• 14602
  21 takımın yüzde %95'i vasat altı oyunculardan oluşurken kaçan her golde, tutulamayan her topta fb-bjk'nin rakibini maç satmakla itham eden bolca yazara sahip sözlük.

  10 nisan 2021 galatasaray fatih karagümrük maçında kerem'e verilen ve var'ın iptal ettiği penaltı pozisyonuna bakıyoruz. fenerbahçe-beşiktaşlılar "hakemler galatasaray'ı kollamıyor" imajı vermek için bilerek orta hakemin verip var'ın iptal ettiğini, galatasaraylılar ise "hakemler galatasaray'a karşı değil" imajı vermek için orta hakemin iptal edileceğini bilerek penaltı verdiğini söylüyor.

  çok komik görünüyor dışarıdan.
 • 14603
  çok tuhaf bir ruh halinde olduğunu düşündüğüm ortam. hakemlerin her kararının yanlı ve kasıtlı olduğundan eminsin, hakemi de yenmenin mümkün olmadığını düşünüyorsun, rakiplerinin oynadığı takımların başkanından oyuncusuna kadar maç sattığına inanıyorsun, federasyonun sana karşı olduğuna inanıyorsun ama tüm bunlara rağmen her hafta 8’de 8, 7’de 7 filan gibi galibiyet serileriyle şampiyon olabileceğini hayal ediyorsun ve bu hayale katılmayanları da negatif hava yaymakla eleştiriyorsun.

  şöyle genel bakınca gördüğüm şey tam bir delilik hali. bazı çok bariz hakem hatalarını hepimiz konuşuyoruz, tepki gösteriyoruz ama bazıları var ki, tekrar görüntüsünde bile net karar verilemeyecek bir faul kararı üzerinden en kötü senaryolar yazılıyor. maç yorumları sadece bunlar üzerinden yapılıyor. örneğin 16 nisan 2021 beşiktaş ankaragücü maçı sırasında sürekli hakem kollamasından söz edilirken bir yandan da ankaragücü takımı ve oyuncuları hakkında imalarda bulunuluyor. sonra bir bakıyoruz ki beşiktaş kendi sahasında 2-0 önde giderken hakem ankaragücü lehine iki penaltı veriyor ve maç 2-2 bitiyor. şimdi “nasıl oldu?” diye sorsak bunu rasyonelize edecek bir sürü şey söylerler... çok bariz penaltılardı hakem kaçamazdı derler, beşiktaş’ı yarışta tek bırakmak istemediler derler vs. eminim sözlükte yazılanların oluşturduğu sinerji sayesinde hakemin baskı altında kalabildiğine inananlar bile vardır. hatta hatta, bunu yazdığım için benim kripto beşiktaşlı olduğumdan da eminlerdir. kendilerini doğrulamak için hemen entry’lerime bakıp “hmm fatih terim’in heykelinin dikilmesi gerektiğini yazmış, saklanmak için iyi taktik” diye akıllarından geçirebilirler. bu düşünce yapısı, algılama şekli, her duruma kendini uyarlayabiliyor.

  kızamıyorum. sadece sözlüğe özel bir hal değil, artık insanlar büyük ölçüde böyle. ülkemizde özellikle son beş altı yılda yaşananlar hepimizi paranoyak yapmaya yetecek seviyede. dünya da pek farklı değil. gerçekle sahteyi ayırt etmenin güç olduğu zamanlardayız.*
  evet, paranoyak olmamız takip edilmediğimiz anlamına gelmiyor, bu da doğru ama unutmamak lazım ki paranoya kendi kendini besleyen, ne bulursa yiyen ve giderek büyüyen bir canavardır. böyle düşünmeye devam edersek, tekrar şampiyon olduğumuzda artık kendimizden bile şüphe eder hale gelebiliriz.

  asıl söylemek istediğim, bir şeyden (örneğin futboldan) bu kadar şüpheleniyorken, hiçbir yanına inanmıyorken onu `nasıl seveceğiz?`
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!