• 13
  uefa avrupa ligi 20-21 sezonu 3. ön eleme turundaki rakibimiz olan hırvat temsilcisi. hırvatistan'ın 2 numarası konumundalar şu an için. 1 numara olan dinamo zagreb ile sürtüşmeli bir rekabetleri vardır. bir ara rijeka araya girdi fakat gerek tarihsel, gerek de sosyolojik açıdan hajduk rijeka'ya yerini ödünç bıraktı desek daha doğru olur. yugoslavya döneminde de başarılı sayılabilecek olan kulüp maçlarını split şehrindeki poljud stadyumunda oynuyor. hatta rivayet odur ki yugoslavya'nın ünlü lideri josip broz tito bir hajduk taraftarıdır. hatta rahmetlinin öldüğü gün de hajduk'un kızılyıldız ile maçı vardır ve sonrasında yaşananlar şuradadır.

  https://youtu.be/gyG7CzJbFHI

  bu entry bir hajduk split tarihi veya bir yugoslavya tarihi ile ilgili olmadığından buraları kısa tutup sadede geliyorum :(

  şimdilik çok izlemedim şahsen. yani şunu oynar bunu yapar diyemem ama igor tudor'dan kalan, hari vukas'ın sürdürdüğü bir düzen bize ipuçları verebilir. kondisyon olarak iyi bir takımla oynayacağız sanırım. fakat b planı olmayan ve çözdüğünüz zaman rahatça farka koşacağınız bir takım da olabilir. yani tudor veya vukas bizim bilmediğimiz zamanlarda sistem değiştirmediyse.

  mijo caktas isimli arkadaş takımın "fink"'i gibi görünüyor şimdilik. italya serie a yapmış zamanında ama ben hiç rastlamadım. bilirse haginin topugu bilir sanırım. bir de marko futacs var. macar santrfor. bizim ligde mersin idmanyurdu forması giymişti diye hatırlıyorum. uzun boylu, ersen martin'in avrupalı hali gibi bir şeydi bu arkadaş. gerçi ersen martin'in de bi tarafı avrupalı ama neyse, bilemedim şimdi...*

  daha taktiksel bilgiyi maç tarihi yaklaştıkça yetkili arkadaşlar verirler zaten.
 • 16
  hiç kolay lokma olmayan takım. balkanlar ve doğu avrupa takımlarının türk takımlarına problem yaratma potansiyeli her zaman yüksekti. aklıma direkt olarak trabzonspor'un videoton ve fenerbahçe'nin vardar faciası geliyor. yine geçmişte fenerbahçe'nin sigma olomouc faciası var. yakın zamanda milli takımımız macaristan'a kaybetti, beşiktaş paok'tan fark yemekten zar zor kurtuldu, derine inersek birçok örnek bulabiliriz.

  hırvatistan coğrafi olarak orta avrupa'nın doğusu ile balkanlar ve akdeniz'in merkezi konunda. özellikle balkan ve doğu avrupa takımları gibi futbol gelenekleri olan, prime liglere birçok futbolcu ihraç eden bir ülke. hajduk'u yakın zamanda hiç izlemedim ama, sonuçta hırvatistan'ın önde gelen takımlarından biri. yani özetle uganda ile oynamıyoruz sevgili renktaşlar. rangers'ı, olur da turu atlayabilirsek haftaya cuma günü* düşünmeye başlarız.