• 82
  açıklanan rakamlara bakıldığında rakiplerine oranla gayet iyi durumdadır. iyiye gitmesi, borçların azalıp kâr açıklanması bile liseci zihniyetin başkanı devirme hırsının önüne geçmemektedir. adamlarda öyle bir mustafa cengiz öfkesi var ki adam abartmıyorum borcu sıfırlasa bile yine onu yıkmak için son sürat çalışmaya devam edecekler. meyve veren ağaç taşlanır sözü hiç bu kadar yerinde kullanılmamıştı.
 • 83
  finansal raporu incelediğimizde kar açıklamamıza rağmen 31.05.2019'da 889m tl olan borcumuz kasım sonu itibariyle 1066m tl olarak artmış gözüküyor. iki senedir kar açıklamamıza rağmen genel borcumuz neden sürekli artıyor anlamış değilim. muhasebeden anlayan bir renktaş konu hakkında bir bilgilendirse gerçekten iyi olur.
 • 84
  açıklanan kar 6 aylık dönemin gelir ve giderlerini baz alıyor. neticede bu dönemde gelirimizin giderlere göre artı verdiğini anlıyoruz. genel borcumuzun artışının başlıca sebebi ise bankalara ödediğimiz borç faizleri.
  zaten tüm kulüpler faiz ödemeleri yaptıkları sürece yıllık tabloda borçlarını arttırıyorlar.
 • 85
  dipnotlarda, sponsorluk - isim hakkı değerlemesi yapıldığı, 2029-2030 yılına kadar en kötü 247 milyon euro, en iyi senaryoyla ise 294 milyon euro sponsorluk geliri beklendiği yazılıdır. bence stad isim hakkı gibi konularla ilgili önemli bir gösterge.

  yönetimin bilanço için sağladıkları inkar edilemez. ama pembe bir tablo çizmek çok doğru değil. özellikle gelir tablosundaki rakamlara baktığımız zaman satış ve faaliyet karı rakamları geçen sene aynı çeyrekle kıyaslandığında nerdeyse aynı, brüt karda 26 milyon tl azalma var, favök'te 21 milyon azalma var, yalnızca net kar rakamında belirgin bir iyileşme var. borç rakamlarımızda da belirgin bir düşüş olduğunu söyleyemeyiz.

  beni en çok düşündüren şeylerden biri, özkaynaklarımızn ekside olması. bir şirketin sağlıksız bir yapıda olduğunu gösteren faktörlerdendir. diğer kritik husus ise şampiyonlar ligi gelirlerinden mahrum kalınması durumunda gelir kalemlerimizde yaşanacak sert bir düşüş olacaktır. bu ihtimale imkan vermeden bir an önce şampiyonluk potasına girmek şart. aksi takdirde bu tablonun tekrar olumsuz bir hal olması uzak ihtimal değil.
 • 86
  açıklanan mali tablo, gelecek sezon da şampiyonlar liginde olmanın ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. açıklanan 6 aylık kârdan şampiyonlar ligi gelirini çıkartırsak, acı durumu görürüz, bu nedenle çok kıymetli teknik heyetimizin bir an önce saha içine odaklanıp ne olursa olsun sezonu ilk ikide bitirmeyi sağlaması gerekiyor.
  bir diğer husus da, kadromuzdaki yabancılar olarak çok şişkin durumdayız ve ciddi bir maaş külfeti var. bu nedenle gelecek sezon kadro revizyonu, maaş bütçesinin düşürülmesi ve şampiyonlar ligi katılımı çok çok önemli.
 • 87
  tamamen şampiyonlar ligine katılmamıza bağlı olan tablodur. bakın avrupa ligi bile kesmez öyle bir bataklıktayız.
  borçlarımızın büyük çoğunluğunun tl cinsinden olması büyük bir şans bizim açımızdan. bu yüzden kurdaki değişimler eski borçlarımızı katlamıyor. sanırım bu hareket ünal aysal zamanında yapılmıştı. yanlışım var ise ilgili yazarlardan mesaj bekliyorum.
  ancak faiz denen illet öde öde bitmediği için maalesef hala ayağımızı bataklıktan çıkaramıyoruz.

  ama beterin beteri var. başımızda dursun özbek de olabilirdi. gidip faktoring şirketlerinden %40 faizle borç alıp faiz öderdi. buna da şükür.
 • 88
  kendimizi kandırmadan bakılması gereken durumdur. galatasaray da diğer pek çok kulüp gibi batık durumdadır. batmış bir şirket borçlarını ödemeden kara geçmiş olmaz sadece belirli bir süre içerisindeki gelir gider dağılımında artıya geçebilir ki bu durum genel mali görünüşte kar demek değildir.
  19 20 sezonunda şampiyon olamazsak 20 21 sezonunda dönemlik fazla da kalmayacağı gibi ücret ödemesi için nakit aramaya başlarız, önümüzdeki sezon da şampiyon olunamazsa bankalarla yapılan anlaşma gereği borcun ana parasının ödenmeye başlanacağı 21 22 sezonunda bjk'nin şu anki halinde oluruz.
  riva anlaşması borcumuzun yanında devede kulak kalmakta. bu durumdan net bir çıkış görünmüyor gibi maalesef. tüm büyükler için tek çıkış birinin borcu ödemesi o biri de kulübün sonraki sahibi olacak gibi.