• 7235
  (bkz: tanrılar kurban istiyor)

  sebatsız, sabırsız ve nankör olanlarından gına geldi. 2008 ve 2015 şampiyonlukları çok hayırsız şampiyonluklar oldu bizim için. hayırsız oldu çünkü takım hocasız da şampiyon olur biz genlerimizde winnerlık var gibi kısmen haklı genel olarak haksız algılar türedi. kaostan beslensek idi 2010-2011 sezonunda sekizinci 2015-2016 sezonunda altıncı olmazdık. üst üste gelen iki şampiyonluk bizi 2017 bjk sendromuna soktu. bu sendromda çıkmalıyız. ligde tek rakip rakipler değil üst üste hiçbir takımı kolay kolay üçüncü kez şampiyon olmasına izin vermezler. rakiplere kolay çıkmadan kartlar bu sene 2019-2020 sezonunda bize rahatlıkla çıkacak bu belli. bunun üstünden kenetlenerek ve güçlü oyun ile geliriz. her sezon olması gerektiği gibi bu sezonda muhasebeyi sezon sonunda yapması gereken taraftar topluluğu.
 • 7236
  sezona çok kötü başlayan futbol takımını daha dibe vurmak için elinden geleni yapan sosyal medya akımına yakalanmış gençler ve bilinçsiz taraftarlar yüzünden daha da dibe vurması olası.

  bu kötü oyunun ve sonuçların tek suçlusu yok birden fazla suçlusu vardır.

  1- fatih terim

  hocayı severiz, sayarız, efsanemizdir kimse bunu inkar etmiyor ama ortada oynanan bir futbol yoksa ilk eleştirilecek kişi kendisidir. ayrıca selçuk inan'ın oynaması bile kendisinin hatasıdır. hoca sokmazsa oynayamaz bu kadar basit.

  peki taraftar ne yapıyor: hoca istifa etsin, kulübü yol yakından terketsin, teknik taktik bilmez tarzı saçma salak ithamlarda bulunuyor. bravo....

  2- mustafa cengiz yönetimi

  mali açıdan hepimiz kendilerini takdir ediyoruz buna da eyvallah. söz konusu transfer politikası oldu mu ne yazık ki çok başarısız oluyorlar. nzonzi ve seri transferleri olsun rotasyon için alınan oyuncular olsun gayet başarılılar fakat bir falcao gerçeği var ki ortada 2 aydır yedi bitirdi bizi.

  peki taraftar ne yapıyor: bunlar nasıl adamlar gs seviyesinde bile değiller, yakışmıyorlar, galatasaray'ın ağırlığını kaldıramıyorlar, bir oyuncuyu alıp getiremiyorlar, vay efendim ünal aysal olsa bir akşamda alır gelirdi, yok efendim ali veli olsa pizzacıyla değil dünya markalarıyla sponsor anlaşmaları yapardı. bravo...

  3- abdurrahim albayrak

  kendisi bir galatasaray aşığıdır fakat gerek transfer yönetimi gerekse verdiği demeçler ile galatasarayı yıpratmaktadır.

  peki taraftar ne yapıyor: pireyi deve yapıyor. aa gitsin, istifa etsin, tur şirketini yönetsin falan. çok mu zor transferlerden çekilip floryada abilik yapsın demeniz. bu kadar basit kardeşim floryada dursun oyuncuların ihtiyaçları ile ilgilensin.

  4- medya

  türk medyası malesef taraflı ve malumunuz bizim tarafımızda değiller. ve yine malesef taraftarımız doğru yanlış her habere aşırı ve gereksiz tepkiler vererek medyanın istediğini medyaya veriyor.

  umarım en kısa sürede taraftar kendine gelir.
 • 7237
  galatasaray tarihi'ni önemli kısmı belki iyi biliyor olabilir ama o aynı önemli kısmının da galatasaray tarihi'ni güncel meseleler eşliğinde doğru yorumlayamadığı kanaatindeyim. söylenenler yazılanlar çizilenler bende bu intibayı oluşturuyor en azından.

