• 7366
  takıma yarardan çok zararı olmaya başlayan kitle.

  30 seneyi aşkın süredir maçlarımızı izlerim. ben şu ana kadar yuhlanıp da akabinde takkeyi önüne koyup düşünen; sonrasında yanlışlarını görüp çok daha verimli hale gelen topçu görmedim.

  yuhlayınca, ıslıklayınca ne kazandın ? yine 3 gün sonra bu adamlar oynamayacak mı ? hadi teknik heyet seni dinledi, beğenmediğin oyuncuyu kadro dışı bıraktı diyelim. bu sefer üç kuruş paraya satmak zorunda kalmayacak mısın ? bir çoğuyla garanti ücretten anlaşma yapmışken, yattıkları yerden milyonları cukkalıyorken satacak adam bile bulamazsın. o halde kimin faydasına ?

  kendi topçunuzu yuhlamayın, yuhlatmayın.
 • 7372
  deplasmanlarda yokları oynayan takımı 2 senedir şampiyon yapan taraftar. bu takım 40 maçtır sahasında yenilmiyor, bir de aynı takımın deplasman sonuçlarını koyalım, bakalım oradaki performansı nasıl. ben de memnun değilim ligdeki büyük maçlardaki instagram taraftarından, ancak bu takım 2 senedir iç sahada aldığı sonuçlarla şampiyon oluyor. o yüzden takıma zarar veriyor demek ayıp. diğer taraftarlardan daha sabırsızdır, bu da büyük takım taraftarı refleksidir, dünyanın her yerinde böyle. ayrıca o stada giden herkesin kötü oyuna tepki göstermeye hakkı var. bunun nedeni hem ulaşımın zorluğu, hem de bilet fiyatları. hafta içi gecenin 10'unda maça gidiyorsun o kadar para verip, takımın kötü oynuyor, üstüne bir de kötü oynayan oyuncundan küfür yiyorsun, rakip takımdan kendi evinde 26 atak yemiş hoca kabahati senden buluyor.
 • 7373
  vasata alışmak istemeyen, yanlışlara kendince tepki gösteren taraftardır.

  real madrid’i yenmek abartılacak bir olay değil, akıllı oyunla normal olabilecek bir olaydır. başka takım taraftarları real madrid’i yenmeyi doğa üstü olay gibi görebilirler, galatasaray taraftarı için real madrid’i yenmek normaldir. normal olmaktan çıkıyorsa bir sorun var demektir.
 • 7374
  1.5-2 senedir düzgün top oynadığımız 10 maç belki vardır belki yoktur. kazandığımız maçlar iç sahada ya “seyircinin” baskısıyla yada bireysel yeteneklerle geldi. deplasman galibiyeti mi ? o da ne ki ? bu halde bu takım şampiyon olsa bile hoca kovulur bu oyun yüzünden ama bizim sabretmemizin bir sebebi var tabii ki fatih hoca. ocağı bekleyin dedi bekledik yazı bekleyin dedi bekledik. ağzımızı açmadık, yine konuş yine açmayız, bize futbol anlat böyle böyle de yine açmayız ama taraftarı kimse karşısına alamaz hocam. taraftar en büyük efsanelerden bile daha büyüktür benim gözümde. en zor şartlarda bile maçlara gittik, bir sürü arkadaşım var farklı farklı şehirlerden, çocuklar ne şartlarda* kaç saatlik yollardan gelip gidiyorlar. akşam o maçtan çıktıktan sonra o futbolcular mis gibi hayatlarına geri dönerken o stadın en az yarısı sabaha karşı ancak evinde oluyor hatta çoğu kalkıp ertesi gün işine,okuluna gidiyor. bunlar olurken hiçbirimizin en ufak bir çıkarı yok böyle bir düşüncesi de yok hatta ve hatta çıkarı geçtim bunlar büyük fedakarlıklarla oluyor. sonuç olarak demek istediğim kimse taraftarı karşısına almasın, taraftar her zaman haklıdır demem ama taraftarı da “ver paranı, al formanı, al biletini, gel maça ama konuşma” gören zihniyete sonuna kadar karşıyım.
 • 7376
  fenerbahçe
  psg
  gençlerbirliği(d)
  real madrid

