• 315
  rezil bir durumda olan futbol kulübü. hadi bizim maçta eksikleri vardı falan dedik ama bugün nispeten eksiklerin de geri döndüğü karşılaşmada fatih karagümrük'e direnemediler bile.

  (bkz: 15 ocak 2021 gençlerbirliği fatih karagümrük maçı)

  ne savunmaları savunma, ne hücumları hücum. berat özdemir'den gelen parayla en az üç tane kaliteli oyuncu almazlarsa önümüzdeki sene kendilerini süper lig'de görmeyebiliriz.
 • 316
  senelerce tam bir başkan kulübüydü. rahmetli ilhan cavcav bazen kimsenin anlamadığı kararlara imza atsa da 83 senesinden 2018 senesine kadar sadece 1 sezon* haricinde tam 34 sezon 1. ligde kalmıştır. hatta bazı sezonlarda büyüklerin belalısı, kimi zaman geremi gibi oyuncuları real madride satan türk futbolunun en farklı takımı olmuştur. bundan 15 sene öncesine kadar puan alması en zor deplasmandı. hatta 2003-2004 sezonu uefa kupası çeyrek finalinin kapısından uzatmalarda dönmüştür ki elendiği takım valencia o sezon şampiyon olmuştur. ama herşeyden önemlisi gençlerbirliği senelerce altyapısından yüzlerce topçu yetiştirmiştir ve 0 borç ile kendi harmanında dönmüştür.
  2017 senesinde ilhan cavcavın vefat etmesiyle başkanlığa oturan oğlu murat cavcav ise kısa sürede babasının fazlaca zıttı işler yapmıştır. ilk başkanlık sezonu olan 2017-2018 sezonunda tam 29 sene sonra küme düşürmüş, akabindeki sezon süper lige tekrar çıkartmıştır. artık hata yapmaz babasının yoluna döner derken yine bir çok gençler ruhuna uymayan oyuncu ile yola devam etmektedir. bu sezon maalesef ligden düşme adayıdır. düşmese bile bu yönetimle seneye yine aynı şeyleri yaşayacaktır.
  temennim böyle köklü kulüplerin alışkanlıklarına geri dönecek yönetim şekline geri dönmesidir. böyle efsane asırlık çınar takımlarımızı kaybettikçe yerlerine gelen takımların futbol genleri de arap ve çin futbolu gibi sermayeye doğru kayan takımlara evriliyor. bu da futbolun ruhunun kaybedilmesine yol açıyor.