• 21
  bu kripto paralar rezil de eder, vezir de.

  2 gün önce kendime birkaç coin aldım ve alır almaz coin fiyatlarında azalma oldu. neyse yattım kalktım ve bir baktım 120 dolar kâr gelmiş. üff dedim tamam abi bu böyle gider. sayfayı yeniliyorum, 101 oluyor, 106 oluyor, 110 oluyor, 120 oluyor... bu kâr, 200 küsür dolarlara kadar çıktı. 2 günde 200 küsür dolar kâr, günde 100 dolar oluyor ve bu da 820 lira yapar. üçüncü günde de bu yükseliş sürerse çeker giderim rahatlarım dedim kendi kendime. demez olaydım...

  ayaklarımı uzattım ve netflix'te bir diziye başladım. tabi üzerimde de röpteşambır var. gülüşüm bile değişmiş hani daha bir kibar gülüyorum, sonuçta 2 günde 200 dolardan fazla kâr elde etmişim abi hakkımdır bu. neyse önümdeki koladan bir yudum alırken (henüz daha şarap vizyonuna ulaşamadım) aklıma bu coinler geldi ve telefonu elime alarak ne kadar daha kâr gelmiş diye bir bakayım dedim. bakar bakmaz telefonu fırlattım ve pc'ye geçtim. mail, şifre, google doğrulaması falan filan derken baya oyalandım ve kâr gittikçe düştü. satış emri vermek istiyorum ama yükseleceğine dair umutlarım hep diri kaldığı için bir türlü veremiyorum. en sonunda o emri verdim ve soğuk bir su içtim. röpteşambır giymiştim ya... hah işte o benden alındı ve sadece donla kaldım. 2 saat öncesine kadar calvin klein olan bu don, kısa bir süre içerisinde seher yıldızı donlarına döndü. yalnızım, titriyorum, kendimi kirlenmiş hissediyorum ve en önemlisi de, beni pe***enklerin elinden alacak bir ibrahim tatlısesim yok.

  üşüyorum sözlük, üşüyorum...

  edit: kazanmaya da alışığım, kaybetmeye daha bir alışığım. ah be abi. 1-2 dakika mizah yapalım dedik hemen inceden laf atmaya başladınız* büyük bir hayal kırıklığı yaşasam, gelip burada mizahını mı yaparım? ki 3-4 yıl önce falan piyasalar allak bullak olurken, ben çok daha kötü bir duruma düşmüştüm. yalnız şaka maka son 3-4 yılın şeceresine baktığımda ben ne çok kaybetmişim yav*
 • 24
  1990 lirayla binanceye girmiştim. 1 ay önce yatırdığım parayı çekip, kalan kârı bırakmıştım. kâr 1200 doları görmüştü ama şuan 600-650 arasında gidip geliyor. elimdeki coinsleri bozmayı düşünmüyorum yine. sonuçta hepsi kâr.

  100 lirada paribu sitesine atmıştım sabah 450 lira olarak geri çektim. türk sitelerine güven olmuyor malumunuz.

  kesinlikle çöpe atacak, gözden çıkarabileceğiniz parayla girin. aman ha borç, kredi olayıyla heveslenip girmeyin.
 • 25
  son yaşananların etkilediği alan , düşüş trendini thedox vurgunu da biraz alevlendirdi.
  içeride gözden çıkardığım bir tutarla duruyorum ve iş gereği de inceliyorum.

  altcoinlerin neredeyse tamamı zırvalık. bir pump & dump ile milleti heyecanlandırıp sonra dımdızlak ortada bırakıyorlar. iş icabı denemek istediğim içinde aldım.
  btc eth ve birkaçı hariç gerisi tam bir bahis.

  gerçi btc ve eth gibi coinler ne kadar tutarlı orası da ayrı. 1 ocak ta 16.000 $ ı görüp 65.000$ a çıkan varlık mı olur? ($45.000 e dogru gitse de artis inanilmaz)

  sözün özü burayı yan hesap gibi düşünün kendi işinize bakın renktaşlarım

  ekleme: btc gibi buyuklerde iyi vuracaklar , imkaniniza gore pozisyon alin

  ekleme 2: yatirim ihtiyaciniz olmayan tutarla yapilir. kriptolar genel yatiriminizin %25 ini gecmemelidir.
 • 26
  sabırsızların ayıklanması açısından geçtiğimiz 4-5 gündeki ve özellikle bu geceki düşüşün gayet sağlıklı bir ortam yarattığı temaya konu olan kulüptür. niye? önüne gelen trend olmuş hot, dent, one gibi overvalued koinlere girerek çok kısa sürelerde 2-3x ve hatta biraz erken davrandılarsa 10x yaptı. bunun hep böyle gitmeyeceği açıktı ve boğa sezonunun ortasında büyük sayılabilecek bir düzeltme ile btc'yi sert bir şekilde düşürdüler. tabi bunun majör sebebi joe biden'ın dünkü vergi açıklamalarıydı ama işin biraz da bahanesi o. öyle ya da böyle ama bugün, ama yarın ayıklamalar yapılacaktı.

  bu kripto borsalarına olan ilgiyi bir miktar azaltacaktır. akıllı olanlar sabırla bekleyecektir. panik olanlar veya kendisi için birincil öncelik olan parayı bu işe yatıranlar zarar ile parasını çekmek zorunda kalacaktır. tabi bu süreçte balinaların sürekli alttan topladıklarını söylemek lazım. özellikle hacmi geçtiğimiz haftalara göre ciddi derecede düşmüş olan koinlerde bunu söylemek gayet mümkün. çünkü dün geceki düşüş ile birçok koin mart ayı başındaki seviyesine gerilemiş durumda ve nakdi olanlar için fantastik bir fırsat mevcut. mega boğa henüz gelmedi ve gerçekten bazı koinler halen x10-15 potansiyelinde.

