• 61
  öncelikle size birtakım rakamlar vereceğim. 2017 yazında transfer ettiğimiz bazı oyuncuların bonservis bedelleri şöyleydi:

  younes belhanda (27) - 10 milyon euro
  maicon roque (29) - 8 milyon euro
  badou ndiaye (26) - 7.5 milyon euro
  sofiane feghouli (27) - 4.25 milyon euro
  fernando reges (30) - 6 milyon euro
  mariano filho (31) - 4.5 milyon euro
  bafetimbi gomis (32) - 2.5 + 2.5 = 5 milyon euro

  toplam 7 futbolcuya ödenen bonservis 45.25 milyon euro. yaş ortalaması 28,9.
  bu oyunculardan geri kazandığımız bonservis 29.6.
  toplamda 15.65 milyon euro zarar etmişiz.

  bu sezon bonservis vererek transfer ettiğimiz oyuncular ise şöyle:

  alexandru cicâldău (24) - 6.5 milyon euro
  barış yılmaz (21) - 1.5 milyon euro
  sacha boey (20) - 1 milyon euro

  gündemde olan isimler:

  gedson fernandes (22) - 12 milyon euro
  olimpiu morutan (22) - 8 milyon euro
  berkan kutlu (23) - 3 milyon euro

  6 oyuncuya ödenen/ödenecek toplam bonservis 32 milyon euro. yaş ortalaması 22.

  en can alıcı noktalardan biri, yukarıda 45 milyon euro bonservis ödenen oyunculara verilen yüksek maaşlar.

  younes belhanda (27) - 3.35 milyon euro
  maicon roque (29) - 2.2 milyon euro
  badou ndiaye (26) - 2.75 milyon euro
  sofiane feghouli (27) - 3.85 milyon euro
  fernando reges (30) - 3.3 milyon euro
  mariano filho (31) - 2.3 milyon euro
  bafetimbi gomis (32) - 3.35 milyon euro

  7 oyuncuya ödenen toplam maaş 21 milyon euro. yani oyuncu başına 3 milyon euro. bu rakamlara bonuslar ve primler dahil değil. oralara girince işin içinden çıkılmıyor.
  mesela feghouli ilk yılında 750 bin euro gibi bir bonus kazanmış.

  gelelim mevcut transferlere. rakamlar kesin olarak bilinmemekle birlikte, söylentilere ve tahminlere dayanmaktadır.

  alexandru cicâldău (24) - 1 milyon euro
  barış yılmaz (21) - 400 bin euro
  sacha boey (20) - 400 bin euro

  gündemde olan isimler:

  gedson fernandes (22) - 1.3 milyon euro
  olimpiu morutan (22) - 1.2 milyon euro
  berkan kutlu (23) - 800 bin euro

  toplam maaş 5.1 milyon euro. oyuncu başına 850 bin euro.

  varmak istediğim nokta; yıllarca hazır yemeye alıştık. çünkü 3 yıllığına gelen yönetimler kendi dönemlerinde başarılı olmak için risk almadılar ve hazır oyunculara yöneldiler. hazır oyuncular da pahalı olur ve tekrardan satıp para kazanabilmen zordur. yıllar yılı bu şekilde zarar ettik, borç giderek büyüdü.

  mesela feghouli için ödediğimiz bonservis 4.25 milyon euro, ödediğimiz maaş ise 17 milyon euro. normalde bir avrupa kulübü bunun tam tersini tercih eder.

  alexandru cicâldău için ödediğimiz bonservis 6.5 milyon euro. oyuncunun yıllık kazancı 1 milyon euro.
  cicâldău'nun bize 3 yıllık maliyeti 9.5 milyon euro. biz cicâldău'yu 3 yıl sonra bu paralara elden çıkarabilir miyiz bunu düşünmek lazım.

  feghouli'ye ödediğimiz bonservis 4.25 milyon euro. burada bir problem yok, ancak feghouli'ye ödediğimiz yıllık maaş ortalama 4.35 milyon euro civarı. yani feghouli'ye bir kez bonservis öderken, her yıl bonservisinden daha yüksek maaş ödüyoruz.

  feghouli'nin bize 4 yıllık maliyeti 21.5 milyon euro. feghouli'nin tüm maliyetini çıkarmamız için bir kulübün 21.5 milyon euro ödeyerek bonservisini alması lazım ki bu da imkansız.

