kolordu zamanla bölük bölük, tabur tabur cephede düşmanın karşısındaki yerini alır.
  düzenli bir şekilde yakın dostu ali sami (yen) ‘ye mektuplarını göndermeye devam eder. son gönderdiği mektupların birinde cepheyi şöyle anlatır idmancı arkadaşlarına:

  '' kardeşler,
  maydos’da soğanlı dere’den harb hakkında şu kadar malumat versem gerçeği anlarsınız.
  askerlerimiz allah’ın inayeti ile aslanlar gibi savaşıyor. yakında sevgili toprağımız düşmanın pis vücutlarından temizlenecektir. emin olabilirsiniz. cümle arkadaşlara selam.
  7.fırka 19. alay 3.tabur 1.bölük 1.takım kumandanı galatasaraylı hasnun ''

  hasnun bey 21 haziran 1915’de kemalbey tepe mevkisinde şehit olur. çok değil 2 ay önce golleriyle sahada gösterdiği cengaverliği gerçek cengin içinde gösterir ve çok sevdiği vatanı uğruna canını feda eder. 7 haziran 1915 tarihli son mektubunda takım arkadaşlarına şöyle seslenir şehit hasnun galip:

  ”zafer inşallah bizim taraftadır. burada yaptığımız hakiki idmanda zafer daima bizde, orada da daima galatasaray’da olmasını arzu ediyorum.”
App Store'dan indirin Google Play'den alın