• 286
  (bkz: 13 kasım 2017 italya isveç maçı)

  maçın son anlarında 2 kez ileri çıktı köşe vuruşlarında. hüzünlenerek izledim yaşlı efsanenin o çabalarını. ağladı zaten. italya kariyerini de noktaladı. sezon sonu futbolu bırakacak zaten. öyle pek romantiklerden olamadım, saygı duydum romantiklere de ama bu adamın futbolu bırakıyor oluşu üzüyor beni.

  hiçbir nesil yoktur ki mahalle maçlarında kaleye geçtiğinde kendisine buffon dememiş olsun. öyle uzun bir kariyer, dolu dolu.
 • 287
  euro 2000 çıkartma albümü doldururken buffon çıkartması çok zor çıkardı bilenler bilir. hatta o dönem her pakette çıkan isveçli hakan mild'e çorumlu muamelesi falan yapıyorduk. bu bizden diyip benimsiyorduk. halbuki isveççede de hakan diye isim varmış amk. neyse. buffon sakatlğı nedeniyle o turnuvada oynamadı. italya kalesini francesco toldo korudu. fakat buffon ondan sonra hepimizin ilgi alanına girmiş oldu. dönemin galatasaraylı çocukları parma maçlarından elbette biliyorlardı kendisini ama euro 2000'de olmaması elbette bir hayal kırıklığı yaratmıştı...

  velhasıl, birçok büyük kupayı alamasa bile, buffon bizim, çocuklarımıza bile anlatacağımız bir adamdır.

  efsanedir.
 • 290
  kendisine hayranım diyebilirim. ortaokul ve lise dönemlerimde okul takımlarımın kaleciliğini yapardım. o dönemlerde evde, telefonumda, kitaplarımda her yerde resimleri vardı. dünya kupasına gidemeyecek olması beni üzdü. italyan futbolundaki düşüşte baya ayan beyan ortada. gidememeleri normal. ama sırf şu adam için oynasalardı bari gevşekler.
 • 291
  2018 dünya kupasına katılarak 6. defa bir dünya kupasına katılıp rekor kırmayı, belki de bir mucizeyi başararak dünya şampiyonu olarak futbola veda etmeyi planlıyordu. hatta juventus ile şampiyonlar ligini kazanırsa bir sezon daha oynayıp, dünya kulüpler kupasını kazanıp öyle veda etme planı varmış.

  ama evdeki hesap çarşıya uymadı, dünya kupasına gidemedi ve juventus ile bırakın şampiyonlar ligini, bizim ahımızı alarak serie a şampiyonu bile olamadan futbola veda edecek bu sezon. ha belki bir sene daha ekler, onu bilemem tabi, ama o asamoah olayında ağırlığını koyacaktın gigi...
 • 293
  ülkesinin futbol takımı 2018 dünya kupası'na gidemiyor diye ağlayan ve kendisinin bu üzüntüsünü yaşanılan hayal kırıklığına ekleyerek eminim ki milyonlarca insanı ağlatmış adam. izlerken benim de gözlerim doldu açıkçası. ne italyacıyım ne milli takımlarına bayılırım ama bi' garip oldum işte. kendisini öyle görünce benim gibi 90 jenerasyonun futbolcularını tam olarak gören, izleyen, yaşayan futbolseverlerin aslında ne kadar şanslı olduklarını bir kere daha anladım. bugünün oyuncuları da çok büyük futbolcular, ne bileyim, birçoğu da sağlam karakterlidir muhtemelen. ama 90 jenerasyonu, ronaldo'su, zamorano'su, batistuta'sı, baggio'su, bergkamp'ı, cantona'sı, zidane'ı, shearer'ı, hakan şükür'ü, oliver kahn'ı falan bi' başkaydı sanki.
 • 295
  ben çocuktum, o da gençliğe adım atan bir çocukken kaleye geçti. hep idolüm oldu. benle yaş farkı var ama sanki beraber büyüdük. herkesin ronaldo'su, zidane'ı, rivaldo'su, figo'su varken benim buffon'um vardı. hepsi tek tek futbolu bıraktı ama buffon hep buffon olarak kaldı. 40 yaşına geldi hala aynı seviyede performans sergiledi. hatırlıyorum da italya milli takımında buffon yerine toldo oynarken nasıl sinirlenirdim. öyle ki sanki tanırmış gibi severdim, severim.

  bu sezon son sezonu olabileceğini söylemişti. ligde juventus çok rahat değil bu sene. bir de italya milli takımı dünya kupası dışında kaldı. bu kariyerin bitişi böyle olmamalı. umarım en azından juventus serie a şampiyonu olur da bir teselli olur buffon için. buruk bir veda olma ihtimali gerçekten üzüyor.
 • 296
  kendisi italya futbolunin en büyük efsanelerinden birisidir.

  şimdi bir buna bakıyorum bir de bizim kaptan olacak adam(!!!) bozuntusuna bakıyorum.

  birisi kariyerinde dünya kupası kazanmış ama buna rağmen 40 yaşında başka bir dünya kupasına gidemediği için maç sonu hüngür hüngür ağlar.

  diğeri ise kariyerinde dünya kupasına bile gidememiş, takımı 3-0 mağlup ve dünya kupası elemelerinde gruptan çıkma şansını tamamen yitirmiş ama buna rağmen oyundan alınırken utanmadan pişmiş kelle gibi sağa sola sırıtır.

  ama sorsan kendisi efsanedir, kendisi gibisi yüz senede bir gelir ve adamdır!!!