• 1
  fm'den dolayı iyi bildiğimiz transfer şeysi. eskiden fm oynadığımız zamanlarda, başka kulübe kiralık oyuncu gönderirken mutlaka bu opsiyonu seçerdik.

  gün itibariyle galatasaray'ın durumuna baktığımızda, ne kadar önemli bir ayrıntı olduğunu görmüş oluyoruz. okan kocuk, emre akbaba ve yunus akgün'ü ocak ayında free şekilde takıma geri çağırabilirdik.

  futbol aklı bu olsa gerek.
 • 2
  eğer oyuncuyu maaşından kurtulmak için göndermiyorsan mutlaka koyman gereken madde. 2021-2022 sezonunda bedelsiz kiraladığın okan kocuk için koymaman skandal. belki kalecinin ikisi birden sakatlandı. bedava gönderdiğin adamı parayla mı alacaksın? yunus akgün'e gelelim. 350.000 euro ödediler tamam. e belki samet aybaba kalacaktı yunus süre alamayacaktı. 350.000 ödediler diye potansiyelimizi kulübede çürütecekler miydi? al kalan 175.000 euronu ver oyuncumu yedek kalacaksa ben de yedek bekletirim deme hakkına sahip olabilmelisin. olamıyorsan bir yerlerde bir şeyleri yanlış yapmışsın demektir.
 • 3
  tazminat ya da oyuncunun süre bulamaması şartı dışında gerçekleşmesi hayal ürünü olan opsiyon. bu opsiyonu koymaya kalkarsanız oyuncu falan kiralayamazsınız, ya kulübede çürür ya da en fazla 3. lige yollarsınız. bu maddeyi tazminatsız koymaya çalışmak şartlar ne olursa olsun(bedelsiz yollamak gibi) oyuncuyu kiralayacağınız kulübe bana pilot takımlık yap demektir. kimse bedava kiralamış olsa da vitrine çıkardığı ve 1 senelik planına dahil ettiği oyuncuyu sizin keyfinize bağlı olarak bedelsiz şekilde geri göndermek istemez.
 • 4
  sanal alem oyunları ile gerçek hayatın cok farkli bir olgu olduğunu varsayarak yorumlanması gereken opsiyon.

  misal gedson örneği verecek olursak, 1.5 yıllığına kiraladığımız gedson'un altı ay çılgın attığını gören benfica , altı ay sonrasında oyuncuyu tekrardan geri çağırırsa orayı yıkarlar. bu sözleşmeyi imzalayan başkan da o koltukta oturamaz. ha tabi burası türkiye, başkan yine bir yolunu bulur.
 • 5
  bedava kiraya verdiğin oyuncunun sözleşmesinde olması gereken maddedir. yok öyle 3 kuruşa 5 köfte. giresunspor-okan kocuk-galatasaray üçgeninde sözleşme kısmında 3 taraf var. muhakkak bu sözleşmenin fesih maddesi olmalıydı. gerekirse ücreti mukabilinde gerekirse ücretsiz.
  ama yönetim kavramıştır artık, anadolu kulüplerine kıyak geçilmeyeceğini. günün sonunda yine bizim kasamızdaki 6 milyon tl'ye göz dikiyorlar.