• 13839
  iyice cadı avı olan sözlük. bırakın arda'yı savunmak a deseniz bile biatçı, yandaş bilmem ne oluyorsunuz. insanlar galatasaraylı olmalarına ve on ile ofsayt butonları olmasına rağmen birbirlerine laf sokacak entryler giriyorsa gerçekten sözün bittiği yerdeyiz. hiç boşuna ülkede ifade özgürlüğü yok demeyelim biz kendi içimizde bile böyle bölünüyorsak siyasi olarak hayli hayli bölünürüz. belki bu yazıma da tepki gelir bilmem. ben farklı düşünelim ama ayrışmayalım diyorum.
  sen kimsin derseniz, galatasaray evimiz fatih babamız diyen bir muallim.
 • 13840
  abartmıyorum hitler'i savunan arda turan'ı savunan kadar laf işitmez burda. emre belozoğlu övüldü, ali koç övüldü ilk seçildiğinde ama arda'yı övmeyi geçiyorum istiyorum diyene biatçı, satılmış, midesiz her şey deniyor. işin en komiği bunları diyenler arda'yı galatasaray değerlerini anlamamakla, arda'yı savunanları 'fikri hür vicdanı hür' olmamakla falan suçluyor.
 • 13841
  ''bilmem kime küsen taraftar'' ''bilmem kimi sevmeyen taraftar'' gibi başlıkları site yönetiminin silmesi gereken ve bu tarz başlıkları sözlükte barındırmaması gereken sözlüktür. arkadaşlar onu seven, bunu sevmeyen, buna ölen, buna biten, buna aşık olan, buna gıcık olan gibi başlıklarla sözlüğü malum sözlükler tadına düşürmeyelim, rica ediyorum.
 • 13843
  yönetimciler-anti yönetimciler
  fatih terimciler-anti fatih terimciler
  ardacılar-anti ardacılar
  belhandacılar, sericiler........... şeklinde uzayıp gidecek bir hal almaya başlayan sözlük.

  birisinin siyah dediğine beyaz denilmeye, ironi adı altında laf sokma çabasında garip garip entryler girilmeye başlandı. insanların değer yargılarına varmaya başladı iş. mesela örneklendireyim. bir transfer gerçekleşmedi diye bilmem ne kadar parayı veremediler diye yönetime yazıklar olsun diyen bir arkadaş başla bir entrysinde şu kadar eurodan fazla maaş verirlerse yönetime yazıklar olsun diyor. bu eleştiri falan değil. bu arkadaş sadece yönetime geçirecek yer arıyor demek (bu örnek yönetimi savunmak veya eleştirmek için verilmemiştir.) bir arkadaşımız değer yargılarına uymadığı için arda transferinin içine sinmediğini belirtmiş, hemen arkasından başka bir arkadaşımız da cevap niteliğinde yapıştırmış birşeyler. arkadaşlar insanların değer yargıları kişiden kişiye değişir. adını bile anmak istemediğim ancak rakiplerin kulübümüzle bağdaştırdığı eski gol kralımızın da mensubu olduğı terör örgütünün bir adamı kulübe başkan olmaya kalksa ses çıkarmayacak mıyız? değerlerimiz, dünya görüşümüz, kulübün temsil ettiği değerler bir kenara mı itilecek? biraz uç bir örnek oldu evet ama dediğim gibi herkesin değer yargıları değişir. bazı arkadaşlarımızın değerleri, dünyaya bakışı arda turanın transferiyle çelişiyorsa bunu söylemesinde ne gibi bir yanlışlık olabilir. sizin hayat felsefenize normal geliyor olabilir. buna karşı bir argüman sunmak çok mu zor, yoksa illa laf sokmak ya da popülizm yapmak mı gerekiyor. fatih terimi eleştirmek için illa abuk subuk örnekler mi vermek gerek. teknik, taktik, transfer yanlışlarını doğru düzgün söylemek yerine yok aydın yılmaz da gelsin sabri de gelsin mi demek gerekiyor. bunlar için birbirimizi kırmaya üzmeye gerek var mı. birbirimizi de geçtim bu kadar kin nefret güderek kendimizi yormaya gerek var mı?

  eleştirmeyi de övmeyi de tam beceremiyoruz sanırım. umarım bundan sonra daha düzgün üslupla yazılmış daha aydınlatıcı, eleştirenin neden eleştirdiğinin övenin de neden övdüğünün anlaşıldığı entryler görürüz.
 • 13844
  sanırım şimdiye kadar içerisinde yazan bir kişiyi bile engellemedim ve muhtemelen engellemeyeceğim platform.

  yahu ülkedeki onca ayrışma öğesi varken galatasaray taraftarı olarak da mı ayrışalım, ee yuh yani.
  tüküreyim transferine yahu, şurada birbirimizi yediğimize değmez.

