• 334
  bu başlık altında daha acı haberler alıyoruz ve beraber üzülüyoruz malesef.

  ben de kendi hedeflerimle ilgili bir hüzün içerisine girdim akşam itibariyle ve siz değerli sözlük ailesiyle paylasmak istedim.

  aslinda bu hissiyatı daha evvel yaşadım ve tam o an bu entry girecekken cok daha büyük bir fırsat elde edince yine hedefime yöneldim.

  8 yıldır yazılım mühendisi olarak çalışıyorum. çalıştığım ilk zamandan beri kendimi sürekli geliştirmek için çabalıyorum. seneler geçtikce vizyonum da açıldı haliyle insan hep yüksek hedefler peşinde koşuyor. sonra durmadan bunun için çabalıyor. ama yine nasip olmadı be sözlük.

  önceki yasanan deneyimler:
  ( son yıllarda yurtdisindan is görüşmesi talepleri aldım ve görüşmeler yaptim. o görüşmeler esnasında kendimi daha da geliştirme fırsatı elde ettim. sonra baktım ki ingilizce iletişim fena değil ama yeterli olmuyor. ya da kendimi %100 ifade edemiyorum. tam da bu pandemi zamanı cambly kaydoldum kapattım kendimi ingilizce işini de hallettim.

  dedim artık tamam hazırım yaptım tekrar başvuruları görüşmeler başladı. pek çoğunda son aşamalara kadar ilerleyebildim ve malesef her seferinde "bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz" mailleriyle sonuçlandı. hele 1 tanesinde o kadar hazırlıkliyim ki tum sorulara eksiksiz doğru yanıt verdiğime de emin olduğum halde ve hatta görüşmecilerden birinin olumlu sinyalini aldığım halde yine aynı mail. sordum eksik noktalarım nelerdir feedback verin gelistireyim ona göre bende eksiklerimi. bir sey demiyor ve daha uygun baska adaylarla devam edicez diyor. bu seferki beni çok sinirlendirmisti. bir de öyle orta sıra bir yazılım şirketi yani. iyi ama çok da matah değil açıkçası. tam o sırada linkedin'den bir görüşme talebi aldım aynı ülkeden* bir şirket yine. dedim tamam görüşürüm ancak öncelikle benim gerçekten uygun aday olduğumu düşünüyor musunuz diye sordum.*
  evet dedi "takım ile de görüştüm ve sen bize göre pozisyon için uygunsun ve eğer olumsuz deneyim olursa size feedback verilmesi icin 15 dk feedback toplantisi ayarlayacağım" dedi. çünkü bir görüşüyorsun son aşamaya geliyorsun yine aynı mail aliyorsun. görüşmeler de 1 ayı buluyor her hafta 1 round geçiyorsun.

  son derece titizlikle hazırlandım ve süreçleri tek tek geçtim ve yine final round aynı maille karşılaştım. neyse feedback toplantısı için tarih belirledik ve o toplantıya girdim. dedim baba anlat eksikler nelerdir. teknik bazi detaylardan bahsettik. yalnız oyle bir sey bekliyor ki pozisyonun ötesinde istekleri var zaten. her istediği probleme n tane farkli çözüm geliştirmişken benden daha da farklı mimariler tasarlamamı bekliyordu. benimle çalışmak istediğini ancak cok daha fazla tecrübeler beklediğini iletti. bunu anlayışla karşıladım ama pozisyonu daha high-level açmalılardı. buradaki seniorlık seviyesine göre elbette avrupa'da beklenen farkli ama o toplantıda ilettikleri onları da asan bir beklentiydi.

  neyse bunlar en nihayetinde herhangi şirketler sadece görüşüp son asamadan 1 evvel elendiğim avrupa düzeyinde 2 şirket olmuştu. her biri tecrübe kattı.
  )

  son yaşanan deneyim:
  ancak en son dünyanın dev teknoloji firmalarından 5 büyüklerden biriyle görüşme şansı elde ettim.
  (bkz: amazon)

  teker teker aşamaları geçtim ve nihayet on-site* round vakti. 1 ay süre istedim hazırlanmak icin sagolsunlar yardımcı oldular. zaten görüşmeler süresince sana harika davranıyorlar.
  yapıştırdım 1 aylık leetcode.com premim üyeliği. her gün sorular çözdüm yeni algoritmalar data structures öğrendim.

  görüşme bu pazartesi günü oldu 4 oturum toplamda 5 saat.*

  inanilmaz keyifliydi ve 5 saati hissetmedim bile. 3 coding questions 1 system design oturumu oldu. her oturumjn başlangıcında amazonun liderlik prensipleri ile ilgili geçmiş deneyimlerle alakalı sorular sordular. cevaplar için uygulanmasi gereken bir method var.
  (bkz: star)
  ona uygun cevaplarım kendi deneyimlerime göre hazırdı. bu sırada cambly ingilizce çalışmalar devam ediyor. yazin amazon'a giren ve su an orada çalışan arkadaşımın da tavsiyeleri ile 1 ay cok iyi biçimde hazırlandım.

