• 1
  tanımlamak çok mümkün olmasa da varlığı tartışılmaz olan şey. en umulmadık zamanlarda, en imkansız denilen eşleşmelerde, özellikle de avrupa maçlarında branş farketmeksizin ortaya unutulmaz sonuçlar çıkarır. nesilden nesile, branştan branşa istikrarla elden ele aktarılması; özellikle söz konusu kupa kazanmak olunca yurt içi yurt dışı farketmeksizin galatasaray'ın hep kafaya oynaması falan bu kültürün yansımalarıdır.

  futbolda manchester united'ı eleyip uefa'yı şampiyonlar ligi statüsünü değiştirmek zorunda bırakan, türkiye futbol tarihinin uluslararası kulüpler bazında en büyük 1. 2. 3. 4. falan başarılarını kazandırtan, elin ingilizine bile galatasaray are getting closer and closer cümlesini kurdurtan, parasızlıktan televizyonda el açma noktasına gelmiş takımla lig tarihinin en yüksek puanını toplayan, 6 iç saha maçını seyircisiz sezonun sonunu hocasız hatta önemli kısmını yabancısız oynatan takıma kupa kaldırtan, , kupa sayılarında ezeli rakiplerini üçünün toplamında bile mağlup eder hale getiren hep bu gelenektir.

  basketbol'da yenilmez denilen cska moskova'yı namağlup geldiği istanbul'dan namağlup döndürmeyen, tarihinin en düşük bütçeli takımlarından birine eurocup women kaldırtan, avrupa'nın en önemli voleybol ülkelerinden biri olan türkiye'de esamesi okunmayacak takımlarla süpriz galibiyetlere imza attırıp avrupa kupası finallerini zorlatan bir kültürdür bahsedilen...

  belki galatasaray'ın kendine has konservatif yapısı, belki tarihi, belki hepsi, belki de hiçbiri....

  takımlardan, isimlerden, zamanlardan bağımsız olarak dönem dönem kendini hissettiren bir maneviyet. tarifi zor olsa da tarihte pek çok kereler ispatlanmıştır. bir istatistik, bir gelenekten öte bir kültürdür aslında...
 • 3
  1980'lerin ortalarında jupp derwall tarafından temelleri atılmış, 1990'ların başında karl-heinz feldkamp'la filizlendirilmiş ve 1996'dan itibaren fatih terim'le birlikte cümle aleme gösterilmeye başlanmış, fakat nedense 2000-01, 2002-03 ve 2004-05'te sekteye uğramış kültürdür. ancak 2005-06'dan itibaren galatasaray sazı tekrar eline alarak ya yarıştaysa kesin kazanan ya da yarışa hiç girmeyen bir anlayışa bürünerek, kazanma kültürünü kendiliğinden revize etmiştir.