• 107
  daha bıyığı terlememiş, üstelik galatasaraylı olup olmadığı bile belli olmayan bir sürü lise mezunu, mezun olur olmaz üye olabilirken, üye olabilmek için yıllarca çabalayan ama daha yeni üyebilen onca insanın olduğu bir değişik, eşitliğin yerlerde olduğu, ayrıcalığın şahane olduğu, böyle olacağını bilseydi eminim rahmetli ali sami yen başkanımızın bile ölmeden önce "suyunu çıkarmışsınız" diyerek bu konu için ayrı bir vasiyette bulunacağını düşündüğüm kulüp üyeliği.
 • 109
  galatasaray taraftarı olmayanların da üye olabilmesini, bu kişilerin galatasaray ile alakalı kararlarda oy verebilmelerini sağlayan sakat bir sisteme sahip üyeliktir. galatasaray ulusal ve uluslararası bir yerde konumlanmak istiyorsa bir lisenin dört duvarı arasında sıkışıp kalmamalıdır. bu kulüp beşiktaş, fenerbahçe, vesaire takım taraftarının ego kastığı bir spor kulübü olma durumundan çıkmalıdır. sırf liseden mezun olduğu için galatasaray üyesi olabilmek çok saçma bir hal almaya başladı.
 • 110
  mevcut dağılımı %51 alaylı ve %49 liselidir. ilerleyen yıllarda bu makas alaylı yönünde ufak ufak da olsa açılmaya devam edecektir. dolayısıyla bence buradaki asıl sorun alaylilar arasından laf olsun ya da birgün bir yerde işime yarar diye üye olan bölümdür. bu arkadaşlar kredi kartından aidatı otomatik çektirir lakin ne seçime uğrar ne de genel kurula yani etkisiz elemanlardır.

  oysaki liselinin kaderi 11 yaşında çizilmiştir. şimdiki eğitim sistemi ile 14 galiba. o adamın sosyal çevresi galatasaray olarak sekillenir ve öyle de devam eder. nasıl her ülkenin milliyetçisi varsa bu liseli grubun içinden de kafatasçı cikar. ben normal buluyorum. dediğim gibi bence daha etken sıkıntı alaylı tayfanin ortalarda gözükmeyen kısmıdır.
 • 112
  galatasaray spor kulübü üyeliğinin galatasaray lisesi mezunları ve yakınlarının çoğunluğu ile sınırlı bırakılmak istenmesinin asıl nedenlerine odaklanılması gerekiyor. bu sınırlı üyeliğin ısrarla savunulmasının ardında yatan nedenler nedir? galatasaray taraftarı olmasalar dahi lise çıkışlıların basvuruları kabul görürken taraftarların başvuruları neden sürekli reddediliyor? ve kulübü iyi yönetse dahi lise çıkışlı olmayan kulüp başkan ve yöneticilerine yeterince teveccüh edilmiyor? ve bunun tersi olarak kulübü facia derecesinde kötü yöneten lise çıkışlı başarısız ve kifayetsiz olan başkan ve yöneticilere dahi tanınan müsamahanın kaynağı nedir? gibi sorularla beraber değerlendirilmesi gereken durum.
 • 114
  üye olurken doldurulan formda “başka bir kulüple gönül bağınız var mı?” diye sorulur. üye olmak için net bir şekilde olmadığını beyan etmeniz gerekir. yani her lise mezunu kulübe üye olamaz. bu noktada bu soruya doğru cevap vermemiş üyenin “başka bir kulüple gönül bağı” olduğunun ortaya çıkması durumunda üyeliğe kabul şartları oluşmamış olur ve ayrıca gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu için de üyeliğinin düşmesi gerekmektedir.
 • 115
  siz nobel ödülü bile almış olsanız ya da ömrünüz her branşı takip etmekle bile geçse ya da dünyanın en başarılı iş insanlarından biri bile olsanız, galatasaray lisesini bitirmiş bir genç sizden önce üye olacaktır.

  (bkz: serdar eder) gibilerin başını tuttuğu ve kulübün her noktasını sarmış olan abileri lise mezunu gençlerin doğrudan ve üç kuruşa üye olması için elinden gelen her şeyi yapar. ama sizin üye olmanız yıllar sürer sıra gelmesini beklersiniz ve o liseli gençlerin verdiği ücretin kat be kat fazlasını verirsiniz.

  bonus olarak aidatını yaptırmayan 2700 kişinin ihracı bir türlü yapılmaz neden yapılmadığını kimse sorgulamaz ama 150. dönem mezunlarının sahte imzaları dahi göz ardı edilip üye olmaları için yönetime komplo bile kurulur.

  sorarsan batıya açılan pencere... yersen.
 • 117
  galatasaray spor kulübü üyelik şartlarının günümüze göre yenilenmesi şarttır. ayrıca bu üyelik meselesinin genişletilmesi elzemdir. buna mukabil olarak kulüpte kalite standardı olması gerektiği doğrudur ama bu sadece liselilerle olmamalıdır. çünkü galatasaray spor kulübü lise duvarlarını yıkalı yıllar olmuştur ve asıl gücünü de türkiye ve dünyanın birçok köşesinde yaşayan taraftarlarına borçludur.

  galatasaray spor kulübü üyeliği şartları için naçizane önerim ise şunlardır;

  1-)galatasaray lisesi mezunu ve 30 yaşını aşmış sadece galatasaray taraftarı mezunlar,
  2-)galatasaray üniversitesi mezunu 30 yaşını aşmış sadece galatasaray taraftarı mezunlar,
  3-)galatasaray taraftarı olan serveti belirli bir seviyede olan 25 yaş üstü tüm t.c. vatandaşı galatasaray taraftarları
  4-)galatasaray taraftarı 30 yaş üstü en az yüksek lisans mezunu t.c. vatandaşı kişiler,
  5-)galatasaray s.k. ve galatasaray taraftarı eski sporcular,

  şeklindedir.

  burada esas amaç kulübü belirli bir seviyede tutmaktır. fenerbahçe ve beşiktaş gibi avam seviyede olmamasını sağlamak fakat şuanki liseci zihniyet gibi kendini elit zanneden aslında elit falan olmayan bir grup içe kapalı tarikat vari oluşumunda önüne geçmektir. galatasaray taraftarı olmalarını da ısrarla vurguladım. çünkü gerek lise mezunlarından, gerekse eski sporculardan hepsinin galatasaraylı olmadığını biliyoruz. galayasaray s.k. taraftarı olmayanları otomatik olarak devre dışı bırakıyoruz. yıllık aidatlar hayat şartlarına göre ve üye olduğu maddeye göre değişebilir ve güncellenebilir. yıllık her maddeden eşit sayıda üye kulübe dahil olabilir. ek olarak üyelik yılı 30 ya da 35 yıldan fazla olanların üyelikleri otomatik olarak sonlandırılabilir. karşılığında temsili bir belge verilebilir. bu sayede dinozorlardan da kulüp kurtulur.