• 4
  nagotomo geldiginde hic olmazsa uzak dogu pazarinda reklamimiz olur demistim #2338153. marka degeri olarak cok onemli bir adim aslinda. sivas deplasmanina bile 20 kadar japon gazeteci kafilesi geliyorsa adamlar takip ediyor demektir. yaz doneminde ufak bir kamp donemi ve bir hazirlik maci ile uzak doguya acilmak cok iyi olur. #yellowfriday ve #yellowredweekend adi altinda yaptigimiz satislarin daha buyugunu yapabiliriz oralarda. uzak dogu insani futbolu seviyor ve geziyorlar. sirtinda gs formasi ile dunyayi dolasir o arkadaslar. bundan daha iyi reklam olamaz hem de global duzeyde bir reklam.
 • 5
  irkçılık gibi düşünülmesin ama uzak doğu reklamlarıyla türkiye'ye gelecek japon turistleri diğer bütün ırklardan turistlere tercih ederim. zengin, köklü bir kültürleri var ve oturmayı kalkmayı biliyorlar. edebiyat, müzik, sinemada iyiler. daha ne isterim? görmek istediğimiz şeyler bunlar, orta doğuyu bi aşın artık hem kulüpçe hem ülke çapında
 • 7
  galatasaray'ın faydasına olacak ve kurumsal mentaliteyi olgunlaştırabilecek bir hamle.

  muhakkak ki geç kalındı bu konu hakkında lakin trenin ucu hala görülmedi ve voganlardan birini kapmalıyız. malumunuz uzak doğu ülkerinde metrekareye düşen insan yoğunluğu çok fazla bundan dolayıdır ki yapacağınız tanıtım faaliyetlerinin size geri dönüşünün olmaması imkansıza yakın durumda. bilgisayar oyunlarında dahi * o bölgeden bir oyuncu aldığında kulübe ekstra bir getirisinin olacağı belirtilir. japon veya çinli bir oyuncuya sahip olmasak dahi orada yapılacak iki senelik bir kamp faaliyeti net kazanç sağlar. bunlar lüks değil günümüz futbol ekonomisinin mecbur kıldığı hareketler.
 • 8
  asya olarak (sadece) uzakdoğuyu değil tam olarak asya'yı kapsaması gereken hadise. zaten her büyük dünya kulübünün çoktan girip parsellediği uzakdoğu piyasası yerine henüz görece keşfedilmemiş olan türki cumhuriyetlerin toplam 70 milyon vatandaşını futbol piyasasına galatasaray üzerinden entegre ettiğinizi düşünsenize.
 • 9
  kulüp öncelikle yuto nagatomonun ismini 55 numaralı formasına japonca harflerle yazarak satışa çıkarabilir. bu ilk etapta türkiyedeki japonlara hitap edecektir. gelecek talepler doğrultusunda parça parça japonca ve japon kültürüne uygun ürünler çıkarılarak pazar oluşturulabilir.

  uzakdoğu pazarına bir anda açılmanın çok da kolay olmayacağını düşünüyorum çünkü mağazacılıkta (pazarlama, tasarım, dağıtım vb.) henüz yeteri kadar iyi değiliz. ancak iyi bir planlama ve profesyonel yapılanmayla söz konusu pazara dahil olmamız gayet mümkün.
 • 11
  galatasaray adının çoktan dünyaya pazarlanması * gerekiyorken bu hamle her anlamda rakiplerimizin önüne geçirir bizi. kötü mü olur hem, yaz kamplarında gider hazırlık maçları yaparız. turnuva düzenler büyük kulüplerle asya kulüplerini davet ederiz burada maçlar oynanır. güzel olur bence.

  not: nagatomo'nun metroda gösterildiği haberde farkettim, japonlar dahi anlamına gelen -de'yi ayırmayı bilmiyor sanırım =(

  http://gss.gs/nch.jpg
 • 13
  olması gerekendir, gönlümüzden geçendir. lakin şöyle bir baktığımız zaman; real madrid ya da manchester united gibi örneklerin varlığı, bizim için teşkil ettiği örnekler de hazırdır. evet yıllar önce uygun zaman ve zemin* vardı ama yapamadık çünkü bunlar profesyonelce yönetilen kulüplerin, planlanan departmanlarca yapılan çalışmaların ürünü olarak yapıldığı zaman güzel ve kazançlı geri dönüşler alınabiliyor. bazı gerçekler acıdır efendim. bizler yönetimlerde yapılan acemilikleri, işgüzarlıkları, transferlerde yapılan işleri, koskoca camiada yapılan amatörce işlemleri, babasının malı gibi kullananları yeni yeni öğreniyoruz. iğneyi kendimize batırırsak; bazen sahip çıktık ama bazen oyuncumuza ve takımımıza sahip çıkmadığımız, sonuç odaklı olduğumuz da oldu, bir sürü şeyler oldu işte. çok genel ve yüzeysel yazmış oldum ama asya pazarına açılmak gibi şeyler, büyük vizyon ve profesyonel, işinin ehli kişilerce yönetilen kurumların işidir. marka değeri olarak dünyada sayılı kurumun sahip olduğu güç var galatasarayımızda. ama bu yönetim ve yönetilme, işinin ehli olma ya da liyakat işleri başlı başına ayrı konular ve ülkemizin her alanda kanayan yarası. asya'ya açılalım, açılabilirdik de, neden açılmadık ya da neden açılamıyoruz sorularının cevabına biraz böyle bakmak lazım bence.
 • 14
  küreselleşen dünyada pazarlama faaliyetlerine özellikle dijital pazarlama faaliyetlerine ayrıca önem vermek gerekiyor. ancak şu an kulüp olarak önceliğimiz borçları kapatmak. daha sonra pr çalışmalarının üstüne özellikle düşmemiz gerekiyor. eğer ki rakiplerinden farklı bir şekilde sıyrılmak istiyorsan; sadece sahada, psikolojik baskı ile ya da ruh ile değil bunların hepsine ek bir de iyi pr yapman gerek. farklılık bunu gerektirir.