• 23
  @433 instagram hesabının kurucularından metecan kanbur'un misafir olduğu kanal. sözlüğü de sık sık takip ettiğini söyledi. bizden birisi yani anlayacağınız.

  katılabilme imkanınız varsa bekleriz çok güzel bir sohbet dönüyor. 4 saat oldu bir dakika sıkılmadım. *

  edit : varian ve mokoena uyardı galiba o sırada odadan çıktığım zamana denk gelmiş. metecan, sözlüğe üyeymiş zaten @metemetemete adı ile.
 • 24
  hakkında bazı durumları yazmamız gereken oda:

  öncelikle, katılımcı olan herkes sözlüğün bir şekilde parçası oluyor. ya da sözlüğün parçası olmayıp bir şekilde odaya gelip konuşulan konuda soru sormak isteyenler oluyor. uygulamada el kaldırma özelliği var, moderatör olanlar bunu görüp yayına alabiliyor. ancak özellikle son 2 gündür (23 - 24 şubat açılan odalar) tansel taşanlar ve kazan dairesi ekibinin (erinç bilican - çağlar soy) katılımlarıyla gelenler gidenler çok oluyor. kalabalık bir odada moderatör olduğunuzda anlarsınız, el kaldıran sayısı sürekli 4-5 aralığında. yeri geliyor 300'ü aşan sayılarda insan oluyor odada. dün arada bir kaç kere bülent timurlenk bile geldi gitti odaya fark eden oldu mu bilmiyorum, 433 admini metemetemete geldi ki baya da güzel konuştuk onunla o da katıldıktan sonra. kimi aldığınızı - almadığınızı kontrol etmeniz lazım çünkü dün bir ara en basiti bir fenerbahçeli girdi "6-0 6-0 fenerbahçe" dedi kaçtı. *

  odada çoğunlukla azmimertcelik - gurrpegi - cagamancaga - kaideyi taciz eden istisna - varian - ubeyd - mokoena - scoutato- borissimoo - tribünde üşüyen adam - galatasarayla - nacizane ben galatasarayefendisi ve daha bir çok kullanıcı adını şu anda hatırlamadığım arkadaşımız buluşuyoruz hep. buradan özellikle mert ve ben genellikle moderatörlük de yapıyoruz, diğer arkadaşlardan yardımcı olanlar da oluyor. mesela mokoena dün sözlükten bir kaç soruyu / başlığı taşıdı dinleyici arkadaşlardan onlarla ilgili de konuştuk.

  şu anda sadece ios yani apple platformunda uygulama. ancak android'e de gelmesi bana kalırsa çok çok yakındır. uygulama sürekli büyüyor çünkü. bana kalırsa server problemlerinden dolayı şu an için ios'ta tutulmakta. uygulama böyle devam etsin ki eder yakındır gelir android'e de. bazı 3. parti uygulamaları var ancak güvenlik durumları nedir ne değildir bilemediğimden buradan açık açık tavsiye vermeyeyim.

  gelelim en önemli mevzuya - davetiye. abi sıkıntılı. bana bugüne kadar toplamda 8 civarında davetiye verdi clubhouse, birisini yakın bir arkadaşım dışında kalanını sözlükte dağıttım. eminim ki herkes de öyledir. ancak davetiye olmasa bile sadece girin uygulamaya ve profilinizi oluşturun. kişi listenizden birisi de görüp davetiye gönderip işleminizi ilerletebilir, ben öyle girdim ve hiç beklemediğim birisi tarafından geldi davetiye bana. odalara katıldıkça - konuşmacı oldukça takip eden - takip ettiğin sayısı çoğaldıkça sistemi random olarak davetiye atıyormuş kullanıcılara. ben bu davetiyelerden geldiği sürece de buraya dağıtmaya devam edeceğim. hatta galatasaray sözlük clubhouse dayanışması başlığında ya da burada "davetiye bekliyorum" diye bekleyen arkadaşları ben bir excel dosyasında sıraya alıyorum, davetiye geldiği an hesabıma buradan iletişime geçip halen ihtiyacı varsa yazdıkları sıraya göre davetiyeleri atmaya devam edeceğim.

  yani içerisinde olabildiğince sözlükten insan olmasını istiyorum elbette, ne kadar kalabalık olursak o kadar fikir ortaya çıkar ve daha derin sohbetler döner. ama özellikle muhabbet derinleştikçe katılımcı sayısı da buna paralel olarak artıyor ve bu sefer sözlük formatından çıkmış gibi görünüyor. bunu söyleyen arkadaşlara da katılıyorum ancak biz bu odayı sadece ilk 10 kişi ile kurduk, ikinci odada tansel taşanlar'ın gelmesi ile yaklaşık 200 kişiye ulaştık, dün 3. odada 300 kişiyi geçtiğimiz bile oldu zaman zaman. kulüp üyelerinden gelenler oluyor, kazan dairesi ekibi zaten mutlaka uğruyor, artık dikkat çekiyoruz basından gelenler oluyor. mutlaka daha iyi olacaktır. ki kodlama bittikten sonra bence hagi'nin galatasaray sözlük hesabı ile odaları oluşturması, zamanı ve isteği dahillinde odalarda moderatörlük yapması hepimiz için daha iyi olacaktır.