  son sözlerimi de borsa hareketlerini sürekli 2 taraflı olarak yorumlayan, bunlara bel bağlayan, zırt pırt orası destek, burası direnç diye gezinen, 'koin' denilen unsurun aslında bir şirketin ürünü/hizmeti olduğundan sanıyorum habersiz olan kişilere. bakıyorsunuz bu kişiler ufacık bir aralığa 4 tane destek, 5 tane direnç çizmiş. zaten onların birinden döneceği neredeyse garanti çünkü aralık çok dar. ayrıca destek-direnç dediğin şeyler insanların birer ilüzyonu. istatistik biliminde karşılığı olmayan bir unsur. 0,50-1-1,5 vb. gibi sayılar insanlarda birer psikolojik eşiktir fakat şu anda fiyatı 1,34 dolar olan bir koinin 1,43'te direnç vardır demek kendini kurtarmaktan başka bir şey değildir. nitekim piyasa destek ve direnç demeden ortadan bir noktadan dönen koinlerle dolu. bununla ilgili 100'lerce örnek gösterebilirim. bir de işin şu boyutu var. destekten dönmedi mi olsun fibonacci 0.618'i hedef gösteririz. o da mı olmadı. o zaman fibonacci 0.738 hedefimiz olur. o da mı kaçtı. bize farketmez bizde bahane çok. bolinger bandının alt sınırını hedef gösteririz. o bile mi olmadı. bahane hazır: ma (25)'i takip ediyor. hiçbiri mi olmadı. burası borsa kardeşim hiçbir zaman her şeyi tam olarak bilemezsiniz diyerek işin içinden çıkın. örnekler uzatılabilir. ben neler neler gördüm. işin kötüsü bu insanlar kendilerini takip eden 10 binleri etkiledikleri gibi kendilerini de kandırıyorlar. kısacası destek-direnç ilüzyonuna kapılmayın. bakacağınız bir parametre olsun istiyorsanız trend önceliğiniz olsun çünkü onun istatistikte bir karşılığı vardır ve gözünüz üstünde olabilir. onu da milletin yaptığı gibi fitillerin ucuna dokunduracak şekilde inanılmaz nizami şekilde çizmenize gerek yok. genel olarak trendin ne yönde olduğuna bakmak ve ona göre hareket etmek yeterlidir. piyasadakilere bakın: "trend çizgisini kırdı artık yönü aşağı olacak" derler. olmadığı zaman "re-test yapıyor. bakalım tekrar trend çizgisine oturacak mı?" diye eklerler. gördüğünüz gibi çift taraflı çalışıyorlar ve bahaneler gırla. fakat benim asıl tavsiyem projelere uzun dönemli yatırım yapmaktır. durum böyle olunca %30 dahi düşse "ben bunun yıl sonunda hangi seviyelere gelebileceğini kestirebiliyorum. bu yüzden kafam rahat diyebilin." ancak bunun için gerçekten ilgili şirketleri çok iyi araştırmak ve %99 emin olmak gerekiyor. açıkta kalan %1 ise sizin riskinizdir. risk olmadan kazanç olmaz.
 • 27
  umarım aralarında thodex ve vebitcoin mağduru olan kimse yoktur.

  benim değinmek istediğim konu bu iki borsa'nın batmasıyla birlikte medyamızın kripto para ve teknolojisine "tosuncuk" muamelesi yapması. enteresndır 128 milyar dolar nerede muhabbetini haber bile yapmayan ana akım medya "2 milyar dolarlık kripto para vurgunu" " cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığı" "kripto dolandırıcılık" haberlerini bir zamanlar uğur dündar'ın ülke yanıyorken mahalle fırınları basması ve "bakın bakın her taraf pislik içerisinde" haberlerine benzeiyorum.

  peki ortada bir vurgun yok mu ? muhtemelen var ama olayın ele alınış şekli tamamen algı operasyonu şeklinde yürüyor kanatindeyim.

  yaşı yetenler hatırlar bir dönemin imar bankası reklamları gelsin gözünüzün önüne. şampiyonlar ligi maçları öncesi ve dere arası çıkar "tl mevduatınıza %85 faiz" diye bas bas bağırırdı. sonra o banka battı (batırıldı ama hadi battı diyelim) kimse çıkıp bankacılık sistemine yeni tosuncuk vakası dedi mi ? burada hesabı olanların çoğu parasını geri alamadı.

  geçmişin pamuk bankı yeni dönemin bank asya'sı el değiştirdiğinde yine aynı şekilde bankacılık sistemine külliyen bir saldırı oldu mu ?
  hayır. düzenlemeler yapıldı ve önüne gelenin banka sahibi olması bu bankaları hortumlaması engellendi.

  son dönemlerde bu iki borsanın batmasını kripto paraların ve teknolojilerine bir "dolandırıcılık sistemiymiş" gibi sunulmasını tamamen algı yaratmak ve gündemi değiştirmek amacaıyla yapıldığını düşünüyorum.
  türkiye'de 2 hadi bilemedin 3 kuruluş hariç hiçbir borsanın dünya standartlarında kuralları uygulamadığını ve tehlike arz ettiğini insanlar basbas bağırıyordu ama bu borsaların para toplamasına izin verenler şimdi günah keçisi olarak kripto varlıkları seçmiş duruyor. klasik türk bakış açısı düşünülünce sert önlemler gelmesini beklemek için dahi olmaya gerek yok.

  olayın okonomik yönüe gelince bu piyasanın dünyanın en zorlu piyasası olduğunu bilen, ona göre hareket eden ve kısa yoldan zengin olmak gibi hedefleri olmayan insanları uzun vadede kazançları olacağını düşünüyorum.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!