• 1
  1) 1968 yilinda 100.yil kuruluşu nedeniyle atatürk kadar mühim birkaç devlet adamından olan mareşal charles de gaulle'ün ihsan sabri çağlayangil ile galatasaray'ı ziyareti.

  2) 14 nisan 1992'de fransa cumhurbaşkanı françoise mitterand, turgut özal ile beraber ilkokul ve üniversiteyi geök (galatasaray eğitim öğretim kurumu) çatısı altında tekrar açmak için ziyarette bulunur. 1993'te ilkokul yeniden ve 1994'te de üniversite açılır.

  3) 4 temmuz 2004'te abd başkanı george w.bush'un 11 eylül sonrası tüm dünyaya pre-emptive strike doktrinini açıklamak için galatasaray üniversitesinde tarihi türkiye konuşmasini yapmak için ziyareti.

  4) 11 mayis 2010'da kendisine fahri doktora verilmek üzere galatasarayı ziyarete gelen fransa cumhurbaşkani jacques chirac'ın galatasaray üniversitesi yiğit okur yerleşkesinde ilber ortaylı ve rektörümüzce ağarlanması.
 • 2
  (bkz: galatasaray egitim kurumlarini ziyaret eden devlet baskanlari)

  fransiz devlet baskanlarinin ziyaretleri ve buna paralel olarak fransa ile olan organik bagin bugün galatasarayin türkiye cumhuriyeti sinirlari icerisinde "öteki" olarak etiketlenmis olmasinin temelini olusturdugu da ciddi manada düsünülebilir.

  hatta sirf bu fransiz yakinligindan dolayi birinci dünya savasindan beri "ha ihanet etti ha edecek" duygusuyla takip edilen lise ve ona bagli kurumlar dolayisiyla, hakan sükür ve arif erdem basta olmal üzere eski futbolculardan bagimsiz, galatasaray'a feto lekesinin daha kolay atildigini düsünüyorum.

  halk genelinde bu tarz tarihi hurafelere itimat olmasaydi bu kulübün üzerine fetö gömlegi giydirmeye calismak o kadar kolay olmazdi.