• 1157
  tom pelphrey.

  https://www.instagram.com/tommypelphrey

  ozark 3. sezondaki oyunculuk performansıyla (ben davis karakteri) en kral aktörlere taş çıkartmış. pelphrey'i ilk kez en underrated dizilerden biri olan banshee'de ex neo-nazi kurt bunker rolüyle izlemiştim ve o zaman da oyunculuğunu çok beğenmiştim. ozark'ın 3. sezon kadrosunda yer alacağını öğrendiğimde mutlu olmuştum haliyle ama bu kadarını beklemiyordum açıkçası, helal olsun.

  ozark'ın başrol oyuncularından olan laura linney (wendy byrde) de 3. sezonun döktürenlerinden.
 • 1161
  (bkz: how i met your mother)

  geç de olsa bitirdiğim kült dizi. benim dışında izlememiş bir yazar bile kalmamış olabilir de yine görüşlerimizi yazalım.

  diziyle ekstra bir şey söylemek istemiyorum. barney stinson, lily aldrin ve marshall eriksen kült karakterler. mesela barney ile ilgili tek başına ya da marshall-lily çiftinin birlikte hayatı ile çok rahat dizi çekilebilirdi. eminim çoğu kişi tarafından izlenirdi.

  bende bir friends hissi uyandırmadığını da söylemeliyim. yani neredeyse karakterleri bile birebir benzer.

  monica = lily
  chandler = marshall
  joey = barney
  ross = ted
 • 1162
  henüz izlememiş olanlar için ;

  lost : oceanic 815'in uçuşu sırasında düşmesi ve düşen uçaktan kurtulan 41 kişinin başına gelenlerin anlatıldığı bir dönemin efsane dizisi. 7 sezon olması sizi çok şey yapmasın. ilk 4 sezonu izleyip sonrasını bana sorabilirsiniz. bu arada bu dizi bugün yayınlansa sanırım game of thrones filan izlenmezdi.

  chuck : ülkenin tüm gizli sırlarını resimler üzerinden şifrelenmesi ve şifreleme işleminin chuck adında bir nerd herd elemanına gönderilmesi ile başlayan matrak dizi. burada sarah walker karakterine dikkat çekeyim. çok güzel kadın yvonne ama şu var ki dizi de birinci sezonda başlayan aşk, ikinci sezon boyunca devam etmiş, bazı zamanlar gitmek istese de hiç bir zaman chuck'ı bırakamamıştır. abd'de senaristler en az 3 sezon insanları birbiri ile kavuşturmama klişesini konuşturdu burada da. 4. sezondan sonra biraz boka sardığını da kabul ediyorum ama ilk 3 sezon efsanedir.

  dawson's creek : amerika'daki tüm gençlik dizilerinin atası kabul edilen gençlik dizisi. daha sonra fringe'de izlediğimiz joshua'nın arzı endam ettiği ilk yer. katie holmes'i de tom cruise'un yanında gördük. çoluk çocuğa karıştı joey. neyse, dawson adında bir gerzeğin arkadaşları olarak niteleyebiliriz. merkezde dawson ve onun etrafında olan biteni anlatıyor aslında dizi ancak pacey karakteri o kadar sevildi ki ve joey için yaptıkları o kadar tutuldu ki bir dönem herkes pacey olmaya çalıştı. efendi erkek yerine piç erkek tercihi o gün başladı. dawson's creek adını joey and pacey love story olarak değiştirdi halk arasında.

  fringe : lost'un yaratıcısı j.j. abrams'ın paralel evren dizisi. olive dunham'ın sevgilisi aynı zamanda bir fbi ajanı olan scott ismindeki dallamanın geçirdiği kimyasal bir saldırı sonrası 17 sene st. claire'de tedavi gören walter bishop adındaki dahi üstü ama sorunlu bir bilim adamının scott'ı iyileştireceğini düşünür. bunun için onu çıkarması gerekir ama aileden birine ihtiyacı vardır. peter bishop ile tanışması da böyle olur. sonrada zaten olaylar gelişir. biraz x-files biraz paralel evren bolca deli vaka ile karşı karşıya kalırsınız.

