• 91
  borcun artmasının ana sebebi yapılandırmadır. yapılandırmada kısa vadeli borçlar uzun vadeye yayılarak daha uzun süreli faizlerle borcu arttırdı haliyle. durum iyiye gidiyor ama durum iyi değil. gelir kalemlerimizi düzenli ve sabit noktaya getirmek lazım. şampiyonlar ligine gidemedik, şampiyon olamadık gibi durumlar sarsıcı olmamalı. bunlar tam tersine bize yatırım yapma şansı(yıldız topçu getirme vs.) vermeli. yapılandırma konusunda tl borçlanma önemli bir detay. ancak bu detayın önemi 2 sene sonra yani anapara ödenmeye başladığından borcun bitmesine kadar olan süreçte şampiyonlar ligine kaç sefer katıldığımıza göre önemini değiştiriyor. eğer 3 sene üst üste katılmayı başarırsak muhtemel euro artışı ile cl gelirlerimizi bu borçları kapatmakta çok rahat kullanırız. bu seneki şampiyonluk değil ama önümüzdeki seneki ve sonraki senelerin şampiyonlukları çok kıymetli yani.
 • 92
  geri dönüşü olmayan bitik topçulara yatırım yapmaya devam edersek düzelmeyecek durumdur. uygun maaşlara genç futbolcu almalı, altyapıdan oyuncu çıkartmalı ve bu isimleri pazarlamalıyız. son 10 yılda altyapından yetiştirip sattığın oyuncuların toplam getirisi sadece 26 milyon €, bu paranın yarısını diagne'ye verdin. bu şekilde nasıl belini doğrultacaksın?

  türk takımları oyuncu pazarlamadan mali olarak düzlüğe çıkamaz, net.
 • 93
  mustafa cengiz başkanlığı önderliğinde yapılandırılan mali yönetim, kendi özkaynaklarımızdan yüzde yüz artış elde edip, mali yükümlülükleri olan taşınmazlarımızın üzerindeki engelleri de günümüzde tamamen ortadan kaldırmıştır.

  2017 döneminde özkaynaklarımız üzerindeki bütçe açığımız eksi 608 milyon tl iken mustafa cengiz döneminde kısa bir zaman içinde 313 milyon tl'ye kadar gerilemiş olup, yeni yaratılan kaynaklarla beraber 2018 yılı başında da kar elde etme düzeyine geldiğimiz açıklanmıştır.

  2017-2018 yılları arasında kpmg küresel spor danışmanlığı bölümü tarafından değerlendirilen mali verilerde ise büyük avrupa kulüplerine rol model olabilecek bir galatasaray görüyoruz, bu başarı sadece 20 ocak 2018 tarihinden, yılın sonuna kadar olan kısa bir süreçte gelişiyor.

  http://www.diken.com.tr/...-19la-avrupa-lideri/

  2018 yılı haziran döneminde finansal fair play bünyesinde uefa ile olan görüşmelerimiz, mali yapılandırmayla birlikte bize daha fazla zaman kazandırdı.

  https://www.galatasaray.org/...irma-anlasmasi/39821

  mali tablo üzerinde kazanılan sürelerin ve yapılan anlaşmaların ne kadar akıllıca olduğunu 2019-2020 dönemindeki açıklamalarla anlayabiliyoruz. mali açıdan kafalardaki soru işaretlerini gidermiş bir yönetim anlayışımızın olduğunu detaylı bir şekilde kendi ağızlarından dinliyoruz. mali olarak üzerlerine düşenin en iyisini yaptıklarından kuşkum şu güne kadar hiç olmadı.
 • 94
  sanki türk futbolunda klasik bir hal aldı artık, şampiyonlar ligi'ne giden takımın ufak miktarlarda kar açıklayıp, kalanların düzenli olarak zarar etmesi. bu durum bizim için de hala geçerli.

  basit bir hesap aslında gitmemiz gereken yönü net şekilde ortaya koyuyor. şampiyon olup şampiyonlar ligi'ne katıldığımız durumla, ikinci olup şampiyonlar ligi'ne gidemediğimiz durum arasında yaklaşık 40 m €'luk bir fark olduğunu varsayarsak, ve son yılda yaklaşık 10 m €'luk bir kar (76 m ₺) açıkladığımızı da hesaba katınca, kötü senaryoda 30 m €'luk bir zarar açıklayabilirdik. futbolcu al-sat dengesi de 0 olduğuna göre, demek ki ciddi anlamda giderleri kısmamız gerekiyor, ve en önemli kalem de maaş bütçemiz. benim yönetimle ilgili naçizane ve yegane kriterim bu konudaki başarıları olacak.