• 620
  https://imgur.com/a/IytCu9e

  bakın bu pozisyon masum değildir. ibrahim akdağ denilen emek hırsızının koştuğu yere bakarsanız anlarsınız. top rakibinin önündeyken, ibrahim rakibinin arkasına doğru koşuyor.

  daha açık söyleyeyim, bu pozisyon çalışılmış, konuşulmuş. mohammed'e yapılması gerektiği de konuşulmuş. ben halil umut meler'in bu senaryonun dışında olduğuna inanmıyorum. çünkü bir hakemin buna kırmızı vermesi mümkün değil.

  yazıklar olsun bile diyemiyorum. allah bin türlü belanızı versin.

  (bkz: 3 mart 2021 ankaragücü galatasaray maçı)
 • 622
  3 mart 2021 ankaragücü galatasaray maçını, var hakemi eyyamcı cüneyt çakır ile katleden tetikçi.

  bu maçta verilen uyduruk penaltı, galatasaray olunca hemen çıkarılan kırmızı kart zaten herkesin malumu. ama beni en az bu kararlar kadar çileden çıkaran başka pozisyonlar da oldu. mesela radamel falcao'ya en az 2 pozisyonda faul yapıldı. tetikçi beyefendi oralı bile olmadı. maçın son anlarında ömer bayram'a yapılan net bir faul var. maç kazara 2-2 olur falan diye o serbest vuruşu bile vermedi. hatta bu pozisyonda bizim bench haklı olarak komple delirdi!

  2. devre bir sürü oyuncu değişikliği oldu. "ah" diyen her ankaragüçlü futbolcuya faul verdi. ankaragüçlü futbolcular yerden kalkmadı ama maçı sadece 6 dakika uzattı. halil umut meler ve cüneyt çakır ikilisi bizi bu maçta hem açık açık, hem de ince ince doğradılar!

  gerçekten çok sinirliyim. yazıklar olsun! ilahi adalet elbet bunun hesabını sorar bir gün!
 • 627
  3 mart 2021 ankaragücü galatasaray maçında var’a gitmeyi “yorulmak” zanneden bir garip insan.

  hakem diyemiyoruz maalesef, yönettiği bir şey bulunmamakta.

  çünkü sahada olan, hakem denilebilecek bir insan öncelikle penaltı pozisyonunda elin doğal konumunda olduğunu süzer, topun vücuttan sektiğini anlayabilir ve konu kapanırdı. bazı kişiler twitter’da “ayağa müdahaleye verdi” falan diyor, hayır. açın tekrardan izleyin net bir şekilde arda’ya kolunun açık olduğunu anlatıyor.

  yine çünkü sahada olan, hakem denilebilecek bir insan kırmızı kart pozisyonunda oyunu durdurur faulü çalar sonra var’a “görüntüyü ver var’a izleyeceğim” der gider izlerdi. ankaragücü futbolcusu doğrudan mustafa’nın koluna gidiyor. kolda en ufak bir hareket yok, doğal olarak mustafa’nın yaptığı bir şey de yok ancak hakkımız yenir faul verildiği için faulle devam ederdi oyun.

  ve son olarak çünkü sahada olan, hakem denilebilecek bir insan maç 2-1’e geldikten sonra atak yönümüze göre sol kanatta ömer bayram’ın biçilmesini bu kadar net atlayamazdı. aynı hakem ilk yarıda aynı yerde faul yapan yedlin’i aynı yerden görerek elinde sarı kartı koşarak geldi.

  daha neler neler var. maç boyu ayağa basmalar, falcao’ya yapılan penaltı, ikili mücadele adı altında dirsekler...

  kendisi nefreti oluşturmuştur. evet, iyi bir hakem idi. ancak artık hakem değil “tetikçi” denilen camiaya adımını atmıştır. çaldığı haklar haram olsun, dün geceki üzüntümüz, sinirimiz, uykusuzluğumuz çoluğundan çocuğundan çıksın!
 • 628
  mimlenmesine(!) sebep olan 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçında yaptığı niyet okumalarının bir benzerini 3 mart 2021 ankaragücü galatasaray maçında da yapmış olan hakem. o maçta fenerbahçe karşı bilenmiş denemese de hazırlığını yapmış bir yönetim sergilemişti. hatta kendisi hakkında o maç sonrası girdiğim entry'de yazdığım gibi "sanki 20 senelik serinin tüm derbilerini izlemiş notlar almış gibi" sahaya çıkmıştı.

