• 1149
  (bkz: #2806196)

  burada bahsedilen ifadesinde yerden goge kadar haklidir. alman sisteminin yetistirdigi turkiye kokenli oyuncularin milli takimimizi secmesiyle olusacak bir kadronun basarisi turkiye insanina bir nebze atfedilebilir ama turkiye futbol federasyonuna, ulkedeki futbol sistemine atfedilemez. nuri sahin, hamit altintop, simdilerde kaan ayhan, hakan calhanoglu ve daha yenilerden ahmet kutucu gibi isimlerin milli takimimiza yaptigi katki ulkenin basarisi degil sansidir.
 • 1150
  (bkz: #2806196)
  almanya 2014 dünya kupasına brezilya’da şampiyonluğa uzanırken forvetinde polonya asıllı podolski ve yine polonya asıllı miroslav klose, 10 numara pozisyonunda türk asıllı mesut özil, orta sahada tunus asıllı sami khedira, stoperde gana asıllı jerome boateng gibi devşirme oyuncular yer alıyordu. kimse bu oyunculara takılmadı sonucunda almanya dünya kupasının sahibi oldu. almanya’dan altıntop kardeşler, yıldıray baştürk, fransa’dan mevlüt erdinç gibi bir çok oyuncu zamanında bizim milli takımlarımızda oynadılar. burada sözünü ettiği gibi altyapımız başarılı olmasa yabancı sınırı etkisi olmasa ptt birinci ligden istanbulspor’dan direkt lillie’e giden bir oyuncumuzu hatırlamıyorum, ptt birinci ligden altınordu’dan önce freiburg’a ardından leicester’a gidip 2 yılda tüm premier lig’de dikkatleri üstüne başarmış bir oyuncumuz olduğunu hatırlamıyorum. bunun örneklerini arttırmak mümkün yusuf yazıcı, enes ünal gibi yatırım transferleri yapan kulüpler var.
 • 1151
  (bkz: #2806196)

  burada önermesine katıldığım, ama bu önermeyi benimle aynı düşünce üzerinden söylemediğine neredeyse emin olduğum yorumcu.

  bence de alman ekolüyle yetişen türk futbolcuların avrupa şampiyonu olması türkiye'nin başarılı olması anlamına gelmez. zira böyle bakarsak aslında bence bu oldukça ırkçı bir bakış açısı olur, sanki türk futbolcusu nerede yetişirse yetişsin türk olduğundan avrupa şampiyonu oluyormuş gibi.

  aksine, bence alman ekolüyle yetişmiş türk futbolcuların avrupa şampiyonu olması türkiye'nin başarısızlığı addedilmelidir. neden? çünkü o çocukların avrupa şampiyonu olması şu anlama gelir; demek ki oluyormuş. doğru eğitimi verince bu işin ırkla falan pek de bi ilgisi yokmuş, sen yıllardır sikko sikko hakemlerle teknik direktörlerle başkanlarla uğraşacağına federasyon olup alt yapı eğitimini iyi kursan, demek ki türk çocuklar da şampiyon olabiliyormuş.

  e o zaman? başarısızlık olmuyor mu sizce de bu durum?
 • 1153
  sozleri uzerinden mesut’la, ilkay’la, boateng’le ilgili yorum yapilip elmayla armut karistiriliyor. mesut, ilkay turk kokenli olabilir ama adamlar alman tedrisatindan gecmisler. turk altyapilariyla bir baglari yok. sen turk kokenli bir agaci alip, emek verip bahcende yesertirsen onun meyvesini yemenden dogal ne olabilir? sen kendi mesut’unu yetistir, yani ornegin nijerya kokenli bir cocugu al, 7-8 yasindan itibaren yetistir, milli takiminda oynat. mantik bu. okudugunu anlamayan dev bir nesil yetisiyor. cok uzucu.