  marcao'dan bir örnek verelim. marcao'yu 4 milyon euro karşılığında satın aldık. oyuncuya yıllık 800 bin euro maaş verdik. marcao'nun 2.5 yıllık maliyeti 6 milyon euro oldu. yani şu anda marcao'yu 6 milyon euro karşılığında elden çıkarırsak verdiğimiz bonservisi ve maaşları geri alıyoruz, oyuncuyu bedava oynatmış oluyoruz ve en önemlisi elimizde sıcak para oluyor.
  marcao'nun bundan daha fazla edeceğini de söylememe gerek yok sanırım. yani çok başarılı bir transfer olduğunu görüyoruz.

  bir de maicon transferine bakalım. maicon için 8 milyon euro bonservis, oyuncuya da 1.5 yıl için 3.6 milyon euro maaş ödedik. toplam maliyeti 11.6 milyon euro oldu. 31 yaşında düşüşte olan bir stoperi 12 milyon euroya satamayacağımız için zarar edeceğimiz baştan belliydi.
  nitekim kendisinden 3.1 milyon euro kazandık ve toplamda 8.5 milyon euro zarar yazdık. bu da maicon transferinin ne kadar kötü olduğunu gösterir.

  bazen yaptığınız bir yatırım, uzun yıllar performansıyla karşılığını fazlasıyla verir. mesela fernando muslera gibi. bu oyuncuyu satmasanız da zarar etmiş olmazsınız. ancak bunun dışında kalan oyunculardan bonservis ve maaş giderlerini geri kazanmanız gerekir. hele hele milyonlarca dolar borcunuz varsa.

  bu nedenle oyuncu değerlendirirken bonservisini ve alacağı maaşı işin içine katın, sonra da buna değip değmeyeceğine karar verin.

  son olarak gedson fernandes'ten örnek verelim.

  gedson'ı 12 milyon euroya aldığımızı, oyuncuya da yıllık 1.3 milyon euro verdiğimizi düşünelim.
  gedson'ın 3 yıllık maliyeti 15.9 milyon euro olacaktır.
  3. yılın sonunda 25 yaşında olan gedson'ı en az 16 milyon euroya satabilir miyiz? kendinize bunu sorun. cevabınız evet ise gayet makul bir transfer demektir.

  ben yapılan transferlere, gündemdeki oyunculara, oyuncuların yaşlarına, potansiyellerine, verilen kontratlara ve bonservislere baktığımda, yatırımların karşılığını alacağımızı ve transfer politikamızın doğru olduğunu düşünüyorum.
 • 62
  en son gerçekleşen transferlere * bakılırsa gayet güzel yürütülen bir politika olmaktadır. yıllardır galatasarayda olmasını istediğim şey buydu tam olarak. günü kurtarmaya yönelik girişimlerden uzak durup genç ve potansiyelli oyuncuları kadromuza katmaya gayret ediyoruz. buna benzer bir politikayı 90 yılların başında alp yalman başkanlığında oluşturmuştuk ve 96 yılında bayrağı devralan faruk süren tarafından fatih terim' in göreve gelişi ve hagi'nin oturmuş takıma monte edilmesiyle rüya gibi bir dört sezon ve uefa kupası başarısı ile ihya olmuştuk. umarım yolun sonu yine aynı olur. porto benfica ve hatta shakhtar gibi istikrarlı ve mali açıdan iyi yönetilen kulüplerden biri oluruz.
 • 63
  su ana kadar yürütülen transfer politikasını büyük oranda doğru bulmakla beraber arda ve emre akbaba ile sozlesme yenilenmesini yanlış buluyorum. iki oyuncuya yıllık 14 milyon tl para vereceğimizi düşünelim (6 si arda'ya, 8' i emre' ye). bu para boey' in bonservis ve 1 yıllık maaşını karsilardi. tabii söylendiği gibi bonservis 1 milyon euro ve maaş 400 bin euro ise. boey' in 4 yıllık maliyeti 2,6 milyon euro yapıyor. arda ve emre akbaba' nin 1yillik maliyeti ise 1,4 milyon euro. bu saatten sonra iki oyuncuya verilen paranın da dönüşü olmaz. oysa boey için tüm masrafı çıkarıp, üstüne kâr etme ihtimalimiz yüksek.
  ve en önemlisi takım içi maaş dengesi açısından sorun teşkil edebilir bu durum. düşünün ki, taylan, kerem emre ve arda'dan daha az maaş alıyor. marcao ise hemen 1 tik üstte yer alıyor. maaş kıyaslaması sürdürülebilir dahada. tabii emre ve arda'ya gelene kadar feghouli, falcao, babel, diagne var diyebilirsiniz ama onların sözleşmesine çok oncelerden girildi. onlara yapacak bir şey yoktu.
 • 65
  2021-2022 yaz transfer döneminde oyuncu profili ve mevkileri açısından hiç bir sorun görmüyorum. maliyetleri de bence abartıldığı kadar fazla değil. özellikle maaş politikası elimizi kolumuzu bağlamayacak cinsten. sadece transferlerin daha hızlı sonuçlandırılmasını ve psv eindhoven eşleşmesine yetişmesini bekliyordum. bu konu biraz rahatsız etti. ama bir tur atlamak için anlamsız paralar ödenmek istenmemesini de anlayabiliyorum.