  fenerbahçe'nin o maçın ikinci yarısında penaltı almaya çalıştığı iki pozisyon vardı. türkiye liginin normal şartlarında* o iki pozisyondan herhangi birine penaltı üfürülürdü. sırf "ben o biçim uyanığım bu numaralara düşmem" diyebilmek için ikisini de çalmadı. belhanda'nın kenara geldiği pozisyonda deniz türüç'ü sarı kartla geçiştirebilirdi. sırf "ben bu oyuna gelmem" demek için ikisini de attı.

  türkiye ligi'nde malesef böyle dinamikler var. maçın başında penaltı çalınmaz, 3-0 4-0 öndeysen net penaltın bile çalınmaz bazen. kötü durumda olan takımın defanstaki ilk birkaç müdahalesi es geçilir, kamuoyu da es geçilmesini ister zaten. "derbi maçı, iç sahada geride, sinirli olması normal" diyerek geçiştirebilirdi. hatta üstad cüneyt çakır olsa yaklaşık 10 dakika konuşup olayı tatlıya bağlardı. sırf böyle böyle inşa edilmiş 20 senelik bir seri var diye ikisini de attı.

  aslına bakarsan bu da teorik olarak bir çeşit eyyam.

  3 mart 2021 ankaragücü galatasaray maçında bir tartışmalı penaltı bir de kırmızı kart kararı var. penaltı "bu çocuklar güç bela topu oraya kadar götürmüş, top da ele çarpıp aşağı düşmüş şimdi vermesek başımız ağrır" mantığıyla verilmiş bir penaltı. sezon başında güncellenen kurallarda elle oynamanın elin vücuda göre duruşuyla yorumlanacağı kararı alınmış, hatta sıradan bir twitter kullancısı olan benim bile önüme çizelgesi kaç kere düşmüş. federasyonun en üst klasmanında yer alan abimizin bu kuralları bilmeme şansı yok.

  ancak dediğim gibi türk hakemliğinin maçın ve takımların gidişatına göre karar verme hastalığı var.

  mostafa mohammed ahmed'in gördüğü kırmızı kart ise geçen sezon kadıköy'de belhanda'yla birlikte deniz türüç'ü de oyundan atan kafanın bir ürünü. "adamlar düşme hattında, güç bela 2-0 olmuş. şimdi bu galatasaray yüklenir maç döner" zaten taraflı tarafsız herkesin ortak görüşüydü. yine aynı şekilde ankaragücü oyuncularının zamana oynama ya da "çirkeflik" diyebileceğimiz şeylere başvurması da ihtimal dahilinde(!) görülen bir olaydı.

  2-0'ın santrası oldu top bir dakika ya dolaştı ya dolaşmadı orta sahada o enteresan pozisyon oldu. orta sahada topu almış ancak kendi kalesine doğru giden bir futbolcunun üzerine koştu ankaragücü futbolcusu. yakalayabilse belinden tutup durduracaktı ya da yere yıkacaktı. bizimki hem topu kurtardı, hem de rakibin koşu yolundan sıyrıldı ama işte ankaragücü futbolcusu dirseğe kafa atıp şansını bir denemek istedi.

  halil umut meler de eyyam ustası her türk hakemi gibi bu asiste kayıtsız kalmayarak tereddütsüz kırmızı kartını çekti ve maçı kendi adına bitirdi. o pozisyondan sonra ne bizimkiler herhangi bir ikili pozisyona girebildi, ne de ankaragücü takımı işin "çirkeflik" yönüne başvurdu.

  o kırmızı kartı çekerken halil umut meler ne galatasaray'ı biçeyim derdindeydi, ne de başka bir odağın(!) isteğini yerine getirmekteydi. galatasaray'ın maçı çevirmek için vur kır parçala bu maçı kazan moduna geçmesinden de, ankaragücü'nün tatlı-sert(!) şekilde rakibi durdurmaya çalışmasından da korktu. kalan 35-40 dakikada onlarca eyyam yapmak zorunda kalmaktansa tek bir eyyamla günü kapattı. 2-0 geriye düşmüş, iyi de oynamayan bir galatasaray'ın bir de eksik kalınca maçı çevirmesi imkansıza yakındı zaten, ola ki bir mucize olsa da ihale kendisine kalmamış olacaktı.

