• 1993
  karantina günlerinde yapılabilecek en iyi şeylerden biri de film izlemektir. ben de film izlemeyi çok seven amatör bir film eleştirmeni olarak kendi önerilerimi yazmayı düşündüm. spoiler'dan olabildiğinde kaçınmaya çalıştım.

  (bkz: the invisible man)
  https://gss.gs/YBt.jpg

  öncelikle filme puanımı yazayım: 7/10

  saw serisiyle tanıdığımız leigh whannell'in yönetmeni olduğu, gerilim* türünde bir yapım. filmde, siber güvenlik ve teknoloji devi bir şirketin sahibi olan kocası adrian'dan gördüğü ruhsal ve fiziksel şiddete dayanamayıp bir geceyarısı evden kaçan cecilia'nın travmatik hayatta kalma öyküsü anlatılıyor. cecilia karakterini the handmaid's tale'deki başarılı performansı ile hatırladığımız elisabeth moss canlandırıyor. moss burada da, özellikle fiziksel açıdan dikkat çekici bir performans sunuyor.

  gerilim dozunun yer yer oldukça arttığı filmde, adrian'ın ayrılığı kabullenemeyişi ve cecilia üzerinde yarattığı korku ve paranoya hâli birçoklarına tanıdık gelecektir. ülkemizde de kadınların boşanmaya rağmen kocaları tarafından rahat bırakılmadıklarını bildiğimiz için bu film bizlere daha anlamlı gelebilir belki. filmin bana göre en güzel tarafı, cecilia'nın paranoyak davranışlarının en yakınındakiler tarafından bile abartılı bulunması, korkusuna hak verilmemesi. hatta bu izleyicinin de kafasını karıştırıyor. 'surveillance', yani daimi bir gözetim altına alınma ve bunun yarattığı paranoya hali, 21. yüzyıl'ın en ciddi problemlerinden biri olmaya aday. film de biraz bu korkunun ne derece elle tutulur bir korku olduğu düşüncesiyle oynuyor.

  ancak senaryosunda birtakım kusurlar ve mantık dışı yerler de var. yönetmen bir noktadan sonra odağını bu travmatik deneyimden, cecilia'nın psikolojik portresinden ve gözetleniyor olma hissinin yarattığı gerginlikten bilimkurgu soslu bir aksiyon teşhirine kaydırıyor. müzikler yer yer tuhaf şekilde atmosfere uymuyor, bazen konstrasyon bozuyor. fakat görüntü yönetmenliğini çok başarılı buldum. kendi aldığım bazı capsleri buraya koyuyorum ki özellikle güvenlik kamerası açıları etkileyiciydi:

  https://gss.gs/9su.jpg
  https://gss.gs/bpB.jpg
  https://gss.gs/a77.jpg
  https://gss.gs/6K7.jpg