• 1
    dünyanın en güzel turunun 104. edisyonu 8 mayıs itibariyle start almış bulunuyor. geçen yıl kısıtlamalar nedeniyle eylül-ekim ayında yapılabilmişti. gördük ki italya sonbaharda da çok güzel. ama bu sene kendi zamanında koşuluyor.

    kuzey italya'dan piemonte'den başladık ilk gün torino'da zamana karşı olarak koşuldu zamana karşıların italyan süperstarı filippo ganna düz zamana karşıda rahat bir galibiyet elde etti 2. ve 3 gün boyunca piemonte'nin doğu yakası boyunca kah kuzeye kah güneye gittik. 3. günün son bölümünde üzüm bağları ve yemyeşil tepelerden oluşan harika manzaralar izledik, toscana etapları öncesi bir ön gösterim gibi oldu. 2. gün toplu sprintle bitti. 3. gün ise profili nedeniyle çok daha eğlenceli bir etaptı. yarışın son bölümünde fena sayılmayacak yokuşlar sprinterleri birer birer pelotondan düşürürken etap peter sagan'a gidiyor diye düşünmeye başlayan bizler bir süre sonra güzel bir sürprizle karşılaştık. inatçı kaçış grubu pelotonun önünde bora dışında tempo yapan takım olmayınca teslim olmadı ve son kilometrelerde tek de kalsa hollandalı bisikletçi taco van den hoorn galip gelmeyi başardı.

    yarından itibaren po ovası boyunca devam edip güneye ve adriyatik kıyısına kadar doğuya gideceğiz. napoli'nin doğusuna kadar indikten sonra rota tekrar kuzeye dönecek. siena, montalcino, l'aquila, ravenna, verona, modena, floransa ve daha bir çok muhteşem italyan kentlerinden ve köylerinden geçeceğiz.

    genel klasman adaylarına kısacık bakarsak sakatlık yaşamazsa güçlü takım kadrosu nedeniyle kolombiyalı egan bernal ve başka bir güçlü takım desteği alacağını varsaydığım isim belçikalı remco evenopoel ön plana çıkıyor. simon yates, mikel landave aleksandr vlasov diğer önemli adaylar. canımız ciğerimiz lo squalo vincenzo nibali bileğini kırdıktan sonra yarışı şereflendirse de şampiyon olması zor gözüküyor. puan mayosu için yarış bazı sprinterlerin dağlık etaplarda devam edip etmemesine bağlı gibi gözükse de peter sagan ipi göğüsleyecektir.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!