• 1
  akıl almaz boyutlara ulaşmıştır.

  kalecisinden, stoperine tüm takımın akıl tutulması yaşadığı anlardan biri oldu bu sezon bizim için. aynı golü, aynı hatalarla iki defa yiyebiliyorlar mesela. stoperler berbat, her topa kafa vurduruyorlar, çalışılmış bir duran top savunmamız yok bu da belli, onu da kabul ediyorum ama muslera'yı da takımdakilerden çok farklı bir yere koyamıyorum ben bu konuda. benzer hataları kendisi de yapıyor çünkü. kolektif akıl tutulması resmen.

  http://gss.gs/8L2.jpg

  bu 12 şubat 2017 galatasaray kayserispor maçında yediğimiz 1.goldeki kornerdeki adam paylaşımı. kale çizgisinde direk dibinde 1 tane futbolcu olsa bu gol yenmeyecek. ön direk dibi ya da arka direk dibi fark etmez, sadece direk dibinde 1 futbolcu olması gerekiyordu.

  sabri'nin durduğu yere bir bakın, bu adamın burada ne işi var? sabri'nin uzağında, yakınında, çevresinde hiç kayserili futbolcu var mı? yok. sabri'nin arkasında galatasaraylı oyuncu podolski var mı? var. demek ki top ön direğe düşse, sabri orada olmasa bile podolski rahatlıkla uzaklaştırabilir. sabri'ye o bölgede ihtiyaç yok. sabri kale çizgisinde ön direk dibinde dursa, muslera kayserili oyuncu kafa vururken ön direğe doğru adım almaya çalışmayacak, arka direğe doğru adım alıp, arka direği daha rahat koruyacak ve muhtemelen bu gol yenmeyecekti. top da tam ikinci direğin dibine düştü.

  semih'in yine adamını kovalayıp kovalayıp kafa vurdurmasını yazmıyorum bile, o kadar çok gördük ki klişe oldu artık. neyse kovalaması da bir gelişme, 18 aralık 2016 osmanlıspor galatasaray maçında webo'nun attığı kafa golünde webo'yu bozmaya bile gitmemişti kendisi. artık adamı kovalayıp kafayı öyle vurduruyor, bu da bir gelişmedir.

  bu da 2.goldeki adam paylaşımı
  http://gss.gs/h6B.jpg

  sabri yine durulabilecek en alakasız yerde duruyor. sabri'nin arkasında podolski, semih ve bir de kayserisporlu oyuncu var. bu top ön direğe düşsse yine podolski ya da semih'ten biri bu topu alabilir. sabri'nin orada durmasına yine gerek yok, ilk goldeki hatanın aynısı. kale çizgisi üzerinde arka direk dibi ya ön direk dibinde durmalı. direk dibinde durursa ne olur? muslera iki direkten birisini sabri'ye bırakıp, diğer direği daha iyi savunabilir. iki kornerde de ne ön direk dibinde, ne arka direk dibinde bir tane futbolcu yok. direk dibinde durması gereken futbolcu sabri diyorum çünkü hem boyu kısa, hem de 2 korner pozisyonunda da o kadar futbolcunun içinde en gereksiz yerde duran kendisi. olmasa da olur bir yerde duruyor. orada duracağına kale çizgisi üzerinde dursa çok şey değişecek. muslera da bir kaleci olarak buna nasıl izin veriyor anlam veremiyorum. çekip koy şu adamı direğin dibine artık. ön direkte top kesmek sabri'ye mi kaldı yahu?

  onun dışında linnes, de jong ve de jong'un arkasındaki(tam seçemiyorum ama yasin sanırım) pozisyonlarını öyle bir kaybetmişler ki top o 3 kayserisporlu oyuncunun arasına düştüğünde 3ünden birinin vuracağı çok net.(vurdu zaten) bizim 3 futbolcumuz da kayserisporlu 3 futbolcunun arkasında pozisyon alabilmiş. muslera da ilk goldekine benzer bir şekilde 2 adım öne alıp açılmayı düşünürken topun kaleden uzak bir noktaya düşeceğini fark edince geri kaçıyor. tabi tüm bunlar olurken o göbekteki 3 kayserisporlu oyuncudan biri kafayla yine ilk golde olduğu gibi arka direğe topu bırakıyor. zaten kimse yok orada, maden bulmuş gibi vuruyor herifler kafayı aynı yere. arog'daki gibi aynı golü, aynı hatalarla tekrar yedik. replay lan bu diye itiraz edesin geliyor.