  türk futbol tarihi yarı yarıya futbol performansı, yarı yarıya da hakem hatalarıyla yazılmıştır. ezeli secere tutulsa hiçbir takım diğerinden alacaklı çıkmaz. kaldı ki defalarca kez tekerrür etmiştir ki sonunda iyiler mutlaka kazanır. ancak türk hakemliğinin en büyük sorunu taraf tutmaktan ziyade karakteristik haline gelen bu eyyam eğilimi. arda turan'ın dediği gibi "hangi dirseğin faul olduğu" konusunda bir istikrar ve standart olması şart. maçın 90 dakikasında da, skoru her türlüsünde de aynı şekilde yaklaşılmalı.

  fırat aydınus'un bu sezon sonunda emekli olacağını, cüneyt çakır'ın da içinde olduğumuz sezondan sonra 2 sezonu kaldığı düşünüldüğü vakit henüz 34 yaşındaki halil umut meler'in onların yerini almaya namzet bir isim olduğunu söylemek yanlış olmaz. ancak daha 34 yaşındaki bir hakemi bu derece yıpratacak bir geleneği ve tedrisatı var türk hakemliğinin. bu kadar önem verilen ve başarılı giden bir hakemin bile bu derece eyyam batağına saplanmış olması, gün geçtikçe sertleşen futbol iklimini de düşününce üzüyor gerçekten.
 • 629
  2020- 2021 sezonun ilk maçından itibaren hemen her maçımızda aleyhimize verilen hakem kararlarının son kahramanı.

  çok uzağa gitmeye gerek yok; sezonun ikinci devresinin daha ilk maçında antep deplasmanında 2- 0 öndeyken uzatmalarda uydurulan penaltı kararı vardı. o maçta oyun en fazla 4 dakika uzaması gerekirken mete kalkavan adlı şahıs 6 dakika uzatma vermişti. bu uzatma dakikası bile aslında niyetlerini belli ediyordu ama umursamadık. bakın çok basit geliyor ama o futbolda 6 dakika uzun bir süre. nitekim penaltı menaltı uydurdu bir şeyler ve farkı 1'e indirdi. sonrası allah kerim dedi ama olmadı. ardından içerde başakşehir maçı... marcao kafa topuna çıktı dirsek dediler çat penaltı daha 20. dakikada. muslera kurtarmasa 1- 0'dan döndür diye uğraş. döner miydu maç: çok zor. sen bi yere düş bakayım ardından neler yapacaktı hakem ama olmadı. üstüste 2 maçta haksız penaltılar... ardından dozunu arttırmak zorunda kaldılar; geldik fener maçına.. ilk yarıda 1 penaltımızı ve rakibin 1 kırmızı kartını es geçtiler. bakın bu bir derbi maçı ve en ufak bir hata bile kelebek etkisi yaratır. bu adam o maçta 2 tane direk skora etki edecek kararı vermedi... maçın son dakikasında caner'e verilmeyen kırmızıyı saymadım. döndük geldik alanya maçına.. e rakipler zorlaşınca 1 değil en az 2 hatta 3 tane iş yapmak lazım. kafaya tekme attı diye diagne beşiktaş maçında kırmızı gördü ama bu maçta alanyalı görmedi, yetmedi bir de güzel bir penaltımız yine görmezden gelindi. hem fener deplasmanı hem alanya deplasmanında ilk yarıdan galibiyeti alacakken oyun biraz kaderine biraz da oluşacak en ufak pozisyonda verilecek haksız bir karara kaldı. neyseki ne kader izin verdi ne de aradıklarını bulacak pozisyon oldu. evet 3 mart 2021 ankaragücü galatasaray maçı'na kadar oynadığımız son 5 maçta görüldüğü üzere 4 maçta bizi saf dışı bırakmak için ellerinden geleni yapmışlar ama hepsini yendik diye hem kötü oyunumuzu hem de bu kötü insanları görmedik.

