• 173
  metedoloji olarak harika transfer, galatasaray futbol takımı her daim bu tür isimlerin peşinde olmalıdır. gerekirse alıp kiraya vermelidir.

  ama gel gör ki pratikte baktığımızda opsiyonunun olmaması transferi anlamsız ve son derece kötü bir hale getiriyor.

  1. biz neden herhangi bir 2. lig takımının futbolcusunu opsiyon olmadan alıp takımımıza katıyoruz, halbuki tam tersi olmalı galatasaray genç futbolcularını hollanda, belçika gibi ülkelerin alt seviye takımlarına kiralayıp, gelişmesinde aktif rol oynamalı.

  2. eğer şampiyonluk yolunda 6 aylık bir takviye düşünülüyorsa henry onyekuru'nun ilk kiralandığı senede olduğu gibi, gelir gelmez katkı vereceği kesin olan avrupa'nın her liginden 10'larca genç isim var kiralanabilecek. yabancı sayısı 16 olmuşken, satın alma opsiyonun olmadığı şekilde halil dervişoğlu'nun tercih edilme mantığı nedir.

  3. çok küçük bir ihtimal de olsa hadi diyelim herkes ilerleyen zamanlarda çok iyi bir futbolcu olmasını beklerken halil bu 6 aylık dilimde patlama yaptı ve senin şampiyonluğunda rol oynadı. bu ortamda dahi satın alma opsiyonu koydurmayan kulübünden o zaman nasıl alacaksın futbolcuyu. 10 milyon euro derse ne yapacaksın, arkasından baka baka kalacaksın. tekrar soruyorum biz neden alelade bir ikinci lig takımına futbolcu yetiştirelim.

  dediğim gibi opsiyonun olmaması maalesef bu transferi çöpe atan bir detay. transferle ilgili umduğum tek şey basına yansımayan bir opsiyonun olması.
 • 174
  opsiyonu olmaması çok kötü oldu. kötü bir performans gösterirse brentford belki o zaman satmaya razı olur. en azından aldığı paraya. e biz de kötü performansı görünce almayız zaten. iyi performans gösterirse bu sefer brentford satmaya yanaşmaz. yanaşsa da epey yüksekten fiyat biçer. parlat-elalem kullansın modeli bir transfer oldu. tek temennimiz bizde faydalı olsun da şurda 5 aylık bir katkı alabilelim mümkünse.
 • 179
  sözlük yazarlarının opsiyon uzerinde neden bu kadar bastirdıklarini anlayamamis arkadaşlar var. onyekuru piyasa degeri 15 milyon euro iken ve son 2 yilda kanat oynamasına rağmen belcika liginde tam 35 gol atarak galatasaraya geldi. bu adamın piyasa değeri az çok belli, opsiyon olsa dahi alinamayacak rakamlar olduğu için opsiyonun çok bir önemi yoktu. zaten bizden sonra 15 milyon euroya monaco aldi. seri, lemina, nzonzi vs gibi 20 milyon uzeri bonservisler verilmiş oyuncuları kiralik almaktan başka şansın yoktur. halil için ise sene basinda trabzonsporun 1,5 milyon euro çıkarmadığı için anlaşmanın iptal olduğunu bizzat babasi açıkladı ve bu adam ondan sonra hem brendford hem de twente de yokları oynadı. iki takimda toplam 19 maça çıkıp sadece 1 gol atabildi. bonservisiyle aldığı kulüp kendisinden katkı alamayacağını düşündüğü için kiralamayı seçti. normal şartlarda bu oyuncuyu kiralamak isteyen kulüp brendford vb ayarında takima kiralamalı ama biz napıyoruz bu adamı biz kiraliyoruz. orada da sıkıntı yok, çünkü firsat transferi olabilecek yetenekte bi türk oyuncu. buradaki sorun bizim ileri hattımız zaten sıkıntılı. bize direk katkı verecek oyuncu lazım. halil oyle bir oyuncu mu değil. çünkü kendisini daha ispat edememiş. tamam burası da sorun degil diyelim diger seçenek bu adam oynasın gelişirse ne ala bonservisinden veya ileriki senelerde katkı alırız. eee oyle bir seçenek yok ki satın alma opsiyonu koymamışız. bu adamdan gerçekten katkı aldık, ligi 20 golle bitirdi sonuç ne olacak? brendford sana 5 milyon euroya satar mi? ali koç buna çöreklenmek istemez mi? bu transferde satın alma opsiyonu olsaydi son dönemlerdeki en mantikli 5 transferden biri olurdu ama su haliyle en mantıksız 5 transferden biridir benim gözümde. bu adamın aldığı her süre benim gözüme batacak. kerem niye oynamadı hatta diagne oynasa değeri artardi vs diye söylenip duracam. velhasılı kelam opsiyonsuz iyi olmamış transferdir.

