• 27
  şu an dünyanın en iyi oynayan takımlarının ustaca yaptıkları ve bu sayede rakip savunmaları "patlattıkları" oyun sistemi.
  burada patlatma tabirini özellikle kullanıyorum, çünkü gerçekten bir hata sonucu patlama, infilak etme durumu söz konusu.
  rakibi üçüncü bölgede kaleciden itibaren baskı altına alıp, hataya zorlamak bu sistemin ilk şartı.

  bu videoda tiki-taka'nın en iyi uygulayıcısı barselona''ya karşı yapılan ve barça'nın oyun düzenini imha eden gegenpress örneğini görüyoruz:
  https://youtu.be/h7Oq3GcTMT0

  gegenpress için gerekli olan en temel özellikler üst düzey fiziksel dayanıklılık, yüksek tempo, takımın üçüncü bölgede kaleciden itibaren baskı uygulaması, savunma hattının önde kurulması ve takım boyunun 40 metreyi çok fazla geçmemesidir.
  tabii tüm bunları yaparken oyuncular sahaya doğru yerleşmeli, kademe zamanlaması doğru yapılmalı ve top kazanıldığında çok hızlı bir kontraya çıkıp rakip defansı cezalandırabilmelisiniz.
  bu oyun modeli riskli gibi görünse de, doğru uygulayabildiğiniz zaman rakibinizi çok zor durumlarda bırakmak, gol vuruşlarını iyi yaparsanız yüksek skorlar almak da mümkündür.

  burada da liverpool'un uyguladığı gegenpress örneğini var:
  https://youtu.be/jErgO64g31Y

  şu an dünyadaki en iyi uygulayıcıları bayern münih ve liverpool olmakla birlikte, avrupa'daki pek çok takım gücü nispetince bu sistemi uygulamaya çalışmaktadır.

  barselona tiki-taka ile zirvedeyken, gegenpress bu sistemin panzehiri olmuş ve mevcut en iyi oyun planı haline gelmiştir. seyir zevki çok yüksek olan bu oyun modelini şu an türkiye'de deneyen takım yoktur.
 • 31
  şu oyun tarzını benimseyen bir liverpool'a karşı, nasıl oynanmaması gerektiğinin uygulamalı olarak gösterildiği bir maç oynandı dün. (bkz: 28 eylül 2020 liverpool arsenal maçı)

  arsenal, altı pasta bile pas yaptı. bir değil, iki değil, üç beş değil, belki 50 defa yaptılar bu çıkış denemesini. 47-48'ini de kaybetmişlerdir.

  oynamak zor ama karşı koymak daha zor.
 • 32
  kontr-pres, kontra-pres ya da şok pres. aslında "pres" kelimesi yerine de baskı demek daha iyi bir çeviri için gerekli olabilir. ancak kendisini tanımlarken düşülen daha büyük bir hata var ki o da sürekli baskı yapılan oyun sistemiyle karıştırılması. gegenpressing denilen şey sürekli baskı kurma hali değildir. topu rakibin oynamasına izin verirsiniz ve doğru anlarda baskı yaparak onları hataya zorlarsınız. böylelikle de 90 dakika boyunca üst düzey efor sarfetmek yerine oyunun sadece belli bölümlerinde bu mücadeleyi verirsiniz.
 • 33
  rakip karşısında pozisyon üretilemediği durumlarda, oyun sistemi gereği topu rakibe bırakarak yüksek pres sayesinde rakibin hata yapmasını sağlayarak gol bulunabilir. sistemin genel mantığı bu yönde. yerleşmiş savunmaya karşı hücum yapmak yerine, çıkmaya çalışan, sahaya yayılmış rakibin hatasından faydalanmak daha faydalı olabiliyor. dayanıklılık ve sürat gerektirir.
 • 34
  yüksek tempolu oyuna uygun futbolcularla oynanabilecek sistem.
  forvette hakan şükür veyajohan elmander, orta sahada okan, emre, suat veya melo, xelçuk, engin, defansta popescu veya ujfalusi varsa oynayabilirsiniz. nitekim fatih hoca en doğru şekilde oynattı bu sistemi.
  ancak elinizde falcao, diagne, arda, feghouli gibi adamlar varsa bu sistemi kullanmayı aklınızdan bile geçirmemeniz çok doğaldır.