• 410
  muazzam maç yönetmiş genç ve umut veren hakem.
  kadıköy’de bir fener- galatasaray maçı en en adil ancak böyle yönetilebilirdi.
  eleştiren, sallayan insanları empatiye davet ediyorum.
  halil umut meler olduğunuzu, 55.000 kişi önünde, o atmosferde maç yönettiğinizi düşünün.
  ayrıca oyunu çirkinleştiren, kötü niyetli onca oyuncu da cabası.
  verdiği 2 penaltı da verilmeyebilirdi ama birini verip ötekini vermemesi çok büyük tutarsızlık olurdu.
  gördüğünü, doğru düşündüğünü elinden geldiğince çalmaya çalıştı.
  umarım mhk da böyle düşünür ve bu genç kardeşimizin yoluna taş koymaz.
  emeğine sağlık genç hakem.
 • 412
  bana göre bu gece* o baskıda yönetebileceği en temiz şekilde yönetmiş hakem.

  ilk defa derbi yöneten bir hakem olduğu için bana göre ilerisi için referans olması amacıyla elinden gelenin en iyisini sergilediğini düşünüyorum. yıllardır gördüğümüz; aydınus, çakır ve diğerleri gibi maçı sündüre sündüre, her pozisyonda düdükle kesmeden, doğru yerde avantaj oynatıp maçın önüne geçmedi. fener'e verdiği kartları başka hakem olsa, yıllardır gördüğüme göre konuşuyorum, o kadar rahat vermezdi.

  en güzeli de takımım çatır çatır oynayınca hakem konuşulmayınca galibiyet, hele böyle bir galibiyet daha anlamlı geldi bana.
 • 413
  bence kötü maç* yönetmiştir. evet, fenerbahçe çok sert oynadı ve kasti çok faul yaptı. ama, abi, her ama her ikili mücadelede de faul çalma kurbanın olayım. bir ara kusasım geldi düdük sesinden.

  maça tesir eden bir hatası olmamıştır ama şunu da kabul etmek gerekiyor ki gri pozisyonlarda genellikle bizim lehimize karar vermiştir. penaltı pozisyonlarındaki standardı ise takdiri hak ediyor. birbirinin neredeyse aynısı iki pozisyona aynı kararı öyle bir ortamda öyle bir dakikada vermek biraz yürek işiydi. onu da becerdi. ancak dediğim gibi genel olarak iyi maç yönettiğini düşünmüyorum.
 • 414
  maçın* kontrolünü kaybedip özellikle fenerbahçeli oyuncuların ortamı germesine müsaade etmiştir ve çıkan kartların sayısında da kendi kabahati büyüktür. ancak kabul etmek lazım ki bir deplasman takımının isteyeceği şekilde, taraftardan etkilenmeden maç yönetmiştir. fenerliler klasik hakem ağlamalarını yapsalar da sonuca etki eden bir hatası da olmamıştır.
 • 416
  23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçının kural hatasından tekrarlanmasının önüne geçen hakemdir.

  halil umut meler'e bir alkış gerekli. belhanda'nın atıldığı pozisyonda hakem ahmet oyuna girdi şeklinde değerlendirip saha kenarında belhanda'ya kırmızı kart gösterseydi o zaman şu an fb'liler kural hatası diye ağlıyordu ve kazandığımız maç tekrar edilirdi. ahmet çakallık edeyim diye erkenden sahaya dalsa da hakem çok doğru olanı yaptı ve ahmet'i çıkarıp belhanda'yı geri çağırdı ve kartını gösterdi. hakem kötü niyetli olsa ya da boşluğuna gelse bu maç tekrarlanırdı.
 • 417
  derbiyi yönetmesi gerektiği gibi yöneten hakem. futbolcular top oynamay değil sanki faul yapmaya gelmişlerdi.

  verdiği tüm kartlar haklıydı, iki penaltıda da önce topa müdahale vardı ama tam bilmediğim için kuralı bu iki penaltı kararına da saygı duyuyorum.

  var gibi bir imkan var iken artık hakemler bu işi hakkına göre yönetmeli. nerede olursa olsun doğruyu yerine getirmeli.
 • 418
  maçtan önce de yazmıştım, süper ligde an itibariyle en düzgün hakemlerden birisidir. bu şekilde devam ederse önünde güzel bir kariyer var. bugün* olabilecek en iyi şekilde yönetti maçı. hataları yok mu, var. ama kadıköy'de daha fazlasını yapmak çok da kolay değil. yıllarca izledik, gördük işte. o yüzden bu adamın hakkının verilmesi gerek. iyi bir maç çıkardı.
 • 419
  23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçına atanmasına çok sevinmiştim. adil yönetimi ile güvenimi boşa çıkarmadı. belki hataları olmuştur ama maça etki etmedi ve iyi niyetli bir şekilde gördüğünü çalarak yönetti. bence 2 penaltı da netti ve kendisi de tereddütsüz penaltı noktasını gösterdi. yıllardır evinde futbol oynayarak değil dayak atarak kazanmayı alışkanlık haline getirmiş şikeciler adil yönetim görüp bir de üstüne kaybedince hakkında şuursuzca konuşabilir. kaale almayın. iyi bir maç yönetti. yolu açık olsun.
 • 423
  23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçına son 20 yılda kadıköy'de oynanan derbileri izleyerek hazırlandığı her hareketiyle belli olan hakem. kendisinin yerinde ordinary bir eyyamcı türk hakemi olsaydı üç atıp dünyaları kaçırdığımız şu maçın bile osuruktan bir şekilde beraberliğe bağlanması çok olasıydı.

