• 182
  bugun doğum günüymüş, nice seneler diliyorum kendisine. çok iyi bir oyuncu ve harika bir profesyoneldi kendisi. ilk geldiği sene ilk 6-8 hafta itirabiyle itin bi tarafına sokulmuş bu nasıl savunma oyuncusu dedirtmişti. hatta fatih hoca'nın kendisini ön liberoda denediğini hatırlarım. zaman içerisinde hem kendisini, hem savunmayı, yetmediği gibi arkadan takımı da toplamış, hem harika pas ve oyun kurma yetisiyle hem de üst düzey pozisyon bilgisi ile farkını hissettirmiştir. bülent korkmaz için pozisyon ve oyun bilgisi anlamında büyük şanstı bülent'in de kendisi için büyük bir şans olduğu gibi. 17 mayıs 2000 (ve şu anda bu satırları yazarken yemin ederim yan masada telefon görüşmesi yapan iş arkadasımın telefonundan für elise sesleri geliyor kulağıma birileri ile görüşmek için beklerken) tarihinde attığı son penaltı ve koşuşu ile akıllara kazınmış olan, romanya'nın yetiştirdiği ve takımımızda oynayan en iyi stoper kendisidir. doğum günün kutlu olsun gica. seni tanımak çok güzeldi.

  bu vesile ile eski yazarlardan popescu4ü de saygı ile anıyorum. kendisi ciddi bir popescu hayranıydı ve halı sahalarda stilinden dolayı popescu'ya benzetilirdi.
 • 183
  türk futbol tarihinin efsanevi tandemlerinden birinin yarısı olan romen abimiz.

  (bkz: bülent korkmaz - gheorghe popescu ikilisi)

  1987-1988 sezonunun ikinci yarısında universitatea craiova'dan steaua bükreş'e kiralık gitti. şampiyon kulüpler kupasında yarı final yapan hagi'li, balint'li kadroda yer alarak dikkatleri çekti. tıpkı bülent korkmaz'ın lig maçlarında kulübede oturup avrupa kupalarında sahaya çıkıp avrupalı bülent olarak adını duyurmaya başlaması gibi, hemen hemen aynı zamanlarda...

  sir bobby robson'ın referansı ve çabalarıyla psv'ye transfer oldu. 4 sezon hollanda ekibinde ter döktükten sonra bir sezon tottenham ve arkasından da 2 yıllığına barcelona'ya geçti. psv'de iki şampiyonluk yaşadı. 1994-1995 sezonunda tottenham ile ligde 7.'lik ve fa cup yarı finali gördü. barcelona'da bir kupa galipleri kupası ve bir ispanya kupası kaldırdı.

  barcelona'da yine hagi ile yolları kesişmişti. zaten romanya tarihinin en önemli futbol jenerasyonlarından biri olmuşlardı ya, o da ayrı bir konu... 1996 yazında sözleşmesi bitip galatasaray'a gelen kumandanın ardından ertesi sezon sözleşmesi bitince galatasaray'a imza attı. bülent korkmaz ile birbirini tamamlayan bir ikili oldular. orta saha geçmişinden de gelen pas yeteneği, kafa toplarındaki hakimiyeti ve disipliniyle efsane kadronun değişmez parçalarından biri oldu.

  1999 yazında hagi'nin baldızı ile dünya evine girerek yol arkadaşlıklarını perçinlemiş oldular. o sezonun sonunda uefa kupası finalinde kupayı getiren 4. penaltıyı 70 milyon ile beraber atıp adının önüne "haydi oğlum" sıfatını da aldı. bir sezon daha oynadıktan sonra 2001 yazında takımdaki pek çok oyuncu gibi takımdan ayrıldı ve lecce'nin yolunu tuttu. 2003 yılına kadar dinamo bükreş ve hannover'de kısa süreler top oynadıktan sonra 36 yaşında futbolu bıraktı.

  bir dönem menejer olarak haberleri gelse de 2012 yılında, romanya futbol federasyonu başkanlığına hazırlandığı bir dönemde, bazı transferlerde usulsüzlük yapıp 12 milyon dolar haksız kazanç elde ettiği sebebiyle 3 yıl hapis cezası aldı. 2 yıl kadar hapiste kaldıktan sonra tahliye oldu. artık romanya futbol federasyonunda danışman olarak hizmet vermeye devam ediyor...
 • 184
  kendisi 30 yaşında galatasaray'a gelmişti ve 34 yaşına kadar oynamıştı.
  yani bir stoperin neredeyse en verimli olabileceği yaş aralığındaydı. -bana göre stoper için zirve 28-33 yaşlarıdır-
  geldiği takım barselona'ydı ve orada kaptandı.
  düşünün, barselona'nın kaptanını en verimli çağında alıyordunuz.
  mali olarak bu dönemki kadar uçurum yoktu çünkü o yıllarda.
  oyun bilgisi ve stoper olmasına rağmen üst düzey tekniğiyle kısa sürede fark yaratmaya başlamıştı.
  bir sene sonra (bkz: claudio taffarel)'in de gelmesiyle galatasaray kendi mevkisinde dünya çapında üç oyuncuya sahip olmuştu. (bkz: gheorghe hagi)
  galatasaray'ın uefa şampiyonluğunda ve dört yıl üst üste gelen lig şampiyonluğunda çok büyük payı vardır.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!