• 14024
  dün akşam emre akyazıcı başlığına yazdığım entry'yi ''bu arada unutmadan; profilindeki emoji gibi karakteri de gökkuşağı bu emre arkadaşın. gökkuşağı karakterli'' ifadelerimi ''nefret söylemi: ...cinsiyeti ya da cinsel yönelimi gibi nedenlere saldırma...'' gibi abuk gerekçelerle niyet okuyarak silen sözlük.

  bu sjw virüsü bizim moderasyonda da var belli ki, bu arkadaşlar umutsuz vaka olur ve laf anlatamazsınız. şimdi buradan sözlük ahalisi de şahit olsun ve bilsinler diye tekrar soruyorum:

  1) ''gökkuşağı karakterli'' tabiri veya benzetmesinin neresi ''nefret söylemi''; neresi ''cinsiyete ya da cinsel yönelime saldırı içeriyor?'' burası sizin sözlüğünüz; tamamen keyfi her türlü kararı alabilirsiniz ama ''cinsel yönelime saldırı, nefret'' gibi benim kendi dünya görüşüme bile ters olan şeylerle beni yargılayabileceğinizi mi sanıyorsunuz? ben ne yazdığımın da farkındayım, yazdıklarımın şiddet ya da nefret içerip içermediğinin de...

  2) hagi'ye özelden ulaştığımda ''...gökkuşağı lgbti simgesi. burada da sanki buna çağrışım yapılmış.'' diyor. kendisi bile emin olmadığı, halihazırda zaten emin de olamayacağı bir ifadeden niyet okuyarak ''cinsiyetçi söylem'' gibi daha tdk'da bile yeri olmayan bir çıkarım yapıp suçlu olduğuma kanaat getirmiş. ben orada ilgili şahsın takımın aldığı sonuçlara göre sürekli değişen ruh hali, tribünden elinde 8 şeklinde balon sallaması gibi özelliklerine dayanarak renkli karakterine vurgu yaptım. çocuk troll'den hallice bir şey zaten. ulan zaten adamın oraya gökkuşağı koyması lgbt olduğunu da göstermez. kendisi heteroseksüeldir ama bu harekete destek vermek için o emojiyi kullanıyordur, böyle aktivistler de var. beni de ilgilendirmez zaten neden koyduğu.

  ama hadi varsayalım ben burada ''gökkuşağı'' tabirini cinsel kimlik olarak kullanıyorum. peki o zaman birine ''lgbt karakterli'' demek suç mu, saldırı mı? siz eşcinsel olmayı kötü bir şey olarak mı görüyorsunuz da lgbt iması içerdiğini iddia ettiğiniz entry'yi siliyorsunuz? yani diyelim karşınızda eşcinsel olduğunu düşündüğünüz ya da bildiğiniz biri var ve siz buna ''sen gökkuşağı karakterlisin'' diyorsunuz. işte bizim moderasyona göre bu suç. içinde küfür, aşağılama, hakaret hiç bir şey yok. bunu bile diyemiyorsun. peki burada ayrımcı ve kendi ifadeleriyle ''cinsiyetçi'' olan kim oluyor? ben mi, moderasyon mu? yani bunların hakim, savcı falan olduğu bir mahkemeye çıksak demek ki idamlık olacağız. işte yıllardır ''insan hakları, eşitlik, özgürlük'' diye kafa açanların nasıl bir kafa yapısına sahip olduklarını görmek için küçük bir örnek.

  3) ben en çok kendisinin sildiğinden şüphelendiğim için salyangoz'a da ulaştım. zaten sıkıntılı bir arkadaş; benim o ifadelerimle cinsiyetçi saldırı yaptığımı belirtmiş. ilgili şahsın renkli karakterine vurgu yaptığımı belirttiğimde ''ikimiz de öyle olmadığını biliyoruz. ben olsam ben de silerdim'' diyerek orada yazılanların dışında kendi niyet okuması, algılama kapasitesi dahilinde entry silebileceğini kabul etti. daha sonra da trip atarak bana küstü. bir daha benimle konuşmayacakmış. yazara trip atan moderatör de gördük en sonunda :))

  ekşi'den kaçıyoruz; havadan nem kapan, kapı gıcırtısına duyar kasabilecek tipler burada da karşımızda. futbolla, galatasaray'la falan da ne işleri var anlamış değilim. tribüne gitseler küfür var diye stattan kaçacaklar bu arkadaşlar herhalde. ''gökkuşağı'' tabirini lgbt'ye tapulamışlar, bundan sonra ağzımıza besmeleyle almamız gerekecek sanırım. ''aman bak şimdi gökkuşağı diyeceğim, moderasyon alınmasın...''

  yani zaten ''gökkuşağı karakterli'' tabirini ''saldırı ve nefret'' olarak görüp silen zihniyet lgbt olmayı bilinçaltında kötü bir şey olarak kodlamış demektir. burada sanırım psikolojide yansıtma savunma mekanizması denen şeye kurban gittim. insanlar kafalarında aslında kendileri ötekileştirdikleri kavramlara, topluluklara abartılı biçimde sahip çıkıp amiyane tabirle ''erdem sinyalleme'' dediğimiz davranış şekline bürünüyorlar.

  benim yazdığım entry kısa sürede profilimde ''destan yazdığı entryler'' bölümüne girmişti. moderasyonun kastığı duyara gerek olmadığını yazar arkadaşlar göstermişti zaten. burada aramızda duyarcı, siyasi yönden ayrılıkçı, provokatif tipler de olsa bile sağduyulu arkadaşlar çoğunlukta neyse ki ve neye nasıl tepki verileceğinin gayet de farkındalar. ama maalesef sjw virüsü tüm internet platformlarına olduğu buraya da bulaşmış ve azınlık olsalar bile hem en çok sesi çıkan ve hem de karar mekanizmasında olanlar onlar oluyor genelde.