  counterpart : doğu almanya'da bir grup bilim adamının biraz isteyerek biraz istemeyerek buldukları paralel evrenlerin bir terörist grup tarafından tehdit edilmesine dayanıyor.

  god place : cennet ve cehennem olayını on numara anlatmış, şahane ötesi peabody ve hugo ödüllü dizi. michael schur'un yarattığı dizide 4 insanın kendilerini geliştirmesi anlatılır. elanor şahanedir... aman dikkat.

  lucifer : dc comics'in bir karakteri gibi dursa da aslında eski ahit üzerine kurgulanan dizi. şeytanın tatile çıkıp los angels'a gelmesiyle başlayan olayları anlatır. lucifer karakterini efsane oynayan tom ellis ve ben hiç beğenmesem de insanların bayıldığı chole karakteri ile lauren german iyi bir uyumu var. ama tabi dizi kesinlikle tom ellis ve onun ingiliz aksanı için bile izlenir.

  westworld : 1973 yılında michael crichton denen dahinin elinden çıkan filmin yeni uyarlaması. gelecekte geçen dizi westworld adından bir eğlence parkından insana çok yakın bir şekilde dizayn edilmiş bir grup robotun isyan başlatmasını anlatıyor. bu arada michael crichton abimiz jurassic park ve er gibi yapımları yaratıcısı. johnatan nolan ve eşi lisa joy yeniden uyarlamanın başındaki isimler. 3. sezonunda...

  how i met your mother : adı üstünde anneleri ile nasıl tanıştığını anlatan ted evelyn mosby'nin hayat hikayesi. sit-com sınıfında...

  big bang theory : 4 bilim adamının oturduğu evin karşısına salak ama taş gibi bir kızın taşınması ile başlayan olayları anlatıyor aslında. zaman içinde sheldon karakteri üst üste 5 kez emmy aldığı için efsaneleştiğini söylemem gerek. benim favorim ikinci sezonda diziye dahil olan melissa rauch'ın canlandırdığı bernadette rostenkowski...

  pushing daisies : az kişinin bildiği efsane diziler klasmanında olan muazzam dizi. ned isminde bir gencin büyük bir sorunu vardır o da ölülere dokunduğunda 1 dakikalığına canlandırması. bir dedektif bunu fark eder ve faili meçhul cinayetleri çözmeye başlarlar. bu arada ned'in çocukluk aşkı charolette charles ölür ve onun katilini bulmak için canlandırır ned ama tekrar ölmesine müsaade edemez... izleyin iki sezon...

  heroes : aslında da sonra american gods adından bir tane daha benzer iş yapıldı ki bence bu dizi de american gods'dan araklama. neil gaiman'in kitabı 2001'de çıkmıştı ve heroes ise 2006 da.. bir grup doğa üstü güçleri olan bireylerin güçlerini kötüye kullananlara karşı savaşını anlatıyor. sylar adındanki bir adamın doğa üstü güçlere sahip insanları bulup onların beynini yiyerek onların gücünü elde etmesi temeline dayanıyor.

  american gods : izleyin...

  it crowd : klasik ingiliz komedisi. bilgi işlem departmanında çalışan iki nerd'ün başına bilgisayardan hiç anlamayan biri olan jen barber'in müdür olarak atanması ile başlayan muazzam komedi.

  suits : donna, harvey, mike ve louis karakterlerini içinde barındıran ilk 5 sezonu çok çok iyi olan avukatlar dünyasını anlatan güzel dizi. mike adında, başkaları için baro sınavına giren birinin şans eseri harvey adındaki büyük bir hukuk firmasının ortağıyla tanışmasıyla başlıyor her şey. bu dizide oynayan ve mike'ın 3 sezon sevgilisini oynayan rachel zane karakterine hayat veren meghan markle şu anda prens henry ile evli. sarah rafferty (donna paulsen) ise muazzam bir kadın.

  timeless : abigail spancer için başladığım ama bir tarihçi olarak sevdiğim dizi. zaman makinasını icad eden connor ismindeki bir zengin ukalanın, makinayı çaldırması ile başlıyor. ve tarihteki olayları değiştirmeye çalışan bu hırsızları filika adındaki acil durumlar için tutulan döküntü zaman makinası ile zamanın akışını korumaya çalışan 3 kişilik grubu konu alan dizi. 2 sezon devam etti.

