• 7294
  https://twitter.com/.../1175858337239437313
  https://twitter.com/.../1175851010042081282

  her kesimden insanın yeni hastalığı 'sosyal medya üzerinden dilediğine dilediğini söyleyebileceğini düşünme' hastalığına yakalanmış belirli bir gruba ne yazık ki ev sahipliği yapan, türkiye'nin hem nitelik hem de nicelik bakımından en büyük taraftar oluşumu.

  artık bu iş çığrından çıkmış durumda. marcao'nun karısının, ufacık yavrusunun küfrü hak edecek ne suçu günahı var? daha takıma geleli dün bir bugün iki olmuş lemina'ya 'go home' yazmanın ne gibi bir mantığı var? daha dün bu sosyal medya zevzekliği yüzünden diagne'de yaşadığımız problemler ne kadar çabuk unutuldu? bunu yapan insanlar kendilerine, topluma ve kulübe ne gibi bir fayda sağladıklarını düşünüyorlar?

  en kötüsü de bu işin önüne geçmek için bir yol yok. en azından çevremizdeki ulaşabildiğimiz insanlarda bu hastalıklı, bu çirkin davranışı görürsek uyaralım. sporcular hata yapabilirler fakat taraftarıyım dediğin kulübün lisanslı sporcusunun minicik yavrusuna küfür etmek taraftarlığı geçtim insanca bir şey değil. büyük galatasaray taraftarına yakışan şekilde davranalım.
 • 7295
  teknik ekibinin hata yaparak 2 puan kaybettirdiği maçtan sonra belli bir bölümünün kıyameti kopardığı grup.
  cümle alem cephe almış, haftaya derbi var, hoca kenarda değil ama sen faydasızca, zerre yapıcı olmayan şekilde eleştir hocanı takımını.
  yardımcı mı yaptı değişikliği terim mi yaptı onu sorgula ama terim’in neden kenarda olamadığını unut. unut ki iti çakalı sevindir.
  %100 penaltının verilmediğini, rakibe abuk sabuk duran top fırsatları verildiğini unut, unut ki twitterdaki troll hesapların açtığı ‘fatih terim istifa’ gündemi daha fazla orda kalsın.
  her puan kaybından sonra tudor’u gündeme getir, muslera’ya galatasaray seviyesinde değil de, topçularını da göm ki sana yapılmış, yapılacak kötülükleri öngöreme.

  biz son 2 sezonda 34 de 34 yaparak şampiyon olmadık kardeşler. bir olarak, inanarak olduk.
  yine olacağız allah’ın izniyle. oyuna gelmeyin, istedikleri, düşürmek istedikleri tuzağa düşüyoruz.

  (bkz: konsantrasyon)
  (bkz: hedef 23)
 • 7296
  herhangi bir takım için de olduğu gibi, bizim taraftarlarımızın da belli bir kesimini eğitmek için bizim toplum olarak yapabileceğimiz bir şey olduğunu sanmıyorum.

  o yüzden gerekirse sosyal medya ile ilgili olarak oyunculara ufak destekler falan verilsin, seminer falan tadında. bunlar zor şeyler değil. yani sosyal medya'da alınan pozitif geri dönüşlerin mutlu ettiği oyuncuların, delinin biri ters bir şey yazdığında ise ciddiye almaması gerektiğini öğrenmesi gerekiyor. senin rakibinin taraftarı da gayet takip edebilir mesela, sen etkilenip konsantrasyonunu kaybedeceksen, adamlar oradan bile üzerine oynar; işsiz çok.
 • 7297
  ortam duruldu mu? herkes sakinleştiyse başlıyorum. *

  maçlardan sonra sözlüğe girmek istemiyorum artık, sebebi ise herkesin gömülmesi. gittikçe yangıncı olmaya başladı herkes. gerçekten bizim taraftara anlam veremiyorum. geçen sene ömer bayram için yazılanlar ortada, bu sene yazılanlar da ortada. gram sabır bilmeyen taraftar topluluğuyuz. bu takım öyle ya da böyle transferin son günü kuruldu. dün * çıkarılan kadroda ilk kez oynayan oyuncular bile var. kaldı ki ben hem brugge maçındaki oyunu, hem de malatyaspor maçındaki oyunu beğendim. geliştirilmesi gereken noktalar elbette ki var, ama lütfen artık her maçtan sonra ortalığı yangın yerine çevirmeyin.

