• 9027
  tek büyük kusuru bazı yerli futbolcularına eleştiri getirirken fazlasıyla acımasız yüklenmesidir. kötü oynayana, çok yetersiz oyuncuya eleştiri tabi ki olacak ama faydası zararından fazla oyunculara da zamanında fazla yüklenmişliği vardır. bunlar futbolcuyu psikolojik olarak bitiren şeyler ve oyuncunun olacağı varsa da ondan sonra olmuyor. sezon başında 1 maç yüzünden en iyi türk stoper olan abdülkerim'e getirilen eleştirileri, ne zaman oynasa takıma faydalı olan berkan'a hazırlık maçında yapılan ıslıklamaları buna örnek olarak gösterebilirim. her oyuncu abdülkerim, berkan kadar mental anlamda güçlü olmayabilir, bu yüzden bu yönümüzü törpülemekte fayda var.

  bunun dışında galatasaray taraftarı kitle olarak gerçekten duyarlılığı, farkındalığı, zekası yüksek bir kitle. en azından taraftarının içinde bilinçli kitleler çok baskın. ali koç'un kendi başarısızlığını örtme girişimleri ve hakem hatasıyla kazandıkları bir maçta bile mağduru oynama becerisi fenerbahçe taraftarını manipüle etmeye yeterken galatasaray taraftarının konsantrasyonunu bozmaya yetmemiştir. 22-23 sezonunda 4 puan önde olan bir takım şampiyonluğa giderken galatasaray taraftarının tavrı şu gereksiz zatın karşısına çıkalım, cevap verelim şeklinde olmamıştır. korkaklar, erkekseniz diye başlayan cümlelerle tahrik etmek isteyen karşı tarafın niyetinin ne olduğunu en iyi galatasaray taraftarı bilmektedir. bu yüzdendir ki galatasaray taraftarı belki de galatasaray futbol takımından daha çok şampiyonluğa konsantredir. eğer galatasaray futbol takımı iyiye gidiyorsa taraftar desteğiyle, sinerjisiyle, konsantrasyonuyla bu iyi durumu mükemmel hale de getirir. galatasaray taraftarı da mağdur edebiyatı yapar ama koca bir doğrandığı sezonda bile takımına gerekirse top oynasanıza, bahane üretmeyin demesini de bilir. başarısızlık amalarla ancaklarla yine bahane üretilerek geçiştirilmez. bütün takım taraftarları bu ülkenin insanları, hepimiz az çok birbirimize benziyoruz ama galatasaray taraftarı bana göre kendisini diğerlerinden ayıran olumlu özelliklere sahip. tabi bunda galatasaray'ın taraftarına fazla travmatize anlar yaşatmamış olması, türkiye'de eşi benzeri olmayan başarıları yaşatmış olması da bence bir ana etken. yoksa anamızın karnından böyle çıkmadık tabi :)
 • 9028
  ali koc'tan zengin insan toplulugudur.

  cebinde milyonlarca dolari olan, milyarlarca dolarlara hukmeden adamin erisemedigi, sahip olamadigi kupalara, sampiyonluklara sahiptir ama bu sahip oldugunun degerinin farkinda degildir. adam cebinden sponsorluklar dokuyor, nasil oluyorsa gidip anlamsiz futbolcularini asiri yuksek bedellere satiyor (!), yine de ali sami yen'den galibiyetle cikmis adam gibi keyifle evine gidemiyor. rakip takimin hegemonyasini yasamiyor.

  biraz bu zenginliginin, bu luksunun farkinda olsa, her seyden once takimina destek olsa, elestirilerini, futbolcu gommelerini daha vakitlice yapsa daha da guzel olacak.
App Store'dan indirin Google Play'den alın