  maç sonunda ozan tufan'ın ağlaması ne kadar gülünse de haklıydı. 20 yıldır çalınmayan fauller çalındı, çıkmayan kartlar çıktı. buna art niyet de denebilir, kısasa kısas da denebilir. olayın hangi tarafında durduğunla, neyi neyle değerlendirdiğinle alakalı bir durum...

  kendisinin yerine cüneyt çakır dahil herhangi bir hakemimiz olsa bu kadar sarı kart bile çıkmazdı. belhanda çıkarken yaşanan olay belhanda kırmızı deniz türüç uyarı ile geçilirdi, serdar aziz'in "hoca bak topla alakam yok takılıp penaltı almaya gidiyorum" diye bağıra bağıra bizim topçuların ayağına dolanmaya gittiği pozisyonlara penaltı çalınırdı. falcao'nun kart gördüğü pozisyon, saracchi'nin yerde kaldığı pozisyon falan devam bile ettirilebilirdi...

  amirlerinin değil vicdanının sesini dinledi. teamüllere uymadan doğru bildiğini yaptı. maçın başında dişini gösterdi, uyarıdan ötesini yaptı. her kadıköy derbisinin klasiği ikili didişmelerde kim haklı kim haksız bakmadan kartını çekti. provokasyonlara ve tahriklere gelmedi. gözlemciden çok yüksek puan alacaktır muhtemelen ama olayın şoku atlatıldıktan sonra fenerbahçe basını tarafından linç edilip hedef gösterilmesi de ihtimal dahilindedir ne yazık ki...

  hakettiğimizi söke söke almamıza müsade ettiğin için teşekkürler...
 • 425
  23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçında genel standartlara göre kötü, kendi standartlarına göre iyi sayılabilecek bir maç yönetmiştir.

  öncelikle 2 penaltının da penaltı olduğunu düşünmüyorum ancak ilk penaltıyı verdikten sonra 2. penaltıyı da vererek bir nevi "benim standartım bu" demiştir. zaten iki pozisyon da ortada, niye verdin denemez.

  fakat derbinin sertliğinde yumuşak kalıp, otoriteyi kaçırmamak için bolca kart kullanması kendi adına eksi oldu.
 • 427
  rakibin oyuncularımızı dövdüğü yerde çok fazla faul çaldı diye eleştirilen hakem. oyun çok durmuş o yüzden. o zaman rakip oyuncularımızla değil topla ilgilenseymiş. hakemin ne suçu var, adam gördüğünü çalmış işte. doğru olan da bu zaten.

  bir diğer eleştiri de çok kart verdiği yönünde. rakip bizim oyuncumuzu bileğinden kavramış kama sutra pozisyonu ayarlar gibi çeviriyor, kart vermesin mi buna şimdi hakem!?

  burada bazen çok garip kafalar yaşanıyor gerçekten

  (bkz: 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı)
 • 428
  halil umut meler ve ümit öztürk bana göre eyyam yapmayan, gördüğünü çalan iki hakemimiz. şimdilerde bunlara abdulkadir bitigen, zorbay küçük, ali şansalan (bazen saçmalasa da) gibi hakemlerimiz de katıldı. cüneyt, fırat, mete, halis, hüseyin göçek ve ali palabıyık kuralları iyi bilmelerine rağmen eyyamcının kralı olduklarından onlardan ümidi kestim.

  şimdi gelelim halil umut meler’in verdiği iki penaltı kararına; ikisi de doğru hem de tam kitabına göre penaltılar. çünkü; sadece topa değmek penaltı kararına engel olmaz. değdiğiniz topu rakibinizin etki alanından uzaklaştırmak zorundasınız. en azından top, düşürdüğünüz rakibinizin tekrar oynama imkanı olmayan bir konumda olmalı. aksi halde, yani rakip düşürülmeseydi o topla yeniden oynayabilecek konumdaysa penaltıdır.