  süreç 2011-2012 sezonuna fazlasıyla benziyor, bu kadar yersiz eleştiri yapmayın sonra pişman olacaksınız.
 • 7298
  https://twitter.com/.../1175858337239437313
  https://twitter.com/.../1175851010042081282

  hadsizliğin sınırlarını her geçen gün zorlayan taraftardır. kimse bunlar için "ya bunlar instagram bebesi" filan demesin. burada da dolu var bunlardan. yani lemina için "bu adamı gönderin hemen" diyenle instagram profiline gidip" go home" diyen adamın ne farkı var?

  hele hele marcao'nun karısına, kızına filan hakaret etmek nedir yahu? burada da yok mu adama ana avrat küfür eden? açın bakın kardeşim başlıkları.

  futbol sınırları içinde eleştiri sonuna kadar normaldir. yapılmalıdır. ama bizim toplumumuz öyle bir hal aldı ki, artık her şeyi kendisine hak görür oldu.
 • 7299
  burada ve sosyal medyada taraftarımız üzerinden yapılan saçmalıkları, öncelikle herkesin net bir şekilde görüp anlaması gerekir. her sarı kırmızı diyen, galatasaray armasına hizmet eden her platformda bulunan maalesef bu armanın taraftarı değil...

  sözlükte ve sosyal medyada fazlaca rakiplerimize hizmet eden troll veya paralı hesaplar var, bunlar bilinçli şekilde nereye ne zaman ve nasıl saldıracaklarını çok iyi biliyorlar.

  twitter gündemine girin bakın, #fatihterimistifa etiketi gündem olmuş durumda ve hesapları incelediğiniz zaman büyük kısım rakip taraftar olduğu açık ve net gözüküyor. aynı şekilde bu tarz elemanlar futbolculara saldırıyor, futbolcu sanıyor ki taraftar sinirlendi ana avrat sövüyor.

  arkadaşlar ortada organize işler dönüyor açın gözünüzü kulağınızı, başka galatasaray yok. bu sözlük belki öyle yada böyle temizlenir fakat sosyal medya artık paraya tapıyor, bugün herhangi birimiz parayla istediğimizi söyletiriz, lütfen artık taviz vermeyin...trollerin yaptığını galatasaray taraftarı yapmış gibi değerlendirip hareket etmeyin, sadece biraz sosyal medyada gezin dediklerimi daha net anlayacaksınız.

  bu arada söylediklerim eleştiri yapanlar değil, eleştiri ayrı bir durum ve başarılı başarısız her dönem yapılmalıdır.
 • 7300
  sezon başında dayanılmaz bir kibirle yorum yapan taraftardır. 6 haftada hoca yer. her biri sabırsız, bilmiş ve futbolun mucidi bireylerden oluşur. çuvaldızı kendime (“takımıma”)?! batırayım derken şah damarını deler.

  ancak o kibirdir ki sezon sonunda asalete dönüşür. herkes şampiyonluğa kilitlenir. o yüzdendir pek ikinci olamayışı...

  şöyle iki senaryo arasında gider gelir tuttuğu takım:

  1. sezon başında şuursuzca artan beklentinin yarattığı kibirle gelen abartılı eleştiriler hocaları erkenden demotive eder ve futbolcuların hocaya sırtını dönmesine sebep olur. takım şampiyonluktan kopar.

  2. takımın başında hoca değil menajer vardır. takım tüm aşırı eleştirilere rağmen yapmak istediklerine odaklanır ve bu sayede kendini sezon sonu şampiyonluk yarışının içinde tutar. yarış içinde taraftarın aynı kibri asalete dönüştürmesi muazzam bir tork yaratır. bu itiş gücü, menajerin dirayet ve kriz yönetimiyle birleşerek takıma geçer, takım şampiyon olur.

  aslında mantıklısı sezon başından itibaren asil olmaktır. asalet içerisinde, sabır, dirayet, akillik gibi kavramları da barındırır...