  designated survivor : tüm kabine bir arada ise geride bir kişinin kabinenin çok uzağında saklandığı amerika birleşik devletlerinde kabine halka sesleniş için bir araya geldiği meclisin patlaması ile çevre ve şehircilik bakanının başkan olmasını konu alıyor. 3 sezon oynamış durumda. politika seven varsa izleyebilir.

  homeland : açıkçası 3 sezon sıkı takipçisiydim. damian lewis'i band of brother'dan beri çok severim ve bu dizi de nicholas brody adında esir alınan bir amerikan askerini canlandırıyor. claire danes'in canlandırdığı carrie mathison karakteri de çok iyi. ama asıl olay danes'de aslında. kendisi leanordo di caprio ile romeo ve juliet uyarlamasında tanıdık. stardust ile çok daha sevdim ama homeland ile kendini aştı. emmy'de kazandı bu rolle.

  band of brothers : er ryan'ı kurtarmak filminin devamı sayılabilir. tarihçi ve biyografçı stephen ambrose'un kitabından uyarlama. ikinci dünya savaşındaki bir grup askerlerin başından geçenlerin anlatıldığı 10 bölümlük dizi. hafızam beni yanıltmıyorsa 6 emmy 1 altın küre almıştı.

  mad men : reklamcılık dünyasının kral olduğu zamanlarda geçen dizi. bir grup reklamcının hayatını konu alır.

  after life : hayranı olduğum ricky gervais'in yaratıcısı olduğu karısının ölümü sonrası tony johnson'un yaşadıklarını anlatan kara mizah dizisi. 8 bölüm...

  billions : gerçek bir olaydan uyarlama. 11 eylül sonrası zengin olan bobby axelrod ile onu hapse tıkmaya çalışan chuck rhoades'in hikayesini konu alıyor. gerçekte chuck rhoades dediğimiz adam tanıdık biri. preet bharara (halkbank davasındaki savcı) ve steve cohen hedge fund yöneticisiydi. 2013 yılında yürütülen sec soruşturması kapsamında toplanan delillerle steve cohen'in meşhur sac capital'i insider trading nedeniyle $1.3b ceza almış ve kapatılmıştı... bu dizi o olaylardan esinlenmiştir.

  prison break : ilk 3 sezon izle ve bırak. devamında yapılanları sevmiyorum.

  outlander : ne söylersem spoiler olacağı için hiç bir şeyi söylememeyi tercih ediyorum. zamanda yolculuk dizisi.

  dark : kafanız yansın diye yapılmış alman dizi. nükleer çalışmalar sonucu bir mağarada oluşan kara deliği jonas adındaki malın bulması ve geçmişle oynaması ile başlayan olayları anlatan alman dizisi. uzun uzun anlatmak istersek 33 yılda bir gezegenler aynı hizaya gelmesi ile evrenin kendini yenilemesi gibi mitolojik, bilimsel çalışmalara dayalı kafa karıştırıcı, kimin kiminle şe yaptığı belli olmayan dizi.

  lost room : bugünlerde meşhur olan lock and key'in atası sayılabilir. bir olağanüstü olay sayesinde ıssız bir yerdeki bir motel odasında bulunan nesneler birer güç kazanır. bu güç ile her şeyi yapabilirsin. mesela tarağa sahipsen görünmez olabiliyorsun... bu nesneleri toplayan bir tarikat vardır ve aynı zamanda karşı taraflarında birde koleksiyoncu bulunur. bir polis memuru bir baskında en güçlü nesnelerden birine sahip olur. anahtara.. anahtar istediği kapıyı açıp bu kapıda nereyi düşünüyorsan oraya götürür seni... six feet under yıldızı peter krause'un başrolünde olduğu mini dizi.

  penny dreadful : 19. yüzyılda geçen eva green gibi manyak ötesi bir şeyi barındıran vampir, kurtadam, frankenstein gibi tüm 19. yüzyıl fantastik korku öğelerini barındıran gerilim dizisi. kızını şeytanın elinde olduğuna inanan bir adamın eva'nın canlandırdığı vanessa ile kızını aramasını anlatır.