  galatasaray'ın tarihinde bu tarz inişler çıkışlar, duraklamalar vb. hep oldu. bundan sonra da olmaya devam edecek. kulüp yapısını geçtim, en nihayetinde türkiye'de faaliyet gösteren bir organizasyonsun. bu ülkede ne istikrarlı, düzenli de galatasaray öyle olsun ki? belki uzun vadede olabilir ama kısa-orta vade için olmayacağı belli. anca bizde böyle tek adama bağlı düzenler tutarsa tutar. onun dışında gerisi tıraş. yani sen galatasaray'ı lokal olarak 1996-2000 arası *, avrupai olarak 1998-2002 arası ya da 2011-2012 gibi baz alırsan hata yapmış olursun. o galatasaray'ın en iyi ya da ingilizce tabirle 'peak' olduğu dönemi zaten. şu anda da o peak'e ulaşmaya çok uzaksın. burada yanlış kurulan bir ütopya ve beklentiler silsilesi var yani. bu takım devamlı kötü oynuyor deniyor. 2013'ten beri yani son 7 sezonda bakıyorsun 4 şampiyonluk var, 4 türkiye kupası var falan yani kupalarla, şampiyonluklarla geçmiş. istikrarlı bir şekilde kötü futbolun olduğu yerde nasıl oluyor bunlar. ya galatasaray inanılmaz şanslı+winner bir takım ya da sen beklentileri yanlış koyup olayı yanlış yorumluyorsun. bence kesinlikle ikincisi. winnerlık olayı anlarla, tek maçla açıklanacak bir şey. lig dediğimiz süreç 34 hafta. yani son haftalara gelinceye kadar da geçen bir süreç var. onu yok saymak saçma bir hareket olur. mesela 2014-2015 sezonunda, özellikle son 2 sezona bakınca gayet de iyi bir galatasaray vardı. 2013'te belki çok puan kaybettik ancak en azından ikinci devrede tatmin edici bir gs vardı yine sahada. 2018'de de iç saha futbolu hak etti şampiyonluğu. belki bir tek 2019 takımı için kötü oynadı, rakipsizlikten şampiyon oldu denebilir. o da zaten her zaman olmuyor. yani 1 olur 2 olur ama 3-4 olmaz. burada çok ciddi bir yanlış analiz var bence gs taraftarı'nın çoğunluğu tarafından. kafalardaki 'galatasaray' algısı gerçeklerden bir hayli uzak olduğu için devamlı transfer konusu olsun maç yorumu sezon yorumu olsun yanlış yorumlanıyor.
 • 7238
  terim bu takımın başından gittiği gün fenerbahçe'nin resmen olmasa da fiilen 4. yıldızı takacağını bilmesi gerekmektedir.

  bunu terim'i eleştirenler için değil gitmesi gerektiğini savunanlar için yazıyorum.

  hoca yarın gider gitmesine de bizler tıpkı 2014'de drogba'lı, sneijder'li, melo'lu, burak'lı, telles'li, eboue'li kadro ile malum takımın nisan ayında kutladığı şampiyonluğu nasıl uzaktan izlediysek aynı filmin devamını bizzat yaşamış oluruz.

  ayık olun. 'terim gitsin cengiz ve ekibi çöksün iktidarı tekrar ele alalım' şeklinde hayaller kuran ve galatasaray'ın hali zerre umurlarında olmayan lisecilerin gazına gelmeyin.

  bu hikayenin sonunda üzülen onlar değil siz olursunuz.
 • 7239
  2019/2020 sezonunda takımlarından beklentilerini yeniden gözden geçirmesi gereken topluluk. herkes dahil ben de tempolu, akan, eğlenceli bir futbol izlemek istiyorum ama bazı arkadaşlar gibi mükemmel bir takım kurduğumuzu düşünmüyorum. futbolcularımız bu yaş ortalaması ve oyun tarzıyla bizi pek de mutlu edemeyecekler.

  geçen yıl harika işler çıkaran onyekuru'nun yerine babel'i aldık. tamamen farklı tipte oyuncular ve babel kariyerinin artık son döneminde. atletizmini ve dinamizmini kaybetmiş durumda. gücü ve pozisyon bilgisiyle idare ediyor. bu adama nasıl baskı, savunma yaptıracaksınız? imkânı yok, yapamaz.

  ndiaye'nin yerine seri geldi. yine farklı tipte oyuncular. seri'nin oyun aklı ve pas kalitesi fersah fersah daha iyi ama elini kolunu sallayan yanından geçiyor ve oyunda da hiç aktif değil. şimdiye dek çok kaçak dövüştü. kendine gelmesi lâzım. aksi takdirde ndiaye'yi bile arayacağız.

  fernando'nun yerine nzonzi'yi aldık. nzonzi şimdilik çok iyi. hiçbir zaman fernando'yu arayacaģımızı düşünmüyorum.

  bununla beraber kulübemiz geçen yıla oranla çok daha iyi. takımımızı iki yıldır ite kaka şampiyonluğa taşıyan futbolcularımızsa artık biraz daha yaşlılar. çoğunun dinamizmi günden güne azalıyor.

  düşünüyorum: ileri hattı babel, diagne, belhanda ve soso'dan oluşan, bekleri 33 yaşında olan bir kulüp ne kadar hareketli oynayabilir diye? soso ve belhanda haricinde herkes topu ayağına beklerken oluşturacağımız hücûm varyasyonları sahi ne kadar farklı olabilir? bence çok da farklı olmaz. topu hizlandirabiliriz biraz o kadar. benim çok da beklentim yok o nedenle.

  yaz transfer döneminde iskeletimizi gençleştirmemiz gerekiyordu ama başarısız olduk. ffp mahvetti bizi. her şeye rağmen ligi taşıyabilecek bir kadromuz var, inşallah bu yıl da uzanırız şampiyonluğa. fakat çok dikkatli ve sabırlı olmamız gereken bir süreç bizi bekliyor. son iki yıldan daha zorlu bir sezon olacak zira.