• 183
  15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçı kendisinin kariyerinin en zor maclarindan biriydi. galatasaray stadindasiniz. 50 bin kisi her an maçin içinde. iki takim sampiyonluk yarisinda. ve karsida taraftari olmayan ama iktidar tarafindan peydahlanip arkasina tum devlet aygitini alan bir rejim takimi var. rejim takimi aleyhinde calacaginiz her duduk yakinlarinizin isine mani olabilir. ohal'de yasiyoruz. basaksehirli oyunculara kartlar cikarabilidri, cikarmaliydi ama bu ulkenin bir kahramani bu beyefendi mi? seni donuna kadar soyan, cocuklarini savasa yollayan, diledigince her turlu keyfiligi yapan bu duzeni halil umut mu bozacak? bozamayacak elbette. bu sartlar altinda yine iyi yonetmistir maci. yerinde olsam basaksehir'e iki sahte penalti uydurur, cevremdekilerin alacagi ihaleleri beklerdim belki de...
 • 184
  bu sezon 4. maçımızı yönetti ve 4. galibiyetimizi aldık. bize mi çalışıyor? hayır. hatta konya maçı baya baya rakibimize çalıştı. ancak kendisi bize uğurlu geliyor.

  15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçında arda ve emre’nin itirazlarına fazla göz yumması*dışında bana göre gayet iyi maç yönetti. umarım beşiktaş maçını da o yada bülent yıldırım falan yönetir. çünkü cüneyt çakır’ın yönettiği maçları kazanamıyoruz.
 • 186
  15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçını kötü yönettiğini düşünmüyorum. o baskıya (iki taraflı baskı vardı. hem legal olan seyirci baskısı hem de illegal olan iktidar baskısı) rağmen gördüğünü çaldı.

  lehimize yaptığı hatalar: donk' un malum pozisyonu kesinlikle sarı karttı.

  aleyhimize yaptığı hatalar: adebayor sarı görmeliydi. özellikle serdar' a bir hava topunda dirsek attı. emre ve arda ama özellikle emre yabancı bir hakemin yöneteceği hiçbir maçta bu maçta saldırdığı gibi ona buna saldıramazdı. buna müsaade etti ama artık o bile dayanamadı ki sarı kart verdi ikisine de. bir de bir iki defa başakşehir net olarak hızlı hücumlarımızı faulle kesti. hadi iki demeyeyim ama en az bir sarı kart kesin atlandı.

  bunların dışında bence mariona' ya ve fernando' ya verdiği sarı kartlar net doğru karardı

  edit: tutuncusakal ile kısa bir diyaloğumuz oldu. serdar' ın golünde serdar faul yaptı diyor. ben heyecandan, maçı izlediğim mekandan 80. dakikada kalkıp gittiğimden o golü telefon ekranından gördüm ve sadece el var mı diye baktım, yoktu. ama faul olabilir, bilmiyorum.
 • 187
  15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçında vasattı, başını yakmayacak şekilde maçı idare etti. akp hükümetinin başakşehir'e açıktan desteği karşısında daha fazlası beklenemezdi. maçta takdir hakları olan kornerlerin ve taçların hemen hemen hepsinde başakşehir'i tercih etti ama yine de başakşehir tarafına yaranamadı. maçı etkileyecek net bir hatası da olmadı. buna da şükür diyelim. halil umut meler gibi genç ve tecrübesiz bir hakemden düzene karşı koyacak iradeyi beklemek insafsızlık olur sanırım.

  bu lig şaibelidir. hakemler çok büyük baskı altındadır. dün bu çok belli oldu. olası şampiyonluğumuz bu şartlar altında daha değerli bence.
 • 188
  sozlukte kendisini sevmeyen cok fazla insan mevcut ama sahsim adina ligimizde en begendigim hakem kendisidir. 15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçında da ozellikle ilk yari cok fazla kartlik pozisyon atlamis olsa da bence art niyetli bir mac yonetmedi.

  29 nisan 2018 galatasaray beşiktaş maçına da verilse hic itiraz etmem aksine mutlu olurum, keza o maci da kendisinden daha iyi kim yonetir gercekten bir fikrim yok.
 • 190
  halil umut meler, daha önce de yazdığım entrylerin birçoğunda ifade ettiğim gibi çok zeki ve iyi bir hakem. türkiye’nin bana göre bir numaralı hakemi ama özellikle konyaspor maçında aleyhimize bayağı kararlar verdi. bu kararlarında tüpçü’nün ve konjonktör’ün baskısının olduğunu düşünüyorum.

  15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçında donk’a, adebayor’a ve emre’ye (ikinci sarı) göstermediği sarı kartlar eksiğiydi. iki pozisyonda lehimize olabilecek avantaj kuralını uygulamaması da tartışılabilir ama bir gün önce ülkenin bir numarasının açıklamaları, emre ve arda’nın baskıları ve tehditleri karşısında bunları normal karşılıyorum.

  kendisine tavsiyem, asla ama asla korkmaması, zekasını ve bilgisini kullanarak harika maçlar yönetmesidir. idare etmeyi asla düşünmemesi, doğru bildiğini yapması kendisini avrupanın sayılı hakemleri arasına sokacaktır. cüneyt’ten daha iyi hakem olduğu kanaatindeyim.

  hangi takımı tuttuğunu bilmiyorum ama galatasaraylı olduğunu yazan haber siteleri vardı. ben bunu hissetmedim ama galatasaraylı bile olsa ondan tek isteğim var; gördüğünü çalması, asla taraf tutmaması, dürüst olması. böyle bir durumda hata bile yapsa biz onu anlarız ve anlayışla karşılarız. bizim tahammül edemediğimiz şey, kasıtlı yapıldığına inandığımız hatalardır.

  halil umut meler de bunlara inanmalı ve yeteneğini heba etmeden dünyanın sayılı hakemleri arasına girmek için mücadele etmelidir.

  not: emre belezoğlu gibiler bile sakinleştikten sonra izleyecek ve hatalarını anlayacaklardır. dolayısıyla bunlara aldırmamalıdır.