  gelelim bu über hakeme... şimdi yukarıda saydığım maçlar içerisinde ankaragücü maçında oynadığımız oyundan çok farklı bir şey oynadık mı? bence hayır. belki fenerbahçe ve alanya maçlarının belli bölümleri hariç yine böyle durağan ve üretkenlikten uzaktık ama sonuçta kazandık. o yüzden "ben kötüyüm diye hakeme bir şey dememeliyim" argümanı çok doğru değil. hele hele seni skor olarak geriye düşürmüş bir uydurma penaltı ve daha önemlisi tiyatro oynanarak verilmiş bir kırmızı kart varsa. koşa koşa anında çat diye veriyor aslanım benim.. bu kararları yarın fenerbahçe ya da beşiktaş'a asla veremez. verse de delikanlı adam demem çünkü kararları yanlıştı. doğru olsa ve sadece bize verebilir desek başka ama kararları yanlıştı bu adamın. birilerinden ne duydu, ne denildi, o cüneyt çakır neden son anda bu maça geldi bilmiyorum bildiğim tek şey var hakkımızı yediği.

  sana da senden kaç tane varsa diğerlerine de mete'sinden, ali'sine, cüneyt'inden, halis'ine aydınus'una kadar hepinize yazıklar olsun.. hakkımız sizlere haram olsun. size de federasyonunuza da size yön veren kim varsa haram zıkkım olsun... emek nedir bu kadar kolay çalınır mı allah size bunları acı acı öğretir inşallah.

  son olarak; sinirden üzüntüden kendine hâlâ gelememiş milyonlarca taraftarı düşürdüğünüz durumları unutturmayacağız. sizleri unutmayacağız... eskiden oğuz sarvan, ali aydın felan derken sezon içinde en fazla 2 tane olurdunuz maşallah şimdi en az 10 kişisiniz.. unutmayacağız...
 • 636
  (bkz: 3 mart 2021 ankaragücü galatasaray maçı)

  maç boyunca yaptıkları doğrultusunda, maçın var hakemi olan şahsın varisi olma hayaliyle hareket edip düzene hizmet ettiğini gösteren hakem olmuştur. kendisine dair objektif ve olumlu tüm görüşleri bertaraf etmiştir. ali koç'un katıldığım tek önerisi doğrultusunda hem maç hakemleri hem de var hakemleri kura ile seçilmelidir. her hafta kulüpten seçilen bir yetkili hakemi bizim adımıza belirlesin olsun bitsin. maçın haftalık seyrine bakıp, takımların form durumuna bakıp hakem ayarlamak vara ona göre adam ayarlamak kasti müdahalenin en büyük kanıtıdır. bu şahıs aynı şekilde bu düzenin bir dişlisi olmuştur. kendine yazık eden isimdir.
 • 638
  maçı berbat yönetmiştir. galatasaray sözkonusu oldu mu nadiren gerçekleşen bi' durum oldu. neredeyse hakem yorumcuları h.u.meler'in kritik kararlarının (galatasaray aleyhine olarak) yanlış olduğu yönünde görüş belirtti. normal şartlarda böyle bi' performans gösteren hakem 4-7 maç arası dinlendirilir. ben bu tip fahiş hatalar yapan hakemleri sonraki haftalarda maç alıp almadığını takip ederim eğer maç almaya devam ederse bunun belki direkt olarak talimat şeklinde olmasa da ortadaki ''hava''dan alacağını alıp kendinden bekleneni verdiğini ve zaten kendisine maç yazacakların beklentilerini karşıladığı için maç almaya devam ettiğini düşünürüm. zaten bakın galatasaray lehine fahiş olmasa da hata yapan hakemlere hakemlikten el çektirilmeye, sözleşmesinin yenilenmemesine kadar değişen skalalarda yaptırımlar uygulanıyor. dün geceki maçta, emin olmak lazım ki, o kritik kararları bizim lehimize verse şu anda yer yerinden oynuyor olurdu. bence federasyon bile açıklama yapmaya zorlanmış hatta belki de yapmış olurdu açıklamayı. h.u. meler de iyi bi' ihtimalle 6-7 maç dinlendirildi. ama şimdi bakın önümüzdeki hafta var'da görev alır belki sonraki hafta düdük çalmaya devam eder. çünkü federasyon içinde konuşlanan ve eki alanı çok geniş olan bi' kesimin beklentilerini karşıladı.

  (bkz: 3 mart 2021 ankaragücü galatasaray maçı)
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!