  edit: jadoregalatasaray da mesajla ulaştı o da varmış dün :). isteyen arkadaşlar yazsın kullanıcı adlarını ekleyeyim, kalabalığız unutabiliyoruz kusura bakmasın lütfen kimse.

  edit2: muzeci'yi de unutmuşuz :(
 • 25
  dün akşam katılarak gerek dinleyici, gerek konuşmacı olduğum kanal.

  sağolsun moderatör arkadaşlar güzel bir iş yaparak galatasaray sevdalılarını bir araya getirdiler. basından, sosyal medyada, üyelerden kısaca her kesimden insan var bir şekilde ama ağırlık elbette sözlükten.

  naçizane önerim kemik ekip dışında daha çok kişinin sesinin duyulabilmesi sağlanmalı. ben çok keyif aldım.
 • 26
  katılımı sözlük çerçevesinde tutalım diyorsak sözlük hesabı yazarları takip edip kapalı oda açtıktan sonra odaya davet edebilir ama 300 kişinin olduğu yerde bu da biraz mesai isteyen bir iş o yüzden girmek sıkıntılı olabilir. kalabalık olması faydalıdır da bence çünkü ses o kadar duyurulabilir etrafa, clubhouse kendi içinde az kişiye etkisi var gibi gözükse de orada konuşulanlar kulaktan kulağa geçiyor insanlara.
 • 28
  dün akşamki sohbette ev ortamımın müsait olmaması nedeni ile konuşamadığım ve sadece dinleyici olarak katıldığım kanaldır. hiç konuşmama rağmen çok büyük keyif aldım. konuşan herkes düzgünce bir şeyler aktarmaya çalıştı ve yeri gelince fikirlerde çarpıştı. bu tonu yakalamayı sürdürürsek clubhouse kanalındaki muhabbet bağımlılık yapabilir. konuşup katkı veren herkese çok teşekkürler.
 • 30
  nacizane tekrar bir öneride bulunmak istiyorum.

  konuşmacı olarak katılım sağlanılan ekranda çok fazla kişi olunduğunda moderatörler doğal olarak konuşmacı alanına sınırlama getirmek zorunda kalıyorlar.
  aslında sözlükteki tüm renktaşlar istediklerini söyledikten sonra konuşmacı ekranından aşağı inerse hem herkese hak verilmiş olur hem de konuşmacı ekranı kalabalık olmaz diye düşünüyorum.
  sözlüğümüz fikirlerimizin yazıya dönüşmüş, clubhouse ise söyleme dönüşmüş halini tasvir ediyor. sözlükte herkes fikir beyan ederken clubhouse da bu kısır döngüye dönüşürse bu zamanla rağbeti azaltabilir.

  tabi ki hagi’nin yapacağı kodlama, düzenlemesiyle vs. herşey rayına girecektir.
 • 31
  fırsat buldukça katılım sağladığım oluşum. genel tarzım olarak da konuşma içeriğim olarak da ortama enerji getirmek neşelendirmek için farklı anılar anlatarak renk katmaya çalışıyorum.

  bir sonraki buluşmada sarhoş olup taksim'deki burger king'te uyuyakalıp başını kaçırdığım sonra statta ne yaptığımı bilmediğm fenerbahçe derbisi ve aldığım tüyo üzerine bütün ev arkadaşlarımla parayı bastığımız iddaa hikayesi ile orrayn olmayı planlıyorum.

  napalım, öyle duyumumuz yok, analizci futbol bilgimiz yok, biz de bu yoldan katkıda bulunalım güzel kanala.
 • 32
  biraz uzun bir entry olacak ama kısa bir aydınlatma yapmak istedim:

  erinç bilican (bkz: hezemerinyonapsın) 3. nesil, metecan kanbur (bkz: metemetemetemete) 4. nesil ve tansel taşanlar (bkz: mtt1905) 5. nesil yazar galatasaray sözlükte. sohbet sırasında sorduğumuzda yoğunluktan dolayı eskisi kadar aktif şekilde yazamadıklarını fakat düzenli olarak okumaya devam ettiklerini beyan ettiler.

  dün akşam konuşmacı olarak katılanların en az 20 tanesi * sözlük yazarı idi.

