• 1029
  ralf rangnick’in milan’a geçmesi ile birlikte daha farklı bir oyun yapısında göreceğimizi düşündüğüm fitbolcu...

  ya şimdi adamın hakkında sayfalarca yazılır, analiz yapılır ve en sonuna da “kanat oyuncusu değildir” diye eklenir... şanssız bir arkadaşımız diyerek başlayayım diyeceğime.

  hakan, almanya altyapısının klasik 10 numaraların bir boy büyüğünü yetiştirdiği döneme denk gelen bir 10 numara. nedir peki alman 10 numaralar? ne yaparlar? dünyadaki 10 numara tanımları pele ile değil maradona ile başlar. çünkü maradona 10 numaranın skorerer bir hale bürünmesinin bir numaralı sebeplerinden biridir.

  güney amerika’da bence maradona kadar iyi bir zico gerçeği var olmasına rağmen enganche‘lerin sadece orta sahayı, hücum ile birbirine bağlayan çengelli iğneden fazlası olduğunu maradona’nın eşssiz oyunu ile öğrendi. zico, maradona’nın yaptıklarını 10 sene önce yapıyordu ama pr’cısı maradona kadar iyi değildi. şakası bir tarafa zico’nun 1,5 senelik udinese kaçamağı dışında avrupa kıtasında bir başarısı, bir varlığı yok.

  o günler, bugünlerden farksız. dünya üzerinde futbol oynuyorsan bunu avrupa’da yapacaksın ve orada başarılı olursan büyük olabilirsin. mars’ın en iyi futbol takımı bile gelse avrupa’da kupa kazanmadan “eh işte” denir ancak. futbolun kalbi avrupa’dır...

  maradona bu yüzden skorer enganche‘lerin birincisidir. yani hadi birincisi demiyelim ama enganche/10 numara tanımlarını değiştiren adamdır diyelim.

  almanlar 2000 avrupa şampiyonasındaki rezillikten sonra (ki 98’de de hırvatistan hizmeti var, 96 kazanıldı ama 94’de bulgaristan rezilliğini eklemek lazım. 92’de danimarka tatilden gelip yendi onları.) yeniden yapılanmaya gitti. hedef turnuva 2006 dünya kupası. çünkü almanya’da yapılacaktı. bu yeniden yapılanma sırasında 2002 dünya kupası ikinciliğini eklediler. böylece son 12 yılda bir dünya kupası bir avrupa şampiyonluğu eklediler. iki turnuvada da final oynadılar.

  şunu araya sıkıştırayım. bu kadar işin evveliyatından başlama nedenim hakan’ın yanlış anlaşılması elbette. yani kolay olan “futbolcu değil yhaaa” demek. zor olan ise onun doğru mevkide oynanmaması. bunu anlatmak için bu kadar uzatıyorum...

  almanların yeniden yapılanma döneminde yaptığı en kritik hamle göçmen nüfusunu kullanmak oldu. türklerin disiplinsiz bir ırk olmasından dolayı alman disiplini aşılanırsa futbol yetenekleri bakımından (freestyle) brezilya ile yarışacak kadar iyi bir ülkenin genleri onlar için işe yarayabilirdi. bunun ilk örneği elbette mesut özil’di.

  mesut’un werder bremen’de ortaya çıktığı dönemlerde (aslında schalke’de de hiç fena değildi) oyun yapısı hala 4’lü savunma üzerineydi.

  thomas schaaf eski bir werder bremen oyuncusu. otto rehagel’in yardımcılığını uzun süre yaptıktan sonra takım ona emanet edildi. mesut’un real transferi öncesi takım 10 numaralı bir oyun oynuyordu. 4-3-1-2 veya 4-4-2 kare (baklava, diamond)... mesut bu takımda diego ile birlikte 10 numarayı tamamlıyordu. diego ve mesut takımdan ayrılınca schaaf ne yaptı? bizim şu anda türkiyede kanatta oynatılan mehmet ekici’yi yine 4-4-2 karede forvet arkasında mesut’un pozisyonunda oynattı.

  konumuz hakan iken neden mesut?

  çünkü hakan hamburg’da oynarken ona yeni mesut özil diyorlardı ve 10 numaradan yararlanacaksanız onu kanatlara atmayacaksınız hakan bir enganche‘dir... kanat forveti değil. bu nereden çıktı? onu birazdan anlatıcam.

  mirko slomka, ligin ikinci yarsında hamburg’u devraldığında van der vaart ile birlikte onu kullanmanın yolunun kanatlara atmak olduğunu düşündü. ancak 4-4-1-1 veya 4-4-2 kare oynayan takımda bunu yapmak zor değildi çünkü hakan’ın ayağı çizgiye basmıyordu. sol ve sağ kanatta oynuyor gibi görünse de aslında iç gibiydi 4-3-1-2 daha doğru bir tanım olurdu. çünkü hakan merkeze yaklaştıkça tehlikeli olma yüzdesi artıyordu. oyunun 4-2-3-1 üzerine evrimleştiği ve hızlı kanat forvetlerinin en üst seviyede kendine yer bulmaya başladığı bir dönemde mirko slomka onu 10 numarada zaman zaman kullansa da 4-3-1-2’nin iç orta sahası olarak kullamayı daha uygun buldu.

  roger schimd’in takım başınada olduğu leverkusen’de hakan’a bu yüzden 14 milyon euro verdi. schimd 4-3-1-2 veye 4-2-3-1 oynatan bir teknik adamdı ve hakan her iki kurguda da forvet arkasındaydı.

  ve hakan’ı bundesliga’nın üst seviye oyunculardan biri yapanda schimd’in bu taktiksel anlayışta hakan’a biçtiği roldü. 28 gol 29 asist ile her iki maçta bir skora direkt katkı yapan bir oyuncuya dönüşmesi de bir nevi bu yüzdendi.

  son 5 yılda hakan gibi temeli 10 numara olan oyuncuların dönemi ne yazık ki bitti veya bitmeye yüz tuttu. mesut’a yer bulamayan arsenal’in yaşadıklarını yaşayan takım sayısı çok fazla. hakan’ın şansı ralf rangncik’in oraya gidecek olması. çünkü ralf’in 4-4-2’sinde kanatların hızlı olmasına gerek yok. sabitzer’in meziyetilerine yakın bir hakan çalhanoğlu’nu orada kullanabilir veya bir adım ileriye giderek 4-4-2 karede hakan’ı forvet arkasına dikebilir.

  her iki koşulda da hakan ortalama üstü bir oyuncu ve milan’dan ayrılmasını şu an için mümkün görmüyorum. ralf dışında biri olsaydı hakan’ı gönderebilirdi ama ralf... hiç sanmıyorum.

  milan’ın istikrasızlığını göz önüne alırsak, teknik direktör tercihlerindeki felakete de bakarsak hakan’ın 116 maçta yine 45 gole direkt etkisini göz önünde bulundurmamız gerek. yine her iki maçta bir direkt gol katkısı verir bir istatistiğe sahip. tabi siz ondan 50 gol 50 asist bekliyorsanız 100 maçta bunu yapanların adı hazard, messi, ronaldo, kdb, oluyor genelde...
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!