• 1
  ülke sporunun en büyük sorunu eğitimsizlik. arda turan bu konuda en sıcak örnek. kale arkasında hagi'nin attığı gole sevinen top toplayıcı çocuğa futbol dışında bir eğitim veremediğimiz için bugünkü arda turan'ı yarattık. bu eğitimsizlik meselesi nedeniyle sürekli bahsi geçtiği üzere almanya'daki 3 milyonluk türk nüfusu içinden bu ülkedekinden çok daha fazla sayıda nitelikli futbolcu yetişiyor. galatasaray, lise ve üniversiteden kaynaklı eğitim tecrübesiyle bu konuda ülke futbolunda çözüme en yakın kulüp.

  galatasaray camiasının en büyük zenginliği olan galatasaray lisesi'nin eğitime dair tecrübesinden faydalanılmalı ve gs spor lisesi hayata geçirilmeli. camia eğitim konusunda galatasaray lisesi gibi bir hazineye sahipken bu hazineden florya mahrum bırakılmamalı.

  spor lisesi konusunda atılacak adım gerek kulübün gerek ülkenin nitelikli yerli futbolcu sorununu çözecektir. ancak başarıda süreklilik ve kulübün tüketen değil üreten bir yapıya kavuşması için atılması gereken adımlar bununla sınırlı değil;

  (bkz: #2284854)
 • 2
  tüm okullar gibi milli egitim bakanligina bagli olacak olan okul projesi. bu minvalde kaliteli bir egitim verme ihtimali = 0 (yaziyla sifir). milli egitim bakaninin okullarin yuzde 90'inin niteliksiz oldugunu soyledigi, yuzde 10'luk nitelikli okullar icin, tabiri caizse bir tarafi yiyen aile cocuklarinin sinava girebilecegi bir ulkede, onu kuracak bakanliktan rica etmemiz gereken tek sey galatasaray adini karistirmamalari olacaktir. galatasaray zaten lisesiyle, universitesiyle memleket standartlarinin cok ustunde iki egitim kurumuna isim vermistir. birakalim da oyle kalsin.

  edit: zaten galatasaray lisesi bunyesinde kurulamayacagi icin ayri bir tuzel kisilik olarak degerlendirdim. galatasaray lisesi ulkenin en kaliteli 3-5 okulundan biri. muhtemelen de en kaliteli 2-3 devlet okulundan biri. bu okula evladini sokabilmek icin veliler turlu turlu yollar ariyorlar. siz bu okula birilerini parasutle sokmaya baslarsaniz olacak olan torpil ve kayirmaciligin kurumsallasmasidir. ne duzgun ogrenci kalir, ne de oradaki "sporcu" adaylari gercekten sporcu olurlar. bir tanidigi olanin evladi galatasaray alt yapisina girmis olur sadece.