  aklıma gelenleri listeleyeyim:
  azmimertcelik, pivot santrfor, gurrpegi, kaideyi taciz eden istisna, muzeci, borissimo, mokoena, tribunde usuyen adam, varian, beni siz delirttiniz, ubeyd, fabricius, galatasarayla, jadoregalatasaray, cagaman caga, galatasarayefendisi, birdfucker, mtt1905, hezemerinyonapsin ve metemetemetemete.

  ikinci bir husus da şu: dün akşam benim ve salı akşamı gökhan'ın (bkz: galatasarayefendisi) açtığı odalar gayri resmi sözlük odası hüviyetinde idi. nitekim fatih (bkz: hagi) ile konuştuğumda sözlüğün resmi clubhouse hesabından (@gssözlük) yapılacak yayınlar dışında açılacak odaların sözlük twitter hesabından duyurusunun yapılmasının doğru olmayacağını düşündüğünü söyledi, ben de kendisine hak verdim.

  mokoena şöyle güzel bir öneri yaptı: yayın sırasında lütfen clubhouse profillerinize sözlük nickinizi (örn. mokoena gss) yazın ki el kaldırdığınız zaman sizi yukarıya konuşmacı olarak alabilelim. diğer türlü kim sözlükten kim popüler tabirle "troll" tespit etmemiz mümkün değil. konuşmanın başında da nickinizi belirtirseniz herkes kimin konuştuğunu bilmiş olur.

  soru ya da şikayetleriniz varsa benimle dm üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

  dün akşam 410-420 katılımcı bandına çıkan yayından bir ekran görüntüsü ile entrymi bitireyim. dinleyici/konuşmacı olarak katılan tüm renktaşlara tekrardan çok teşekkür ederim, selam ve saygılar.

  https://gss.gs/TIt.png
 • 33
  sözlüğün sosyal gücünün ne boyutlara taşınabileceğini bir kez daha anlamamıza vesile olan kanaldır.

  dün 400'ü aşkın dinleyiciye hitap edildiğini gördüm. ara ara gelip dinleyenler arasında kimi genel kurul üyeleri ve medya mensupları da vardı. kanal, biz taraftarların kulüple alakalı beklenti ve temennilerini en rahat yolla dile getirilebildiği ve konunun muhataplarına en kolay şekilde ulaşabildiği bir platforma dönüştü. sanırım artan ilgiyle gün geçtikçe daha güçlü bir pozisyona gelecektir.

  dün uzun süren muhabbeti çok konuşmadan, bir yandan çocuk uyutmaya çalışırak dinledim. söz aldığım kısımda serdar kuzuloğlu'nun yaptığı bir konuşmaya (https://www.youtube.com/watch?v=XD0zjGGylao ) atıf yaptım. konuşmanın genel seviyesi düşünüldüğünde bu atfın avam kalmış olabileceğini düşünüyorum. bundan dolayı konuşmacı ve dinleyicilerden özür dileme gereği hissettim. bu vesileyle özrümü kabul etmenizi isterim.

  keyifle gerçekleştirdiğimiz sohbetlerin daha da keyifli hale geleceği ümidiyle hepinizi selamlarım.
 • 35
  24 şubat 2021 tarihinde yapılan yayınını ortalama 200 kişilik kemik bir grubun dinlediği kanal.

  dün akşam yapılan yayında gayrıresmi moderasyon görevini üstlenerek biraz fazla konuşmuş olabilirim.

  elimden geldiğince sözü herkese dağıtmaya çalıştım. iki biranın verdiği ufak cesaretle de söz almaktan geri durmadım. istemeden kalbini kırdığım, - olduğunu hatırlamıyorum ama- sözünü böldüğüm birileri varsa hakkını helal etsin.

  ben şahsen acayip keyif aldım. yaklaşık olarak 4 saat 15 dakika sürdü yayın ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım resmen.

  bu tarz bir etkinliği konuşmacı kişiler olarak skype üzerinden yapıyor olmamızdan mütevellit konuşma düzeninde bir ahenk olduğunu da gözlemledim.

  başka odalardaki gibi sıkça söz kesme, üst üste konuşma gibi durumlar pek yaşanmadı.

  dinleyiciler arasında çok değerli isimler ise gözden kaçmadı.

  ali baydar, bülent timurlenk gibi isimler de dinleyici olarak katılmayı tercih ettiler.

  eyyorlamam bu kadar.

  geç gelen edit: yaptığımız yayınlar sözlüğün resmi yayın organı işlevine değildir. ancak sözlük yazarı olan bireylerin yaptığı bir iş olduğu için galatasaray sözlük tabirini kullanmaktan da geri durmamamız gerekir. sözlüğün ismini her mecrada duyurmalıyız. ek olarak en güzel şekilde temsil etmemiz gerektiğini düşünüyorum. bu mevzu güzel bir yere doğru gidiyor. :))
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!