  daha da var ama elim ağrıdı. şimdilik bunları bırakalım buraya. kingdom, godless, bron, carnivale gibi dizileri de ekleyebilirsiniz.
 • 1163
  görece az bilinen, göz ucu ile bakıp başlığa pek yazılmadıklarını fark ettiğim dizileri amme hizmeti olarak paylaşmak istedim. çok dizi izleyen biriyim ve çeşitli türlerde, her zevke uygunu bulunabilecek birkaç tanesini aşağıda bulabilirsiniz.

  skam: 4 sezonluk norveç teenage dizisi. bir lisedeki olaylara her sezon farklı bir karakterin gözünden bakarak yaklaşıyor. teeanage dediğime aldanmayın, asla çocukca bir dizi değil, ve kültür farklılığının olaylara yaklaşım açısından ne kadar belirleyici olduğunu görmek mümkün. dingin bir atmosferi var dizinin ve özellikle sezonların ilk bölümleri 20 dakika gibi sürelerde. çat çat izleniyor. puanım: 8/10

  the morning show: amazon prime'ın 2019 yapımı dizisi. jennifer aniston ve steve carell gibi büyük oyuncular oynuyor. tek sezon,10 bölüm. yüksek tirajlı bir sabah programının iki sunucusundan birinin karıştığı taciz skandalından sonra kanal içinde gerçekleşen hesaplaşmaları,entrikaları izliyoruz. puanım:7/10

  succession:'hbo ne eylerse güzel eyler'in son versiyonlarından. abd'de medya zinciri sahibi aşırı zengin bir patron- foxnews'in sahibi robert murdoch'tan ilham alınarak yaratıldığı söyleniyor- ve hepsi birbirinden yeteneksiz ve işbilmez 4 çocuğu arasındaki holdingler zincirinin geleceğine ve patronluk koltuğunu kapmaya dair sonu gelmez entrikalar. komedi süslü dram. puanım:8.5/10

  euphoria:bir başka teenage dizisi. hbo'dan. tek sezonu yayınlandı ama devamı gelecekti sanırım. zendaya ve sydney sweeney gibi ileride çok yerde göreceğimiz genç oyuncular mevcut. puanım:7.5/10

  gangland undercover: 2 sezonluk motorsiklet çetesi temalı mini dizi. izleyeli epey zaman oldu, dolayısıyla konu kafamda net değil. fakat keyifli zaman geçirttiğini hatırlıyorum. puanım:7/10

  coupling:cinsel mizaha ağırlık veren ingiliz sitcomu. bölümler yarım saat, her sezon 6 bölüm ve 4 sezon var. ingiliz mizahından aşırı hoşlanmayan biri olarak dahi baya güldüm. puanım:8/10

  2 tane de az bilinir denilemeyecek fakat türkiye'de kesinlikle ama kesinlikle underrated kalan dizi paylaşacağım.

  the sopranos: izlediğim açık ara farklı en iyi dizi. hbo'ya ait tabiki bu da. harika oyunculuklar, her duyguyu yerinde ve tadında verebilmesi, sezonlar ilerledikçe izleyiciyi sanki o evrende varmışcasına olayın içine sokabilmesi... muhteşem kült karakterler ve asla yeri doldurulamayacaklar izler bıraktı geriye. tony soprano adlı mafya babasının, suç dünyasını ve aile hayatını yönetişini ve onun etrafında gelişen olayları izliyoruz dizide. inanılmaz güçlü psikolojik tahlillere, ne iyi ne kötü gri ve içi tamamen doldurulmuş karakterlere sahip bir dizi. mutlaka izleyin. puanım:10/10

  the office:kanımca yapılmıs en komik dizi. 6 bölümlük ilk sezonu bir şekilde izlerseniz sizi kahkahalarla dolu bir deryaya sokacaktır. steve carell'in canlandırdığı michael scott adlı dünyanın en acayip patronunun başında olduğu bir kağıt ofisindeki günlük olaylar anlatılıyor. sitcom izlemeyi çok severim ama kolay gülemem, ama bu dizi istisna oldu. her bölüm kahkaha attiracak pek çok olay yaşanıyor. oyunculuklar ve casting tek kelime ile şahane. puanım:10/10