  2 kornerle maç kaybeden takımda da kimse teknik direktörü falan övmesin artık. 24 eylül 2016 beşiktaş galatasaray maçında da kornerden gol yiyerek o maçta asla geri dönemeyecek beşiktaş'a umut ışığı yaktık resmen. o maç sezonun başıydı, sezon bitiyor hala ve hala aynı şekilde golleri yemeye devam ediyoruz. sadece korner değil ki, 4 kasım 2016 galatasaray başakşehir maçında başakşehir'in öne geçtiği gol de yine duran toptan yendi ve tekrar izlerseniz çok komik bir gol olduğunu göreceksiniz, tekrar tekrar izleyince bağımlılık yapıyor hatta. semih arkası rakibe dönük şekilde koşarken başakşehir antremanda muhtemelen çalıştığı gibi topu arka direğe kesiyor ve semih rakip nerede diye ararken yalçın kale ağzından neredeyse boş kaleye kafayla golü atıyor.

  şu maçlara bak, hepsi altın değerinde 3 puan olacak maçlar. hepsinin tek öyküsü var, duran toptan yenen gol. bu sezonu da duran toplarla kaybettiğimiz şampiyonluk ve 1 sene boyunca buna önlem almayan teknik ekiple beraber hatırlarız artık.
  (bkz: 24 eylül 2016 beşiktaş galatasaray maçı)
  (bkz: 4 kasım 2016 galatasaray başakşehir maçı)
  (bkz: 12 şubat 2017 galatasaray kayserispor maçı)

  edit: dayanamayıp, beşiktaş maçında yediğimiz golün de fotoğrafını koyacağım. tahmin edeceğiniz üzere yine 2 direk dibinde de 1 tane bile futbolcumuz yok ve top yine direk dibinde bir futbolcu olsa çıkarabileceğimiz bir mesafede yere düşüyor. topun düştüğü yeri de fotoğrafta yakalamaya çalıştım ama ne kadar görünüyor bilmiyorum, tam görünmüyorsa veya golü tam hatırlamıyorsanız aşağıya da link bırakıyorum.
  http://gss.gs/T1X.jpg
  http://tr.beinsports.com/...marcelo-guedes-18277

  yine örnek olsun diye aynı maçta bizim eren derdiyok'la attığımız ilk golde şöyle bir pozisyon var mesela.
  http://gss.gs/eFp.jpg
  yasin arkaya çok güzel sektiriyor kafayla ve fabri'nin çıkaramayacağı yere gidiyor top. beşiktaş'ın ön direğinde duran futbolcu golü çıkartıyor fakat top kötü yere sekip eren'in önüne düşüyor. şu pozisyonu bile önleyebildikleri kadar önlemişler. şans yanımızdaydı top kötü yere sekti ve eren boş kaleye attı. ama buradaki problem şu olsa gerek, bu golü beşiktaş'a aynı maç içerisinde atsan atsan 1 kere atarsın. iki defa top öyle kötü yere sekmez çünkü. bize ise bu alan paylaşımıyla aynı golü kayserispor bile 2 defa atabiliyor. bu sezon şampiyonlar liginde rakibimiz real madrid olsa ramos gruplarda gol krallığı yarışına katılır sadece bizimle yaptığı maçlardan sonra.
 • 3
  takımın kısa olmasından kaynaklanır. millet enayi mi uzun tutuyo takımını. barca olsan bile kısa boy kurtarmıyor artık. ortasahanın über teknik olması lazım. barca bile xavi, iniesta gibi über adamlarla o pas oyununu oynadı. bizde böyle bir şey yok, şuan dünyada yok zaten.

  ama bizimkiler sürekli kısa adam aldılar. türkiye spor tarihinin bug'ı bu zaten. yan toptan yeriz biz. bunun altyapıya kadar yolu var ki o zaten hiç yok. bu sebeple de uzun adamlar şart.

  x, y, z takımlarını örnek göstermek istemiyorum, türkiye'de ve dünyadaki takımların boylarına bir bakalım. tabi ki de alan paylaşımı falan önemli ama boy burda sır.

  son yıllarda eren dışında 1.85 üzeri adam almadık ya. stoperler beyaz ve 1.80-1.85 arası adamlar, ortasaha keza öyle ki burda eksik olmana rağmen de jong'u aldın sen.

  sittin sene devam eder bu. duran top kullanıyor, semih'le gol arıyoruz mesela. şaka bunlar işte hep.
 • 8
  2017-2018 sezonunda şu şekilde oluşandır. köylü tudor hava toplarında etkisiz bir futbolcu olan bafetimbi gomis'i altıpasa dikiyor. rakip futbolcu tam gomis'in olduğu noktaya ortayı yapıyor. çoğunlukla maicon'un tuttuğu adam buraya doğru koşu yapıyor. maicon yetişemiyor, önüne gomis çıkıyor, çoğunlukla zıplayamıyor bile bu nedenler yüzünden. koşu yapan futbolcu rahat rahat yükselip kafayı vuruyor. işte gol.

  hazırlık maçları ile beraber 6-7. gol oldu bu şekilde yediğimiz. mr. ego hala gomis'i altıpasa dikiyor kornerlerde.

  git artık git!