• 1
  endüstriyel futbolun merkezi ispanya'da barcelona'nın başında guardiola varken, milan'da fatih terim ancelotti için harcanırken, napoli'de 10 numaralı forma maradona'ya duyulan sevgi ve saygı sebebiyle emekli edilirken vefa duymanın, değer bilmenin hatta futbola olan aşkın bir gereğidir mitleşmiş, tapılası kişilerin olması. bu sebeple hagi, ryan gigs, maradona, gerard, zidane gibi takımları için bir oyuncudan fazlası olanların taraftarların gözünde ve gönlünde taht kurması, pragmatist felsefenin o "işini bitirdi, kıçını döndü yattı" * bakış açısının itin götüne sokulması vefanın bir semt adı olmaması demektir. her şeyi fayda ile açıklayan mızıkçı taraftarın bunu anlaması zaten beklenemez.
 • 4
  türk dil kurumunun çıkarttığı sözlükte biat kelimesinin karşılığı

  biat : bir kişinin egemenliğini tanıma.

  olay hagi'yi eleştirmekten çıktı nerelere geldi. galatasaray taraftarlarının alı selim olanları hagi'nin ne olduğunu bize neler verdiğini bilen vefalı insanlardır. kimse hagi'yi nasıl eleştirirsin diyerek bir cümle kurmaz. bu ülkede herkes eleştiriliyor hagi'de eleştirilir. ama hagi'ye kro, futboldan anlamıyor, belediye'ye yenilsek de hagi gitse gibi söylemler ortaya koyarsa işte orada duracak herkes. teknik adam olarak beğenmeyebilirsin bu senin futbol görüşündür ama bu şekilde saygısızlık yaparak hagi'ye giydirirsen bir sezondan daha fazla şeyler kaybedersin. futbol takımlarında efsane olmak bayrak adam olmak kolay bir şey değildir. sen kendi bayrak adamlarına bu şekilde davranırsan yarın bir gün sana bayrak olacak adam bulamazsın üstelik galatasaraylılık değerlerini yitirirsin.

  tekrar olacak ama hagi'yi eleştirmekle hagi'ye saygızılık yapmak başka şeylerdir. hagi'yi teknik direktör olarak eleştir kabulüm, kimse (hagi'de dahil) galatasaraydan büyük değildir. eğer hagi başarısız olursa hagi ile yollarda ayrılır. ama bu eylem bile bir efsanemize yakışır bir biçimde yapılır. bu adama kro diyerek, futbolu bilmiyor diyerek,insua varken balta'mı oynatılır diyerek yapılmaz.

  hagi ulan bu..!
 • 5
  aynısını liverpool taraftarı da yapıyor malesef. şu an kendilerini en son şampiyon yapan efsaneleri kenny daglish'e biat ediyorlar. efsanelere mitlere tapıyorlar, pozitivizmden nasiplerini alamamışlar, cahiller, sığırlar...

  *

  edit: dur dur, bu topa girmem gerek;

  ''bizi dibe batıran bir alışkanlık''mış. galatasaray futbol takımının efsanevi kaptanı fatih terim'e biat ederek yüzyılın hatasını yaptık öyleyse zamanında. prekazi'ye biat ederek yanlış yapıyoruz, ergün penbe gibi centilmenlik efsanesiyle gurur duyuyoruz, arkadaş ne pis bir taraftarmışız biz de herkese biat ediyoruz amına koyim... gören de bir biz yapıyoruz bunu sanacak.

  bak daha arjantin milli takımı ve maradona'dan bahsetmedim...
 • 6
  şimdi şu hagi olayına açıklık getirelim adam futbolu bıraktığı sene resmen yırttık daha oynasın diye yok dedi yeter benden bu kadar ve futbolu bıraktı. arkasında bir sürü kupa da bıraktı di mi? sonra biz bu adama adam gibi jubile yaptık mı ? hayır. çıkıp basında tek kelime etti mi ? hayır.
  2. teknik direktörlük döneminde gelip kurduğu cümlelere bakalım
  - ben galatasaray ne demek çok iyi bilirim.
  - galatasaraya yakışmayacak futbolcu istemiyorum
  - kiralık futbolcu istemiyorum, galatasarayın futbolcusunu istiyorum
  - galatasarayın büyüklüğünü kavrayacak, çok çalışacak futbolcu istiyorum
  - galatasaray ne zaman isterse gelirim, burası benim evim

  şimdi bunları bir kenara koyalım ve diğer örneklere geçelim. bakın bu örnekleri vereceğim kişiler kesinlikle efsanedir ve hepsini ayrı ayrı çok severim ancak arada ki farkı göstermek için yazıyorum.(hakan ünsal hariç)
  örnekleri tek tek söylemek yerine isimleri ve televizyon programlarını düşünün yeter. bir tarafta uefa super kupa kaldırmış bir sürü şampiyonluk görmüş hakan şükür'ün her hafta galatasaray'a nasıl salladığını, biz böyleydik biz şöyleydik, bize vefasızlık yapıldı,çok kırıldım falan filan dediğini düşünün(tekrar tekrar söylüyorum hakan şükür ü çok severim) . hakan ünsal'ı düşünün, sonra rijkaard'ın 3.lük başarı dediğini düşünün. hasan şaş vs vs vs
  şimdi ben bu ilk örnekteki adamı sevmeyeyim de ne yapayım ha? söyleyin bana ne yapayım?