• 2
  hap şeklinde 1 saatlik tadında şampiyonluk belgeseli. benim de milli takımımız elenmesi sonrası kazanmasını istediğim ve favorim olan takımdı o sebeple maçlarda yaşananları net hatırlıyorum.

  belgeselde mancini neredeyse her mac öncesi bakın söyle gol aticaz demis bunlari deneyin demis ve aynılarını atmışlar. adim adim gösteriyorlar. ispanya avusturya maçlarından çekinmiş diyebiliriz ve haklı da çıktı zor gecen 2 turdu. final öncesi gun rahat iken finalde epey heyecanlıymis. görüntülerde belli ediyor.

  bu şampiyonlugun ardinda da her şampiyonluk gibi büyük emek var. bunun yanisira ilgimi çeken takim ici arkadaşlık ve iletişim oldu. 0 kıskançlık, 0 ego, 0 kulüpçülük, bol destek saygı ve sevgi var.

  takim icinde rahatsız edici olmayan bir hiyerarşi olduğu belli mesela bonucci chiellini daha bir ağır abileri takımın belli insigne'de onlardan ama ayni zamanda insigne ciro ile de acayip samimi.* yaşlılar ile aradaki köprü oradan kuruluyor. juventus napoli kavgası yok orada.

  ınsigne belli takımın nese kaynağı şakacısı imiş. yaşli kalecileri sirigu genc kalecileri donnarumma'yi sürekli desteklemis sürekli güven vermis. donnarumma'nin tahmin ettiginden bile daha fazla etkisi olmus olabilir. sirigu sürekli enerji veriyordu.

  spinazzola sakatlığı sonrası uçağa degneklerle gelince bütün uçak spina diye tezahürat yapıyor.

  yardımcı antrenör de rossi* sıfır ego ve takıma destek için görev adami olmuş net. hic ön plana çıkmadi sampiyonada ama arka planda hep görevini yapmış belli. zaten futbolcuyken de tam bir görev adamıydı. luca öteki yardımcıları da yine boss mancini gibi italyan beyfendisi. adam diyor ki soyunma odasında sevinirken unutulmamalı ki yan odada mağlup olan üzüntü duyan oyuncular var.

  kısacası takım olmuşlar. neden ciro oynuyor da belotti* bekliyor denmiyor. neden berardi oynuyordu chiesa sonradan giriyor denmiyor. kısır tartışmalar yok. hedefe kilitlenmiş, görevlerini yerine getiren insanlar, aidiyet hissi yüksek sifir kıskançlık ve aslolan takım ülke diyen sporcular, teknik adamlar var.

  (bkz: it's coming rome)
  (bkz: euro 2020)