  galatasaray'ın son 5 resmi maçının 4'ünü tribünde izledim ve tek bir gol sevinci yaşayamadan döndüm. bir tane ya bir tane gol sevinci göremez mi insan 4 galatasaray maçı ve 3'ü de ali sami yen'de.* *

  istanbul'daki 3 maç için her seferinde 1000 km yaptım sabahına da işe geldim, 22 ekim 2019 galatasaray real madrid maçından çıkıp 01.20'de otobüse bindim, evime uğramadan ne çoluğumu, çocuğumu gördüm, ne duşumu alabildim, direkt işe geldim, ağrımayan yerim yok, dayak yemiş gibiyim.

  maddi olarak verdiklerim helali hoş olsun, bir vurgun bu sevda bizim için, sefası da bizim cefası da...

  ama insan manevi olarak bir tatmin bekliyor bu kadar şeyden sonra.

  bakın psg maçında kaybettik ama zerre kadar üzgün değildim, takımın verdiği reaksiyon ve oyun muhteşemdi, taraftar gördüğüm en efsanelerden birisiydi, takım da canla başla oynadı ama olmadı... siklet farkı var, şans da yanınızda olacak böyle maçlarda.

  ben o maçtan sonra hiç üzgün ayrılmadım ve dönüş yolu koymadı bana hiç. sabah işe gelmek de koymadı.

  ve fakat 22 ekim 2019 galatasaray real madrid maçından sonra üzgünüm ve kızgınım.

  bakın arkadaşlar yıllık 4 m euro alıp da 8 haftadır top oynamıyorsan ve gevşek gevşek sahada geziniyorsan, bir de 10 numaralı formayı sana vermişlerse** tüm bunların hakkını vermediğinde ıslıklanırsın.

  haydi 40-50 metreye pas atamıyorsun, şut özürlüsün zaten onları beklemiyoruz da bari 5 metre yanındaki adama düzgün pas ver de oyun aksın amk?!

  lan bu taraftar tugay kerimoğlu'nu, bülent korkmaz'ı, hakan şükür'ü ıslıklamış sen kimsin?

  ben çıkarken ilk ıslıklayanlardan değilim, çıkması gerektiğini düşünmeme rağmen ıslıklamamıştım ama sen taraftara küfür eder, taraftara cevap verir, laga luga yaparsan s...erler ruhun duymaz! burası galatasaray!

  her deplasmanda, maç öncesi/maç sonrası havaalanında moraller verilirken, gecesinden gündüzüne her yerde konvoylar yaparken iyi de top oynamadın diye tepki verince mi kötü oldu bu taraftar?

  galatasaray taraftarının gücünü kim hafife alırsa o kaybeder, baştan uyaralım da herkes ayağını denk alsın...
 • 7377
  yanlış sorular sorup, yanlış cevaplar veren taraftardır.

  örnek vermek gerekirse:

  "kardeşim biz seri'yi yana ve geriye pas atsın diye mi aldık? hayalırıklığı yaşıyorum."

  doğru soru sorulmadığı için burada doğru cevap da alınamıyor. seri özelinde gidiyorum çünkü "bla bla bla serinin menajeri bu bla bla bla" geyiği yapıldığı için buradan yürümek bana daha doğru geliyor.

  burada doğru soru "bizim ileride ya da orta sahada dikine pas yapılabilecek bir oyun planı ve oyuncular var mı?" olmalıdır. seri'nin ileriye değil de geriye ve yana pas atmasının nedeni ileride hareketli oyuncularımız olmaması, orta sahadaki diğer oyuncularımızın da rakiplerinin arkasına saklanması ya da yaptıkları tek işin topu almaya gelmeleri.

  benzer şekilde "babel'in daha hareketli olması gerekmiyor mu? böyle oynarsa el freni olur sadece".

  yine hatalı bir soru. babel zaten böyle oynayan bir oyuncu. artıları ve eksileri var. bu oyuncudan ileri geri oynamasını, sürekli tempo yapmasını, defans arkasına koşular yapmasını bekleyemezsiniz. bu beklentiler oyuncunun formunu düşüreceği gibi taraftarın da oyuncuya sabrını azaltır..

