• 37
  https://gss.gs/pjk.jpeg

  hafta sonu 17 ekim 2021 galatasaray konyaspor maçı için istanbuldaydım. cumartesi günü sevgili abim pivot santrfor ve eşi ile güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra istanbul oyuncak müzesini ziyaret ettim. sanayi ve spor konulu vitrinde halit kıvanç'ın 1958 dünya kupasındaki şu güzel anısı en çok ilgimi çeken konulardan biriydi. halit kıvanç yukarıda fotoğrafını eklediğim bu eşsiz topu müzeye hediye etmiş.

  hikayeyi sunay akın'ın sesinden dinlemenizi öneririm:

  https://tinyurl.com/peleimzalitop

  --- alıntı ---

  endüstri vitrininde alman oyuncakları çoğunluktadır. 1940 yılında almanya’da üretim yapan çeşitli atelyeler ve buralarda hünerlerini sergileyen işçilerin figürleri almanlar’ın çalışkanlığının tipik birer örneğidir. endüstri vitrininde bulunan diğer oyuncaklar arasında 1920-1950 yıllarında abd, almanya, ingiltere ve japonya’da yapılan vinçleri, grayderleri , kamyonları ve buhar makinelerini sayabiliriz.

  spor vitrini , basketbol , futbol , buz hokeyi , boks, bilardo , araba yarışları , bowling gibi popüler spor dallarının oyuncaklarına ev sahipliği yapmaktadır.

  halit kıvanç, 1958 yılında genç bir gazeteci olarak isveç’te düzenlenen dünya futbol şampiyonasına gönderilir. görevi , brezilya futbol takımının kampına giderek bir söyleşi yapmaktır. kendisine söyleşi için on yedi yaşında, kimsenin tanımadığı bir futbolcu önerilir. halit kıvanç’ın aklından daha şöhretli bir futbolcu geçmektedir ama verilen görevi yerine getirir. çocuk yaştaki siyahi futbolcu, söyleşinin sonunda halit kıvanç’a bir imzalı futbol topu armağan eder.

  asıl adı edson arantes do nascimento olan futbolcunun, siyah beyaz meşin topun beyaz bölümüne attığı imza 4 harflidir : pele .finalde isveç’i 5-2 yenen brezilya dünya kupasını evine götürürken, pele tüm maçlarda devleşir ve kıtalararası bir üne kavuşur.1962 yılında şili’de düzenlenen dünya kupasında pele , dört yıl önce kendisiyle şöhret olmadan söyleşi yapan halit kıvanç’ı unutmaz ve ona yakınlık göstererek ödüllendirir. pele’nin halit kıvanç’a verdiği imzalı top müzemizin spor vitrinini süslemektedir.

  --- alıntı ---