• 75
  bak kendimden örnek vereyim inşat işçisi bir babanın oğluyum öyle milyon dolarlar kazanmıyorum ama 3 sene önce tüm gemileri yakıp kurdugumuz 4 kişiye maaş verebilecek seviyeye getirdiğimiz bir şirketimiz var.

  galatasaray'ın herhangi bir transferine katkı yapacak gücümüz yok ama galatasaray'a üye olabilecek maddi gücümüz var çok şükür ama olabiliyor muyuz ?
  hayır. peki artık olmak istiyor muyuz ? hayır.
  nedeni o saçma sapan ve birilerini tanımazsan neredeyse sıfıra yakın üyelik sistemi.

  bizim gibi küçük sayılacak bir işletme sahibi iki arkadaş bile katlanamıyor bu sürece milyon dolarları olan adamlar niye katlansın ?

  ali koç ve acun örneği veriliyor bu adamlar zengin olduktan sonra mı fenerbahçe aşığı oldu. hayır çocukluklarından beri. gençlikleri o kulübe üye olmak, katkı sağlama hayaliyle geçmiştir eminim.
  aynı şekilde yıllar önce lise arkadaşımla (şimdi ortağım) yaptığımız muhabbet haala aklımda "lan birgün paramız olursa kulübe üye olalım, sponsor olalım..." diyorduk. kulübe üye olacak kadar paramız olduğunda kapıdan içeri almıyorlar daha...

  diğer tarafta ise adam yıllardır aidat ödememiş, kulübün yolunu unutmuş, stadı zaten bilmiyor ve hatta kimisi başka takıma gönül vermiş ama adam üye. niye ? çünkü lise mezunu.

  tekrar ediyorum o iş adamları niye katlansın bu sürece ? ha bu sürece katlanıp üye olanlar yok mu ? bir tane iş yaptığımız tanıdığım var. yıllar önce ee üye oldun hayırlı olsun dediğimde "lan üye olsan ne olacak fark yaratmak çok zor hindistan'da ki kast sistemi bizim sistemden daha esnek" demişti.

  özetle kulübe para verecek adam bu aşkı sonradan edinmez, bunu gençliğinde almıştır zaten. sen bu adamı o yaşlarda içine almazsan o adamın sana katkısı en fazla loca olur, vip koltuk olur.
  sadece para verecek adam olarak bakmayın adam robert kolej bitirip, mit'de okusa, oxford'da doktora yapsa galatasaray liseli yeni mezunun önüne geçemiyor.

  bu adamlara laf etmeden önce bu adamları uzaktan sevmek zorunda bırakan o genel kurul yapısını ve üyelik sistemine eleştiri getirin derim.
 • 76
  oyuncu alabilecek veya maddi destek verecek kadar zengini olduğunu düşünmediğim oluşum. bir tek ünal aysal geldi onu da gördük. ünal aysal reklamını yaptı ve gitti, başkanlıktan önce ve sonra kesinlikle futbol maçı izlediğini de düşünmüyorum. aksine fenerbahçeli iş adamları fanatik seviyede o yüzden gelen en az 10 yıl kalmadan bırakmıyor ki halihazırda 5-6 tane zengin ve para savuracak başkan adayı sırada bekliyor. velhasılı galatasarayda fanatik, paralı başkan adayı yok.

  bu arada lisenin de bizden olsun mantığı yıkıldı paralı birini bulsalar hepsi balıklama atlar ama takozluktan vazgeçmezler. gençlerden* belki bir kaç kişi çıkar ama onlarda bu takozla uğraşmazlar.

  üç büyük takımda para harcayabilecek iş adamı grubu sıralamasında galatasaray son sıradadır hatta belki trabzondan bile geridedir.

  belki para saçacak yöneticisi, başkanı olmaz ama en aklı başında taraftar grubuna sahip ve gücünü bu taraftardan almaktadır.
 • 77
  herkesin parası kendine, kimseyi kulübe maddi menfaat sağlaması için zorlayamazsın tabi ama fenerbahçe'li iş insanlarının bu kadar açıktan, alenen desteği takımların arasındaki maddi hareket alanları arasında büyük fark yaratıyor. hibe edilen paranın miktarına bak şaka gibi.

  tabi bu imza parası hiçbir limite takılmamak için muhtemelen el altından verilip sadece maaş üzerinden sözleşme gösterilecek. fenerbahçeli saf taraftarlarda mesut imza parası almadan hayrına buraya geldi zannedecek. ama bu girdiler uefa veya tff nezdinde nasıl bir denetim mekanizmasına takılmıyor ben anlamıyorum. gerçi hoş, sarayın adamı hoşgeldin mesut özil diye tweet atıyor nasıl takılacaksa artık.

  https://twitter.com/...539317070168065?s=20
 • 78
  bir yanda fenerlilere bakalim. ali koc, murat ulker, ferit sahenk gibi hepsi koyu fenerbahce taraftari ve servetlerinin bir kismini tuttuklari takima hibe edecek seviyede tuttuklari takima baglilar. hatta bunu ayyuka cikaran acun ilicali gibi bir ornek de var.

  bizde de benzer servete sahip is insanlari yok degil. misal ipek kirac, ali sabanci, sinan sara. bu kisiler de milyarlarca dolar servere sahip insanlar. lakin sorun su ki galatasaray’li isinsanlarinda fenerlilerdekine benzer bir tutku ve baglilik yok bir sebeple. misal turkiye’nin potansiyel en zengin insani ipek kirac babasi sebebiyle galatasaray taraftari ancak ne kendisi kuluple ilgili herhangi bir konuya mudahil oluyor, ne simdiye kadar kendisine bir sponsorluk icin gidilmistir, ne baskanlik konusmalarinda ismi gecer.

  nitekim galatasaray’li zenginler, galatasaray’in kalecisi kim desen cevap veremeyecek turde, taraftar degil sempatizan olan kisilerdir. bu sebeple de galatasaray’a bir faydalari yoktur.