resim
Gedson Carvalho Fernandes
Takım:Benfica
Mevki:Merkez orta saha
Yaş:22
Boy:1.82
Uyruk:Portekiz
 • 1370
  kulübü benfica'nın kadroda tutmak istediği futbolcu. en azından basına yansıyan kısmı burası.

  tahminimce bu yüzden de morutan transferine bu kadar ağırlık veriyoruz. yani "10 milyonumuz varsa birisine verecek gedson'u alalım morutan'ı değil" şeklindeki düşünce yanlış. çünkü kulübü 10 versen de bırakmıyor olabilir bu mantığa göre. ayrıca morutan için ciddi anlamda taksit & sonraki satıştan pay maddeleri konuşuluyor, gedson'da bunları yapabilir miyiz bilmiyoruz.

  yani "ikisinden birisi olsun" gibi bir durum yok. olabiliyorsa ikisi de olsun. ancak hem yabancı sınırlaması hem de kadronun durumu bizi morutan'a biraz daha itiyor gibi. sağ kanatta kimse yok, orta saha yine en azından biraz daha toparlandı. evet gedson çok önemli, evet kesinlikle gelmeli. ancak kadrodaki 3 yerliyi de düşünmek zorundayız. ki şu anda bile düşündüğümde berkan - kerem - taylan yazdığımızda 3 yerlimiz tamam. gedson denkleme girdiğinde berkan - taylan'dan birisi çıkacak, yerine yazacak yerlimiz an itibarı ile yok. sağ stoper desek kaan'ı kulübü bırakmıyor, ozan'ı kiralık vermiyorlar. çözümsüz yani.

  bu yüzden yabancı kontenjanı kanatta morutan için kullanılıp gedson duruma göre bekletilecek gibi geliyor bana.
 • 1371
  kendisi sadece salt olarak oyuna katkı vermiyor. oyunu oynama şekliyle yanında oynadığı futbolculara da değer katıyor.

  mesela kendisiyle beraber oynayan cicaldau göklere çıkartılıp, galatasaray'a çok güzel bonservis kazandırma şansı doğacakken, kötü bir 8 numarayla beraber oynayacak cicaldau'nun vasat bir orta saha ilan edilmesi ihtimali çok yüksek.

  ilk senaryoda yönetime övgüler düzülürken ikinci senaryoda buna mı 6.5 milyon eruo verdiniz diye tefe koyulur. gedson şuan için bu takımın en elzem ihtiyacıdır.
 • 1374
  hakkında 2021 şubat - mart aylarında, galatasaray sözlük'te, benfica'nın kesin zorunlu oynatma maddesi koydurduğu, fatih terim'in bitmiş adamı rui costa için oynattığı, rezalet bir futbolcu olmasına karşın sezon sonuna kadar fatih terim tarafından kesin oynatılacağı çünkü fatih terim'in evladı olduğu falan yazılmıştır. unutulmasın diye eklemek istedim.
 • 1375
  kendisini takıma entegre edene kadar bol bol puan kaybettik. şampiyonluğu kaybetmemizde şüphesiz bunun da payı var çünkü kötü oynadığı birçok maç vardı toparlanana kadar. devre arasında kiralık alındığında "zaten oyuncu uzun süredir oynamıyor, sezonun sonuna kadar anca alışacak ve sonra gidecek. elimizde hiçbir şey kalmayacak" deniyordu. şampiyon olsak durum farklıydı ama olamadık. o yüzden hocamız fatih terim'i övmek için taşın suyunu sıkmaya çalışan arkadaşlar biraz sakin olsunlar. kendisi için uygulanan ısrarın yanlış olduğunu düşünüyordum ve hala da öyle düşünüyorum. entegre ediliş şekli bize birçok puan kaybına sebep oldu. tabii ki tek sebebi gedson değildi ama kendisinin de bunda payı olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. şimdi gedson da yok. elde var sıfır.
 • 1376
  20-21 sezonunda ritim kazanana kadar gerçekten iyi oynamamış hatta takımı da kısmen baltalamıştır. o dönemde ben de eleştirdim oynatılmasını. bakın futbolculuğunu demiyorum, oynatılmasını. bunu söylemek ayıp değil. bir futbolcu faydasızsa faydasızdır.

  sonrasında maç temposu kazandı, kendine geldi ve adeta ligi süpürdü. beşiktaş maçı performansı hala akıllarda. ligin çok üstünde bir potansiyel olduğunu net şekilde hissetirmişti. tadı damakta kaldı resmen.

  zor görünüyor ama umarım tekrar kendisini izleyebiliriz formamız altında. sadece kendisini alıp maaş yükü fazla olan oyuncuların birkaçından kurtulsak ben tamamım bu dönem için.