  bir rica; asil olun, kibirli değil.
  beklentilerinizin altında eziliyorsunuz...
 • 7303
  ruh sağlığım için puan kaybı yaşanan maçlardan sonra hem sosyal medyaya hem de sözlüğe girmeme alışkanlığı kazandırmış taraftar grubu.
  hiçbir konuda ölçülü olamaz mıyız ya?
  en basitinden seri için daha 90 dakika sahada kalmadan yazılanlara bir bakın allah aşkına. imkanı olsa geri gönderecekler vardı aramızda.
  rotasyonla çıkılmış zor bir anadolu deplasmanında puan kaptırdık diye *yine yer yerinden oynamış, yine malzemecisinden aşçısına herkes eleştirilmiş.
  evet iyi oynamıyoruz ve puan kaybettik ama bir sır vereyim bunlar bütün spor kulüplerinin başına geliyor. buna tahammül edemeyenler gitsin barcelona'yı tutsun diyeceğim ama onlar da 5 haftada 7 puan topladı ve 8. sırada. suarez'in karısına kızına küfür ederler, hocalarına demediklerini bırakmazlar diye diyemiyorum.
  hayata biraz ölçülü, biraz pozitif bakabilmeyi öğrenmesi gereken taraftar.
 • 7304
  puan kaybedilen maç sonrası futbolcunun instagram postlarının altına söver, karısına söver, kızına söver ve bunun normal bir şey olduğunu düşünür.

  x oyuncusu kötü performans gösterdiğinde aynı mevkideki y oyuncusu göklere çıkarılır. c seçeneği olarak takımdan ayrılmış z oyuncusunu anarlar.

  göklere çıkarılan y oyuncusu kötü performans gösterdiğinde aslında x'in daha iyi olduğunu, kadroya girmesi gerektiğini savunur.

  hakarete varan eleştiriler yapar. buna tepki gösterildiğinde kimse eleştirilemez tezini savunur. halbuki eleştirmek ile hakaret etmeyi ayırt edememektedir.

  önemli maçlarda kombinesini devreder, fahiş fiyat çeker. (bu kesimi az tutabiliriz, haksızlık etmeyelim.)

  takıma yeni katılmış bir oyuncu grubunun hemen etki etmesini bekler. herhangi bir sabır skilli yoktur. birbirini daha önce hiç tanımamış, birbirlerinin ciğerini bilmeyenlerin birlikte oynadığı ilk iki maçta %100 verim göstermelerini bekler. (football manager'da bile fm editör ile taktik uyumunu en yüksek yaptığında dahi tam olarak oyuncular taktiğe %100 alışamıyor.)

  genç yetenekleri yer bitirir. dört ay önce 50 milyona satarız dedikleri stoper hattına şimdi servet çetin muamelesi gösterir. halbuki sorunun biraz adam yönetiminde olduğunu kabul etmez. direkt oyuncuyu suçlar ama oyuncunun kulağını instagram'a girip söverek çekebileceklerini sanırlar.

  stadyumda maç izlerken hakeme, rakibe top gelirken rakibe ıslık çalma performansını göstermek yerine oyuncu değişikliği yapıldığı sırada kendi oyuncusuna doğru gösterir.

  geçen sezon x bölgesi değişmeli derler. bu sezon bekler değişsin derler. seneye kale değişsin derler. öteki sezon kanatlar değişsin derler. aslında değişmesi gereken şeyin başka olduğunu anlamazlar.

  takımın efsanesini kastederek "x olsa şu ana kadar kovulmuştu" derler. takımın efsanesi ile x bir tutulmasın bir zahmet.

  liste uzayarak gider.
 • 7305
  kendi futbolcusuna kufur eden, stadinda yuhalayan, son derece sabirsiz ve mantiksiz hareket eden taraftar grubudur.

  bu konunun yillardir bir cok futbolcumuzu derinden etkiledigi cok acik. marcao'nun karisina kizina kufredince adam daha mi iyi oynamaya baslayacak? bunu mu dusunuyor bu gerizekali insanlar? fenerbahceliler bu kadar zarar vermiyor bize.

  kendinizi boyle bir durumda hayal edin, bazi seyler ters gitmis ve her nedenle olursa olsun form durumunuz iyi degil, ve taraftariniz size destek olmak yerine kariniza, kiziniza kufur ediyor sosyal medyadan. siz olsaniz ne yapardiniz? bu adam kalkip, siz ne serfesiz insanlarsiniz lanet olsun size diyip cekip gitse kendince hakli degil mi?

  bir degil, iki degil, bu belhanda'ya ilk geldiginde cok daha agir olmak uzere yillardir yapilanlar... elinden geleni yapmaya calisan oyuncumuza sirf yeterli degil diye top ayagina gelir gelmez yuhalamalar... sosyal medya uzerinden kisisel, hatta daha da ileri gidip aileye hakeretler...

  tabi ki hepimiz boyle degiliz ama bu tur saldirilari yapan insanlari aramizda barindirmamak da bizim gorevimiz. ozellikle ultraaslan gibi taraftar gruplarinin bu konularda cok etkin olmasi gerek.