• 9540
  nispeten uzun olacak ama okuyan herkesin fikrini talep ediyorum. geçen sene tam da bu zamanlar şöyle bir entry yazmıştım: (bkz: #2327793)

  eminim onu da hatırlayanlar olacaktır çünkü o zamanlarda bana epey bir geri dönüşte bulunulmuştu. herkese tekrardan teşekkür ediyorum.

  o günden bu güne aslında bitirdiğim lisans derecesine, dolayısıyla mesleğime, olan bakış açım çok da değişmedi. özet geçmek gerekirse, tıp fakültesine de hazırlanmadım. onun yerine yüksek lisans ile ilgili kaynaklar alarak 1 nisan'da yds'yi ve 6 mayıs'ta da ales'i verdim. 28 mayıs'ta da o gün için çok ideal gözüken ama bugünlerde beni bunaltan ve eskisi kadar mutlu etmeyen bir işe girdim. bu iş aslında ibm tabanlı bir yazılım üzerinden şirketlere danışmanlık sunduğumuz bir iş. en başlarda öğrenme ve kendimi kanıtlama aşamasındayken işler gayet iyiydi. hele de belli bir süre işsiz dolaştıktan sonra çölde vaha görmüş gibi olmuştum ve o kafayla yaz aylarını geçirdim. ama eylül'de yüksek lisansa başlamamla beraber aslında işin benim açımdan 2. planda olması gerektiğinin, 'okul ortamının' beni çok daha mutlu ettiğinin, akademik anlamda çalışmanın çok daha tatmin edici olduğunun farkına vardım. maddi açıdan da benim bölümümün yeni mezunlarına göre de oldukça az alıyorum aslında. tamam işim esnek çalışma saatlerine sahip, yüksek lisans derslerine rahatça gidip gelebiliyorum, zaman zaman home office de yapıyorum fakat danışmanlık hizmeti verdiğimden dolayı şirketlere gittiğim test dönemlerinde resmen kanser oluyorum. her işin zorluğu mutlaka vardır. herkes mutsuz, herkes şikayetçi... bunun farkındayım kesinlikle fakat asıl sormak istediğim şu ki;

  ben gerçekten akademik tarafa yönelmek istiyorum ve bu konuda kısa, orta ve uzun vadeli planlarım var. yüksek lisansta ilk dönemimi bitirdim ve 2. dönem de 3 ders alarak geriye 2 ders+seminer+tez bırakacağım. bu dönem ve yaz dönemini ekleyerek ielts çalışıp vereceğim. ardından en kötü doktora için yurtdışı üniversitelerin kapısını çalacağım. doktoraya kadarki süreçte de istanbul'daki üniversitelerin asistanlık (akademik üye) ilanlarını kurcalamak istiyordum fakat birkaç günle bazılarını kaçırdım. ayrıca ağustos aylarında meb'in karşılıksız hibe ile yurtdışına gönderme programını da kesinlikle düşünüyorum. son olarak da itü'de erasmus'a başvuruyorum bu dönem.

  erasmus'a hem itü hem de karşıdaki üniversiteden kabul alsam bile bu süreç taa ağustos'ta başlıyor ve ben o tarihte oraya gidiyorum. aslında benim istediğim kendime biraz daha vakit ayırıp kafam rahat bir şekilde yüksek lisans+ielts'e odaklanmak. ayrıca bir yandan da machine learning tarafına da büyük bir ilgim mevcut ve knime, anaconda vb. gibi programlar ile (zaten işimden dolayı bunların syntax'ına şöyle böyle hakimim, matlab'e benziyor) bu konularda da kendimi geliştirip yüksek lisans tezimi bu veya buna benzer bir konuda yazmayı planlıyorum.

  şimdi böyle yazınca 'madem böyle düşünüyorsun ayrıl gitsin' diye düşünebilirsiniz lakin tamamen dürüstçe çekincelerimi de maddeler halinde sıralayayım:

  1- kendimden yana yüksek lisans ve ielts konusunda şüphem yok fakat olur da bir şekilde işler yolunda gitmez ise lisans dönemim bittikten sonra düştüğüm döneme düşebilirim ve bu ekstra mutsuz edebilir.

  2- çalışırken yüksek lisans yapmak gerçekten efor isteyen ve zor bir şey iken üçüncül bir gözle bakıldığında dışarıdan daha saygı duyulası gözükmekte. eğer işten ayrılırsam bu etkiyi kaybederim fakat kimin umrunda diye de düşünülebilir.

  3- sebebinin ne olduğundan bağımsız olarak yurtdışı hedefini gerçekleştiremeden ülkede doktora yapmak zorunda kalmak ve yine anlamsız iş arama süreçlerine girme olasılığının olması.

  4- maaş kavramının ortadan kalkmasından dolayı maddi açıdan aileye bağlı olmam.

  5- statü açıdan çalışan insan kavramından tekrardan normal bir öğrenci statüsüne düşmem.

  6- her ne kadar yüksek lisans yapıyor olacaksam da haftanın %70'ini evde geçirmek zorunda olduğumdan dolayı depresif bir hale bürünme sorunsalı.

  çok uzun oldu farkındayım. umarım birileri okur ve gerçek anlamda fikirlerini verir. öyle arada kaldım ki buraya da danışmam gerektiğini hissettim. geri dönüşte bulunabilirseniz çok sevinirim.