  edit: normal opsiyon maddesinden bi haber yazarlar var. dünyada sadece zorunlu opsiyon maddesi mi var? erzincanspordan agustos 2020'de keremi 6 aylığına kiralasaydik bu mantikli bi hamle olmuş olur muydu suanki sartlarda? suan keremin tekrardan erzincana döndüğünu düşündüğün zaman alacaginin 10 katina satmaya çalışırlar. opsiyon opsiyon opsiyon diye yırtınan taraftarlar galatasarayin geleceğini düşünen taraftarlardır.
 • 181
  taraftarımızın opsiyon olayına çok takıldığını düşünüyorum, son yıllarda luyindama harici opsiyonu olup satın aldığımız kiralık oyuncumuz yok genelde opsiyon koydurup almıyoruz zaten, emre mor, seri, lemina gibi oyuncuların opsiyonu vardı da ne oldu, adam hele bir gelsin oynasın performansı iyi olursa sezon sonu oturulur konuşulur. zaten rotasyon için yapılan bir hamle, adamların yetiştiriciliğini mi yapıyoruz diyenlere de cevabım maddi olarak gücümüz yok ingiltere alt liginden derby country senin istediğin kamil jozwiak’ı çıkartıp alıyor, avusturyadan salzburg senin istediğin halaand’ı çıkarıp alıyor, buna benzer birçok isim parasızlıktan dolayı transfer olamıyorlar. kasada 1 milyon euro kullanabileceğimiz bir miktar var. yıl sonu ffp bitince performansı iyi olursa alınır, gidipte 20 milyon değer biçecek halleri yok. adam daha topa değmeden ne bu telaşe anlam veremiyorum. beklentiyi yüksek tutmamak gerekiyor. hollanda liginde bu sezon 9 maçta gol dahi atamamış bir adam, takıma uyum sağlayıp sağlamayacağı ne katkı vereceği belirsiz. kendisine şahsen güveniyorum, umarım başarılı olur fakat bu adam mbappe değil niye bu kadar abartıyoruz opsiyon işini anlamıyorum.
 • 185
  müthiş bir yetenek. brentford zaten yaş ortalaması çok düşük ve potansiyelli gençlere yatırım yapan bir kulüp. cv'nde brentford olması bile oyuncunun potansiyeli konusunda yeterli done oluyor. 1,7'ye aldıkları benrahma'yı 2 sene sonra 27,5'e west ham'a sattılar. yine bu sezonun başında harikalar yaratan 2'ye aldıkları ollie watkins'i 3 sene sonra aston villa'ya 30'a sattılar. maupay, konsa, mepham... örnekleri artırmak mümkün işin özeti çok geniş bir ağları var ve yatırım yapılması gereken oyuncuları bulma konusunda ustalar.

  halil dervişoğlu ise sparta rotterdam u21 kadrosunda 13 maçlık seride attığı 20 gol ve yaptığı 5 asist ile ne kadar özel bir golcü olduğunu bizlere göstermişti. o sezondan sonra zaman zaman bunun ışığını görsek de tam olarak o çıkışı yapamadı. top tekniği, driplin gibi konularda bir hücum oyuncusuna göre çok iyi bir oyuncu. ihtiyacımız olan bir profil. olmadığı söyleniyor fakat opsiyon meselesi çok önemli.
 • 186
  başlığında yazılanların hepsini okumadım çünkü çoğu opsiyonda opsiyon, opsiyonda opsiyon. bu adamın opsiyonu yok diye bize satmayacaklar mı? bu arkadaşta opsiyon yok diye takımı biz hariç başka takıma mı satacak? niye bu opsiyona takıldık bu kadar. oldu ki çok kötü performans gösterdi ve bizimde zorunlu satın alma opsiyonumuz var sonuç ne olacak? burası yangın yeri olacak. çok iyi oynarsa opsiyonumuz yok diye zaten yangın yeri olacak ama şunu düşünüyorum kaç tane kiraklık futbolcumuz bizde iyi oynadığında bizden sonra dünya devleri sıraya girdi? bize göre süper olan ligimizi bizim kadar sallayan, takip edenler var sanıyorsunuz ama bence yanılıyorsunuz. başarılı olmasını umduğumuz genç ve kiralık forvetimiz.