• 58 yıl önce yazılmış mektuptur. dünya üzerinde böyle edebi, böyle duygu yüklü başka bir mektup var mıdır ki, bir futbolcu transferi için yazılmış olsun. çünkü uğruna diller dökülen, yürekler açılan, kendisi için şefkat istenen kişi alelade bir topçu değildir. o hayatı boyunca herşeyin önüne ve üstüne çok sevdiği galatasaray'ı koyan bir efsane, bir masal kahramanı, bir eski zaman şövalyesidir. endüstrileşen futbola, her kapıyı açan paralara, o parayı elinde tutup dümenin kendinde olduğunu sanan köle tüccarı kulüp başkanlarına inat yaşayan bir don kişot'tur.

  ''galatasaray mı ben mi'' sorusu bugün de değiştirilerek sorulmuyor mu? mesele bana komik teklif yaptılar diyen zevzeklere karşı ''galatasaray, o daha vefalı'' diyebilen, galatasaray formasını palermo'daki takım arkadaşı hediye istediğinde ''veremem'' diyen metin gibi olabilmekte! onun gibi olmayı denersen, adına mektup ta yazılır, şiir de yazılır, film de çekilir.
 • sinyor casimiro vizzini
  palermo union sportiva kulübü başkanı
  palermo, italya

  sayın sinyor,

  sizinle tanışmıyoruz. hemen kendimi tanıtmam lazım. ben galatasaray futbol takımı'nın meneceriyim. yani metin oktay'ın eski meneceri. artık metin palermolu oldu. kaç günden beri kulübünüzle anlaşma hikâyelerini, gazetelerde okuyor, resimlerini görüyoruz. fakat bilmem nedense anlaşılmaz derecede katılaşan, uyuşan hislerimle, olanları bir türlü değerlendiremiyordum. bugün, metin memleketimizdeki erişilmez şöhretinin içlerinden gelerek, inanarak başyazıcıları olmuş türk basını mensuplarına bir veda ziyafeti verdi.

  ben de davetliydim. hepimiz görünüşte çok neşeliydik. amma, hepimiz de hissediyorduk ki, bu içlerimizi sızlatan, müşterek bir acıyı örtmeye çalışan yapmacık, feragat dokulu ve son derecede rutubetli bir neşe idi. nitekim metin toplantının sonlarında birdenbire sararan bir yüzle ayağa kalktı. gözlerindeki nem damlalaşarak boşanmasın diye, kendini tuta tuta titrek bir sesle konuştu.

  memleketinden, anasından, kulübünden, arkadaşlarından ayrılmanın, yapayalnızlığın, yabancılığın soğuk koynuna atılmanın üzüntülerini öyle duyarak anlatıyor, oralarda da onu yalnız bırakmamamız için öyle çocuğumsu yalvarıyordu ki, sizinle yaptığı görüşmelere, hatta resmi mukaveleye rağmen, hâlâ donuk, inanamaz kalmış içim birdenbire kopasıya burkuluverdi. metin sahiden gidiyordu.

  hayır! hudutsuz kederimin size kırılmaya kadar genişleyebileceğini düşünmeyin sakın. zira serinkanlı düşünebildikçe biliyorum ki zamanı gelince azı diş eti yarar, çıkar. su kaynayınca kabından taşar. evlat da kısmeti çıkınca evden kaçar. bütün bunlara da kimse mani olamaz. kısmet dedim de aklıma geliverdi. ne yalan söyleyeyim, size karşılık şimdi hakiki duygumuz da, sevgili oğlumuzu iç güveyliğine kabullenen zengin bir kayınpedere karşı duyulabilecek kekremsi hislerden pek de farklı değil doğrusu.

  ah sinyor! belki, sizce basit bir mukavele ile bağladığınız o insanın size neler kazandırdığını ve kazandıracağını katiyen bilemezsiniz.

  mükemmel bir futbolcu. her sezon riyazi (aritmetik) bir katiyet gibi, söylediği kadar gol atan bir futbol kralı. gençliğine rağmen inanılmaz derecede olgun, karakter sahibi bir insan.

  herkese yardıma hazır bir hayırsever. hayır, hayır, bütün bunlar hiçbir şey değil. siz palermo'ya hiçbir kulübe nasip olmayan muazzam bir taraftar kitlesi kazandırıverdiniz. şimdi palermo union sportiva'ya kalben bağlı otuz milyon türk taraftarınız var, inanın.

  küçücük türk yavrularından tutun da, beli bükük ihtiyar türk ninelerine kadar metin'in başarısına dua edecek, metin'in atacağı golleri gözleyecek, dolayısıyla palermo'nun zaferlerini bekleyecek otuz milyon türk dostunuz var artık. siz bu kadar üzerinde titrenen bir kıymete sahip olduğunuzu nereden bilebilirsiniz ki. ne olur, ona iyi bakın. ona babacan davranın. ne kadar büyürse büyüsün, daima sevgiye, şefkate muhtaçtır metin. belki de muhitine cömertçe dağıttığı sevgi ve şefkat akümülatörlerini şarj edebilmek için.

  eminim ki birkaç yıl sonra, memleket hasretine dayanamayıp vatanının sahalarına koşacak olan metin'in arkasından siz de bana tıpkı benim gibi gözyaşlarınızla ıslatacağınız bir mektup yollayacak ve hislerimi o zaman daha iyi anlayacaksınız. metinimiz italya'da allah'tan sonra size emanet sinyor.

  sevgi ve saygılarımla.
  gündüz kılıç
  17 temmuz 1961, istanbul

  http://youtu.be/wnqGtrQyMFU