  buna pek çok örnek verilebilir. ancak temelde söylemek istediğimi anlatabildiğimi düşünüyorum.
 • 7378
  korkak bir “seyirci” topluluğudur. futbolcu ıslıklamak bence de yanlış. burada hocayla hemfikirim.

  ancak sen oraya bir ton para, zaman harcayıp gelen insanlara bize taraftar lazım seyirci değil diyemezsin. fatih terim bile olsan diyemezsin. cep harçlığından ayırıp saatlerce yol gelen yüzlerce öğrenci vardı o statta. ne cüret?

  ama galatasaray taraftarı konu fatih terim’in akıbeti olduğunda korkaktır. bu korkaklığın sebepleri anlaşılabilir. gerçekten hala ümitli oldukları için hocanın kalmasından yana olanlar da olabilir. (neyin ümidi?) ama sırf yine kötü günler yaşarız diye şu an içinde bulunduğumuz kötü günlerden bir çıkış yolu aramayan taraftar korkaktır.

  hocaya hesap soramayan taraftar korkaktır. aynı hocaya hesap soramayan yönetim gibi korkaktır hem de. korkmayın kardeşim. 136.000.00€ (873.173.605,90₺) piyasa değeri var bu takımın. 11 maçta 3 galibiyetten daha mı kötü olur gerçekten bu takım?
 • 7379
  yakın geçmişte kime tepki gösterdiyse haklı çıkmış taraftar. arda, tarık, umut, sinan, semih, sabri vs hangisi nerede şimdi? selçuk da esrarengiz bir şekilde kalmasa o da bu listede olacaktı. taraftar bir yanlışta inat edildiğini görüyorsa elbette protesto edecek, başka ne hakkı var? sahaya girip adamı mı dövecek, ne yapacak yani? protestoyu hak eden protesto edilir.

  belhanda'nın ıslıklanması* yerden göğe kadar haklıdır ve buna onu inatla oynatan zihniyet de dahildir. orada belhanda'nın yanı sıra onun inatla oynatılması protesto edildi çünkü. insanların aklıyla dalga geçer gibi tercihlerde bulunmanın böyle bedelleri oluyor, kusura bakmayacaksınız.
 • 7380
  ortalığı yangın yerine çeviren taraftar. dünden beri terim gitsin diyeni de gördüm ya, ne desem bilemiyorum. arkadaşlar biz dün amatör küme takımı ile mi oynadık? belhanda'yı ben de eleştiriyorum lakin bunun zamanı real madrid ile oynadığımız maçın 60. dakikası mıdır? bir futbolcu maçta ıslıklanınca diğer futbolcular sorumluluk almaktan kaçınmayacak mı sanıyorsunuz?

  efendim belhanda'yı oynatan zihniyetmiş. kim oynasın belhanda yerine? futbolu bırakmış selçuk mu? o oynasa yine yangın yeri. lemina kadroda olmadığına göre kim? ömer bayram. arkadaşlar ömer bayram üst düzey maçlarda galatasaray orta sahası futbolcusu olamaz. bu adamın orta sahada topu alıp yapacağı opsiyonları yok denecek kadar. oyun görüşü orta saha futbolcusuna göre çok çok zayıf. ligde mücadelesinden dolayı oynuyor iyi de iş yapıyor ama o kadar. bu adam orta saha oyuncusu değil.

  efendim bilmem kaç milyon euro kadro değeri varmış da takım oynamıyormuş. bu mantıkla dünyanın her pahalı takımı takır takır top oynayıp liglerini süpürmesi gerekiyor. hoca bilmem kaç kere dedi, geç gelen oyuncular kamp yapmadı, sakatlıklar var yavaş yavaş toparlanacağız diye. real madrid maçını 1-0 kaybedince hoca gitsin. hocaya geçen sezondan beri açık ve net olarak saldırı var ve bizim her zaman övündüğümüz taraftarımız hocayı yemek isteyenlerin gazına geliyor. allah akıl fikir versin.