• 400
  'bana göre.' eurovision tarihinin en güzel şarkılarından biri.

  1994 yılı birincisi irlanda. irlanda eurovision tarihinde biraz *'a benzer. bu şarkıyla üst üste üçüncü, toplamda altıncı birinciliklerini kazanıyorlardı. yedinci ve rekor olan birinciliğe 1 yıl ara verdikten sonra 1996'da ulaşacaklardı. detayları haberimizde. tıkla, 16 kere tıkla... şaka şaka. :)

  https://youtu.be/1x_9JnCGXFY

  uzun zamandır yarışmıyoruz eurovision'da fakat türkiye'nin önemli bir mesaisi, tarihi vardır bu organizasyonda. eh biz de aklımız erdiğinden beri haşır neşir olduk. bundan böyle hem zaman zaman eurovision klasikleri paylaşıp hem de ufak tefek bilgiler vereceğim bu başlık altında. ilgilenen, ilgilenmeyen herkese çok teşekkürler şimdiden.

  devam edecek...
 • 401
  https://youtu.be/d-4mStIyWkk

  avrupalıların saçma oylama sistemine kurban olmuştur bu şarkı gerçi çok haksızlığa uğrayan şarkımız vardır ama bu başlardadır.

  hala büyük zevk alarak dinlerim bu şarkıyı. büyük usta, rahmetli kayahan, vokalde demet sağıroğlu. 90 eurovision'u yugoslavya topraklarında yapılmış son büyük organizasyondu. sonra dağıldı zaten yugoslavya. zagreb'te yapıldı. 89 eurovision'u kazanan riva grubu hırvatistan'dan çıkıp yugoslavya'ya ilk ve tek birinciliğini kazandırmıştı. 90 eurovision'unun türkiye elemeleri de şampiyonlar ligi gibidir. yok yoktur yani. kayahan, kurtalan ekspres, fatih erkoç, ilhan irem, seden gürel, izel, sibel tüzün, sertab erener... tarihin en iyi ulusal finalidir bence.

  finalde toto cutugno 'la şante mi kantare' ile kazanmşt..
  yok lan insieme 1992 diye avrupa birliğini övdüğü bir şarkıyla kazanmıştı.

  https://youtu.be/0b5whZydVZc
 • 402
  https://youtu.be/LAyNvKpwp1M

  1997 eurovision şarkı yarışmasında türkiye tarihinin o zamana kadar olan en iyi derecesini getirmiş olan parçadır. o günlere kadar puan sıralamasında pekte iyi yerlerde olamamış olan memleketimiz dinle'nin aldığı üçüncülükle o dönem epey sansasyon yaratmıştı. puanlama esnasında trt harici özel kanallar bile yayınlarına alt yazı geçip türkiye'nin önde gittiğini duyurmaya başlamıştı. zira türkiye birkaç istisnai yıl harici eurovision arenasında düşme potasından bir türlü kurtulamıyordu o zamanlar. solist şebnem paker ve besteci levent çoker'in ortaklığı bu başarıyı getirmişti. ortaklık diyorum çünkü bir sene önce 96 yarışmasında da bu ikilinin ortaya koyduğu parça olan 'beşinci mevsim' o dönemler için hiç de fena olmayan bir derece alarak yarışmayı orta sıralarda tamamlamıştı.

  https://youtu.be/qkW2VFkNJbk

  yarışmaya gelirsek, eurovision 97 benim tanık olduğum en sıkı yıllardan biridir. hele ki o dönem anadilde söyleme kuralı olduğunu da hesaba katarsak irlanda ve ingiltere'nin sürekli 1-2 olduğu yıllarda ingilizce harici de çok keyifli şarkılar vardır. hoş yine ingiltere ve irlanda yine 1-2 olmuştur ama üçüncülüğe yerleşen bir türkiye sazlı, sözlü, etnik yapılı şarkısıyla 2000'lere giden yolda bir farkındalık yaratmıştır. anadil zorunluluğu da 2 sene sonra kaldırılmıştır.

  birinci birleşik krallık

  https://youtu.be/azw4Kh8Rqpw

  ikinci irlanda

  https://youtu.be/GV_3B13Q3xs

  dördüncü italya

  https://youtu.be/S24gn5Y6wB0
 • 403
  https://youtu.be/8pEYw8PcBas

  1988 eurovision şarkı yarışması birincisi. ardındaki hikaye birazcık yine bizi ilgilendiriyor. şimdi solist hepimizin bildiği celine dion. titanic filminin efsanevi soundtrack'i 'my heart will go on' şarkısını seslendirmiş, zihinlere kazınmış unutulmaz bir kadın solist.

  https://youtu.be/Mesw9H9NQ08

  celine dion 88'de yarışmayı 20 yaşında kazanmıştı. isviçre adına yarışmıştı ama kanada vatandaşıydı. eurovision'da bu devşirme sanatçı durumları serbestti ve yeni değildi zaten. mesela 5 kere yarışmayı kazanmış olan lüksemburg'un kazanan 4 yarışmacısı aslen fransız sadece biri de yunan kökenli olan vicky leandros idi. neyse, bizi ilgilendiren kısmı ise şudur, 88 yarışmasını kazanan eserin bestecisi türktür. atilla şereftuğ. bu yarışmadaki ülke olarak ilk birinciliğimiz herkesin bildiği gibi 2003 sertab erenerdir fakat 88 yılında türk bir besteci eseriyle ipi göğüslemiştir.

  ha o yıl biz ne yapmışız derseniz, hala ziyan oluyoruz, ediliyoruz derim. yarışmaya ikinci kez mfö temsili ile katılan ülkemiz, hala çokça sevilen, reklamlara uyarlanan sufi şarkısıyla yine puan tabelasının son basamaklarından öteye gidemiyordu...

  https://youtu.be/0Cg3bBVIz_Y
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!