• 10084
    öncelikle ücretsiz hukuki danışmanlık arayanlardan nefret ediyorum. * arkadaşlarımın çoğu hukuk okudu/okuyor fakat hiçbiri derdime derman olamadı. ben cevabını aradığım soruyu yazayım, ilgilenen olursa bilgilendirmek için mesaj atabilir.

    şu anda bir mobil uygulama üzerinde çalışıyoruz. ismini vermek istemediğim * büyük ama çok büyük bir mobil uygulamanın, yan uygulamasını yapıyoruz diyebilirim. normalde bu tür programlar sitelerin size verdiği apiler üzerinden yapılıyor. örneğin facebook, google vs. hepsinin developerlar için sunduğu apiler var fakat bunlar haliyle sınırlı. biz trafiği dinleyip, reverse engineering yaparak apinin sağladığından çok fazla şey almayı başardık ve uygulamamızı piyasadaki rakiplerinden farklı kılan bu. kullanıcı id ve şifresini bizim uygulamamıza girdiğinde, piyasada rakiplerin hiçbirinin sağlayamadığı şekilde özellikler verebiliyoruz ama bunu authorization ile değil, aldığımız id, şifre ve trafik yönetimi ile yapıyoruz. kullanıcının hiçbir türlü verisini tutup, saklamıyoruz. fakat bu yaptığımız şeyin yasal olup, olmadığı konusunda ciddi şüphelerimiz var. kullanıcı aleyhine bir dolandırıcılık vs. söz konusu değil. başka bir uygulamanın trafiğini dinleyip, bu trafiği kullanarak bir uygulama yapmak, o uygulamanın sunduğu api ile uygulama yapmak ile aynı şey mi? hukuk fakültesinden gelen hocamıza sordum maalesef yazılım kısmında hakim olmadığı için bilmiyorum dedi. hem hukuk, hem yazılım bilen insan sayısı maalesef çok az. sorunumuza da bir çözüm tam olarak bulabilmiş değiliz. 3 haftadır sabah akşam çalıştığımız şey yüzünden davalık olmak istemiyoruz. * çünkü karşı taraf çok büyük, kimse bize bahis oynamaz. *
    edit. hazır yüzsüzlük yaptım sordum bir de şey var onu da sorayım. * mcdonald's uygulamasında bir açık var. kendilerine report ettim ama cevap verme tenezzülünde bile bulunmadılar. sınırsız ücretsiz menü yiyebiliyoruz. cevap vermemeleri çok sinirimi bozdu elimdeki apkyı yayınlamamak için kendimi zor tutuyorum. açığı bildirdikten sonra, adamlar ciddiye almıyorsa benim hukuken sorumluluğum kalkmaz mı? elimdeki uygulamayı yayınlasam çok sıkıntı çeker miyim acaba?