  şu ana kadar transfer politikası olumlu gitse de ayrılması gereken oyuncularla birlikte yaş ortalamamızın düşmesi ve maaş yükünün hafifletilmesi konusunda da adımlar gerekiyor. bunun fatih hoca ve yönetim zaten farkındadır. ancak önemli olan gerekli çözümü üretebilmek. bu oyuncular için de en kısa sürede bir gelişme olmasını bekliyor ve umuyorum.
 • 66
  yüksek bonservis ve düşük maaş ödeme şekli ile takımı gençleştirmek olarak nitelendirilebilecek olan politikadır. bunun en önemli ikinci ayağı takımdan gönderilecek yüksek maaşlı ve yaşlı oyuncularımızdır. ben bu oyunculardan falcao'nun kesinlikle ayrılacağını düşünüyorum. bunun yanı sıra diagne ile de büyük ihtimalle vedalaşacağız. ancak babel ve feghouli'nin ayrılmaları bizim adımıza zor olacaktır. galatasaray kazansın.

  (bkz: 2021-2022 sezonu yaz transfer dönemi)
 • 68
  gençleşirken kalitenin de arttırılmasının elzem olduğu politikadır.

  örneğin belhanda’dan çıkıp maksimumu 2-3 sene sonra belhanda kadar olacak bir oyuncuyu yüksek bonservis vererek alıyorsak bu da yanlış.

  bizim ölçeğimizde takımların hata yapma lüksü yok maalesef. aldığımız alacağımız isimler tabi ki de bir hagi olmak zorunda değil ama en az selçuk, melo, burak gibi katkı verecek, oyunu geliştirecek isimler olmalı.
 • 69
  size doğru mu yanlış mı olduğunu geçmişten bir hikaye anlatarak takdirinize bırakacağım politikadır.

  zamanın birinde a takımı, uzun süredir eksikliğini yaşadığı bir pozisyon için bir oyuncu arar. b takımından bir oyuncu bulur. 8,5 birim teklif yapar. (a oyuncusu)

  b takımı alt yapıdan genç bir yeteneğe sahiptir. (b oyuncusu) 8,5 birime a takımına gönderir a oyuncusunu. genç oyuncuya güven olmaz diye b oyuncusunun yanına rotasyona gelen paranın 5 birimiyle bir genç oyuncu daha alırlar. (c oyuncusu) nitekim haklı da çıkarlar, b oyuncusu sözleşme imzalamadığı için 2,5 birime göndermek zorunda kalırlar.m c oyuncusunu da kullanırlar bir müddet sonra 9 birime onu da gönderirler. onun yerine de alt yapıdan birini koymuşlardır diye tahmin ediyorum. orasını takip edememiştim.

  hikayedeki futbolcuların adını vereyim, takımları siz bulursunuz. sonra a takımının politikası mı doğru b takımının mı kararı siz verirsiniz. ama bu hikayede kısa süre faydalanılıp tonla para gömülen iki futbolcu var, kimler olduğunu da siz bulun artık. :)

  a futbolcusu: cassio de souza soares lincoln

  b futbolcusu: mesut özil

  c futbolcusu ivan rakitic