  1 aydır bugünü bekliyordum ailemle. görüşmeler de fena geçmedi açıkçası ama benim açımdan. system design amazon prensipleri soruları iletisim harikaydı hatta. 3 coding questions'ın 2sini çözdüm. ama birinde brute force* çözüme gittim önce sonra iyileştirelim dedi görüşmeci üzerinde düşünürken hafif bir ittirdi* o tüyoyla çözdüm. 1 tanesini tam çözdüm. diğer 1'inde ise yarım çözdüm.*

  tam çözemediğim soru ilk oturumdaki soruydu. biraz geç ısınma oldu sanırım. ancak görüşmeci "yaklaşım tarzını anladım" dedi. üzerinde ufak bir dokunuş yapsam bitiyordu. adam 1 satır yazdı* dedim evet buydu.

  neyse pazartesinden bugüne hayaller devam tabi. çünkü sadece 1 soruyu çözemedim o da hafif bir eksik ve görüşmenin cok iyi geçen noktaları var.
  (bkz: neden olmasın)

  ancak bu akşam yine teşekkür maili aldık maalesef. onlara zaman ayırıp görüşme yaptığım için teşekkür ediyorlar. vallah ben teşekkür ederim şahane bir deneyim yaşadım ayrıca neyin eksik neyin iyi olduğunu görüşme aşamalarında farkedebildim zaten.

  maalesef ki olumsuz sonuc çıktı ve üzüldüm bu sonucu aldığıma çünkü gerçekten çok iyi hazırlanmıştım ve çok yaklaşmıştım.

  bir hayalim var ve onu gerçeklestirebilmek için çok uğraşıyorum bu kez en zirvesine çok yaklaşmıştım.

  bunu da söyleyeyim.
  “benim de kendime göre bir hayalim var. benim de kendime göre bazı rüyalarım, hülyalarim, hayallerim var. eksik olan bir şeyi bir şekilde deneyeyim diyorum. israrla inatla onu sürdürüyorum. kolay olmadığını biliyorum. ucuna kadar geliyoruz bazen. çok da büyük işler yapıyoruz ama bu hayallerimizi biz olmaz denen hayallerimizi java ile gerçekleştirdik. 'nasıl olur!' denen şeyleri yaptık.”
  (bkz: fatih terim)

  biz fatih terim'le büyüyen 90'ların galatasaraylı çocuklarıyiz. haliyle hedefimiz avrupa dünya. global hedefler. hayallerimiz var.

  fatih terim'den öğrendik vazgeçmemeyi inatla ısrarla çalışmayı asla pes etmemeyi. cok yoruldum ben de renktaşlar ama vazgeçmek yok. hüzünle sonuçlanan bu serüvenler cok üzüyor, yoruyor ama biliyorum deneyim de kazandırıyor.

  ayrica irfancan işi de yattı beyler. kurduğum hayallerde amazon luxemburg'da ise başlayıp irfancan'ın da galatasaray'a geleceğini düşünmüştüm. luxemburg'ta şampiyonluk macini izleyecektim ve irfancan da parçalıyla şampiyonluğa koşacaktı. 2 transferi kafamda bağdastirdim. ben luxemburg uçuşunu kaçırdım.
 • 335
  sözlük bahar dönemi üniversitlerin açılması konuşuluyor ama babamın hastalığı var. umarım açılmaz. yakında ege üniversitesi'ni kazandım ama ailemle beraber izmir'e nasıl gideceğemi de bilmiyorum. hem orada kirada oturacağız ama evmizi kiraya verebilecek miyiz bilmiyorum. gönül isterdi tek gitmeyi ancak annemin psiolojik rahatsızlığından (bazen kendimde de bazen görüyorum sanki bu hastalığı) dolayı o da ayrılmak istemiyor benden. belki bu dönem bitince kaydımı kendi şehrimin üniversitesine aldırırım. belki bu süreç iyi geçer, bilemiyorum.