• 10267
  önümüzdeki şubat ayında askerlik yolu gözüktü beyler.

  ancak şöyle bir durumum var. biri 2013 diğeri ise 2019'un şubat ayı olmak üzere 2 kez pnömotoraks(akciğer sönmesi) hastalığı geçirdim.

  son geçirdiğimde ise spontan kanamalı pnömotoraks olduğunu öğrendim. akciğerimden 500 ml kan çektiler. daha sonra ameliyat oldum (sağ ciğerimden) ve tekrarlama riskini %1 ve altına çektiklerini söyledi doktorum.

  bir önceki yani 2013 yılındakinde ise bu kez sol ciğerimde aynısı olmuştu. tek farkı herhangi bir kan birikmesi olmamıştı ve tüp takılarak tedavi olmuştum, ameliyat olmadım.

  doktorum, her iki ciğerde de sönme vakası geçiren erkek bireylerin askerlikten otomatik olarak muaf olabileceğini bana söyledi. ben de tüm ameliyat, tedavi vb. raporlarımı eş zamanlı şekilde toplayıp, şuan için hastane sevk dosyama ekledim.

  sizce muaf olabilir miyim ? bu gibi durumlarda çürük raporu alındığını bir çok kişi tarafından duydum.

  galatasaray sözlük ailesi çok büyük bir oluşum ve her kesimden insanın içinde bulunduğu bir platform.

  değerli sözlük üyelerinden, ve özellikle göğüs cerrahisi uzmanı ve yine askeri mevzuatlardan anlayan arkadaşlardan bu konu hakkında görüşlerini rica ediyorum.

  mesaj kutumu yeşillendirirseniz sevinirim.
 • 10271
  hazır sözlükte cinsiyetçilik başlığı açılmışken sabahtan beridir ilyas salman'ın sarı mercedes filmindeki sarışın afete dediği "çok güzel karısınız hanımefendi" repliğini arıyorum ama bulamıyorum. filme de baktım kesmişler o sahneyi. elinde videosu olan veya video linki olanları bekliyorum. repliği gönderene çok güzel kocasınız beyefendi diyeceğim.