  dolayısıyla jailson’un onyekuru’ya hareketi kesinlikle penaltı. hiç tartışılacak tarafı yoktur. jailson topa değiyor ama onyekuru tekrar topu önüne almayı başarıyor. yani jailson onyekuru’nun koşu yolunu kapatmasa ve dolayısıyla düşürmese topa tekrar sahip olup gol yapabilirdi. bazıları onyekuru jailson’un üzerinden atlayabilirdi şeklinde düşünerek penaltı kararına şüpheyle bakabilir ancak kurallarda öyle bir ayrıntı yok. yani hücum oyuncusu rakibin üzerinden atlamak zorunda değil. kural çok net, hücum oyuncusunun koşu yolunu kapatırsanız, rakipte size takılır düşerse kesinlikle penaltı verilir diyor. hatta koşu yolunu daraltmak bile penaltıya neden olmaktadır. avrupa maçlarında defalarca bunun örneğini gördük.

  marcao’nun hareketine gelince; marcao da topa dokunuyor ama o da topu muriç’in kontrol alanından tam uzaklaştıramıyor. top henüz uzaklaşmamışken sağ diziyle muriç’in sağ ayağına vuruyor ve düşürüyor. normal olarak bu pozisyon da penaltı ama bu pozisyonun bir özelliği daha var. o da şu: marcao topa vurduktan sonra, muriç geç kaldığından, zamanlama hatası yaparak marcao’nun ayağına vuruyor. işte bu incelik nedeniyle ilk faılü yapan muriç olduğundan penaltı kararı hatalı diyebiliriz ama bunu halil umut meler’in o anda tespit etmesi mümkün değildi. hatta var hakeminin de tespit etmesi çok zordu. çünkü beinsports’un bu görüntüleri çok net verdiğini düşünmediğim gibi, bize maç esnasında izlettirilen görüntülerde de net bir şey gözükmüyordu. maçtan sonra pozisyon üç-dört kez izlendiğinde ortaya çıktı bu. nitekim hiçbir hakem bu konuya değinmedi bile. (bünyamin gezer değindi ama o’nu hakemden saymadığım için zikretmedim)

  yani özetle halil umut meler her iki kararında da kesinlikle haklıydı. oyun içindeki faullü hareketleri de çok iyi süzdü. maçın atmosferi ve yüksek tansiyonu dikkate alındığında bazı kararları atladı ama ona da bence mecburdu. oyunu çığırından çıkarmak isteyen 7-8 fenerbahçe futbolcusuna rağmen (başrollerde serdar aziz ve ozan tufan olmak üzere) kontrolü kaybetmedi ve çok cesurca ve tarafsızca kararlar verdi. kendisini kutlamak her adalet isteyen futbolseverin görevidir.

  (bkz: 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı)
 • 429
  kendisi yerine palabıyık, aydınus, çakır gibileri olsaydı ne penaltımızı verir ne de fenerbahçe'ye o kartları çıkarırdı.*

  ligin ilk yarısında, dün marcao'nun hareketinin aynısını lemina'ya yapan gustavo'yu es geçmek için babel'in çocukluğuna inmişti o cüneyt çakır denen şeytan. halil umut meler, ligin en iyi ve gelecek vaat eden hakemlerinden biri, lehimize veya aleyhimize hata yapsa da bunu kasıt olarak almıyorum. umarım böyle devam eder.
 • 432
  baskidan bagimsiz duzgun kararlar verebilmis hakem. ama yine de sahsi fikrim aziz halen baskan olsaydi o penaltiyi calamazdi. yine de simdi bile calabilmesi alcagi tehditlere aldiris etmemesi gorevini layigi ile yapmasi oldukca iyi.

  ayrica instagram’da goruntuleri paylasilip “delikanli hakem” diye yutturulan firat aydinus‘a gore kat ve kat delikanlica mac yonetmistir. ee firatcigim, oyle garibana “ sakin ol canimin ici” demekle olmuyor. aynisini kadikoy’de caner’e, emre b.’ye, volkan’a diyebilir miydin?
 • 433
  23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçında 10-11 sari kart gösterdi ve kartlarin hepsi dogruydu. penaltilarin ikisi de verilse de olur, verilmese de olur cinsindendi. marcao sol ayagi ile topa müdahele edip, sag ayagi ile de rakibinin dengesini bozdu (bilerek veya bilmeyerek). onyerkuru'nun pozisyonunda ise jailson kontrolsüz girerek gole davetiye cikardi.

  ben kendisinin duru$unu çok begendim. kimse ile herhangi bir polemige girmeyip uzatmadan çatir çatir verdi kararlarini. var ve yardimci hakemleri süzemedigi veya görmedigi (bilhassa belhanda, yanal ve denüz türüç'ün kartlarinda) pozisyonlarda dinledi, onun haricinde kararlarin tümünü kendisi verdi. kural ne diyorsa onu uyguladi.

  benim adima en güzel olay ise bir sefer bile olsun var ekranina gitmedi. bugüne kadar ligimizde var'i en temiz kullanan hakemdir benim gözümde. var ekranina tenezzül etmeyip haybeye maçin sogumasina müsade etmedi, bu da bam bam bam oynayan galatasaray'in i$ine geldi.