• 102
  halen daha iyi ki yapamamışlar denecek bir durum yok. orta saha rotasyonumuz hala daha çok zayıf ve kalitesiz. pek ümidim yok ama çift yönlü bir orta saha transferi olursa takım seviye atlar. ayrıca savunma arkasına koşu yapabilen bir kanat ile falcao yerine bir santrafor gerekiyor. bu transferlerin tamamının yapılacağına dair ümidim olmasa da gerçekleşmesi halinde takım şampiyonluk konusunda net favori olacaktır.
 • 103
  devre arası mutlaka gerçekleşmesi gerekendir. çoğu kişi yorum yaparken ligin ikinci yarısının ilk yarısına göre 2 kat daha yoğun geçeceğini unutuyor. taylan tabii ki o bölgenin as oyuncusu konumuna yükselmiş durumda. ancak bu işin sakatlığı, cezası, 3 günde bir maçı derken o bölgeye rotasyon olarak mutlaka birilerini almamız şart. berat ayberk özdemir bence bu isim olabilir. taylan'ın rotasyonu olarak çok rahat şekilde idare edebileceğini düşünüyorum. aynı zamanda ileride satabileceğimiz bir isim.
 • 104
  1 değil 2 transfer gerekli aslında. biri taylan'ın mevkisine, biri de etebo'nun yerine.

  birçok taraftar taylan antalyalı'nın performansını izledikten sonra normal olarak "iyi ki oraya okay'ı, seri'yi vs almamışız" diyor ama orta sahanın, hatta belki de takımın en kritik mevkisini tek bir oyuncuyla doldurmak büyük aptallık. bu aptallığın cezasını şu ana kadar çekmedik (nazar değmesin taylan her maç 90 dakika oynadı ve efsane oynadı) ama bu riski almaya devam edemeyiz.

  bu mevkiye mutlaka, ama mutlaka ocak transferi yapmalıyız. bence oyun stili olarak taylan'a benzeyen (mesela ismi bizimle anılmış olan jorman david campuzano puentes ama daha ucuzu tabii), ucuz bir scout transferi almamız müthiş olur. o da olmuyorsa jean michael seri'ye gitmeliyiz kesinlikle. hem nispeten ucuza alma şansımız var, hem bizi çok istiyor, hem takımı biliyor, hem sistemi. adaptasyon sorunu yaşamaz. fiziki problemini de 20 güne halleder bence. taylan'a çok iyi bir yedek olur*.

  ve tabii ki oghenekaro etebo'nun yeri. şimdi bu etebo dediğimiz arkadaş çift pivotun biri olarak oynayamıyor. 4-1-4-1'in sağ veya sol içinde oynayamıyor (en azından bizim verdiğimiz rolde). taylan'ın yerinde oynayamıyor. pas becerisi düşük. savunmadan pasla çıkarken trafiği bozuyor. kapanan takımlara karşı kilidi açarken işimize yaramıyor. ceza sahası koşuları yok. gol asist katkısı ne akan oyunda var, ne duran toplarda. savunmada konsantrasyonu yüksek değil, hata yapabiliyor (alanya maçındaki kırmızı kartı, kayseri'den yediğimiz gol). iyi olduğu noktalar fiziğiyle biraz olsun fark yaratmak ve fena olmayan dribling yeteneği. bizim orta sahamız olmak için bu 2 özellik de tek başına kesinlikle yetmez. orta sahadaki diğer rotasyon oyuncumuz ömer bayram kendisinden çok daha iyi durumda her konuda, ki ona bile denmeyen kalmıyor.

  sonuç olarak becerebilirsek etebo'nun kiralık sözleşmesini de feshedip yerine ismaila coulibaly tarzı genç, umut vaadeden, ucuz bir scout transferi yapmalıyız. ismi yaz transfer döneminde bizimle anılan emil bohinen, patrick berg gibi isimler ve benim çok beğendiğim mads frokjaer-jensen gibi bir isim bulursak çok iyi olacaktır.

  şimdi hoca hem sol kanat (onyekuru), hem forvet (dominant santrfor), hem 6 numara (sanırım seri) istiyor. etebo'nun yerine gelecek oyuncuyla birlikte 4 transfer ediyor. bunu ara transfer döneminde başarmamız imkansıza yakın. o yüzden ben etebo fesih olayının yaşanmayacağı ve orta sahaya maksimum 1 takviye (6 numara) yapılacağını düşünüyorum. hocanın oyunculardan verim alma yeteneği dillere destan olduğu için etebo konusunda hocaya güveniyorum artık. kaldı ki etebo da aslında bayağı ümit vaadeden bir oyuncuydu, 2018 dünya kupası'ndaki haline yaklaşsa bile çok katkı verir.

  ama diyelim ki bahsettiğim transferleri yaptık. o zaman orta saha rotasyonumuz ciddi manada taş gibi olur;

  6 numara; taylan, varsayalım seri, çok zorda kalırsak donk
  sol iç; emre kılınç, ömer bayram, çok zorda kalırsak emre akbaba
  sağ iç; belhanda, varsayalım bohinen (ya da etebo), sağ kanatta oğulcan sağlıklıysa feghouli

  transferlerin tutacağını varsayarak, bazıları biraz zorlama olsa bile 9 alternatifimiz olacak. ama 6 tane direkt alternatifimiz var. her mevkiye 2 oyuncu. gerekli rotasyonu sağladıktan sonra gerisi scott piri ve fatih terim'in ellerine kalmış olacak. ve ben inanıyorum ki hoca bu takımı rahatlıkla şampiyon yapar. umarım bir kaza, bela, şanssızlık, basiretsizlik yaşamayız; ne transferde, ne saha içinde, ne de saha dışında.