  burada muhtemelen arda turan'ı en çok eleştiren, hocamız fatih terim'i en çok eleştiren yazarlardan birisiyimdir ama takımımıza katıldıktan sonra artık destek vermek düşer.
  sevmeye sevmiyorum hâlâ arda'yı ama sırf bu herif için de buradan hiçbir yazar renktaşımı kıracak değilim.

  gereksiz yere gerilmeyin dostlar, hepimizin amacı galatasaray'ı daha iyi yerlerde görmek.
 • 13845
  uzun zamandır pek sık kullanmadığım sözlüğümüz. artık okumak çok zor bir hale geldi. eskiden bir başlık altında birbirinden farklı tanımlar, analizler, bakış açıları değerlendirmeler olurdu. bugün birçok başlıkta, başlık altında günün ilk entry üzerinden o entrye cevap verme, cevap verilene cevap verme, sonra ona cevap verme gibi okumayı aşırı keyifsizleştiren durumlar oluştu. falcao başlığıa 00:00 saatinde "aslında kolombiyalı değil, aslen konyalıymış" yazsam ve moderatör "yanlış, hatalı nesnel bilgi" kuralından ötürü bu entryi silene kadar birkaç kişi görse bir sonraki gün akşama kadar konyalı olup, olmadığı üzerine hararetli tartışmalar dönecek. belki verdiğim örnek absürt oldu ama giderek buna evriliyoruz. biri gider fikrini beğenmediği adamın nickaltına yazar çizer, diğeri "aynı önermeyi" 2 milyar 750 milyon milyar farklı başlık açarak yazar vs vs.

  sözün özü okuyucusunu yoran bir sözlük oluyor giderek burası. uzun zamandır çok az entry girip sadece yazılanları "okumaya çalışan ama bahsettiğim sebeplerden ötürü okumakta zorlanan" bir yazar olarak görüşümü belirtiyorum. umarım hergün yeni bilgiler yeni bakış açıları kazandığımız galatasaray sözlük oluruz yeniden en yakın zamanda.
 • 13846
  aşırı sinir, nefret ve stres barındıran, aynı zamanda kendisini galatasaray taraftarının tamamını temsil ediyor sanan yazarlar barındıran güzide sözlüğümüz. arkadaşlar bu sözlük evet çok takip ediliyor ama fikirlerimiz bir çok taraftarca benimsenmiyor. bir şeyler yazarken bunları düşünerek yazın entrylerinizi. yoksa çok eleştirdiğimiz monşer gibi takılan galatasaray liseli beyefendilere benzer antipatik bir hal alıyorsunuz.

  arda turan geldi diye sonuna kadar eleştirin herkesi fatih hoca da dahil ama fikirleriniz mutlak doğru ve herkes tarafından paylaşılıyormuş gibi davranmayın. benim gibi okuyanlar için komik duruma düşüyorsunuz. bunu kendinize yapmayın.
 • 13848
  ilk resmi maça kadar buralar yanar. o zaman kadar sakin kalmakta fayda var.

  geçtiğimiz yaz transfer sezonunun sonunda falcao, lemina, nzonzi, seri, andone, adem büyük, babel, emre mor, jimmy durmaz, taylan, şener takıma katılmıştı, burada kar topu oynarken şampiyonluk kutlaması yaparız geyiği dönüyordu.

  6. olduk?

  arda turan'ın barça'ya gittiği, a.madrid'de yıldız olduğu günlerde yaptığı açıklamalr, sonra berkay'ın eşi, hastane muhabbetleri, acun, rıdvan, emre, adamspor'la çok samimi olması, bjk forması giyip seba yanlaması yapması, ibfk'deyken sahadaki hal ve hareketleri ile kendisinden fazlasıyla irrite ettirdi.

  zaten futbol olarak son 2 yılda yok. bu kadar zamanda 10 civarı maç oynayan bir oyuncu messi olsa şüpheyle bakarsınız.

  bizim kendisine ihtiyacımız yok ama onun bize var.

  arda turan tüm bu negatif durumdan ancak galatasaray'da başarılı olursa ve katkı verirse bir nebze olsun pozitife döner.

  burak yılmaz'ın bulunduğu kabın şeklini alması, her gitiği takıma yanlaması ortada, caner'in, gökhan gönül'ün fb-bjk trafiğindeki durumları ortada.

  arda biz istemediğimiz için ibfk'ye gitti.

  fatih terim hem yazılı hem de sözlü olarak istemiş, sorumluluk da kendisindedir.

  arda da birazcık akıllı bir adamsa konuşmaz, işini yapar.

  o da biliyor ki başarı gelmezse çok daha zor günler onu bekliyor.

  yani arda konusunda herkes farklı düşünebilir ama bunu namus meselesi yapıp, galatasaray üstü bir seviyeye çıkarmamın hiçbirimize faydası yok.

  allah biliyor, fatih terim'e olan hıncım arda'ya olanın 10 katıydı belki. arda kendine yaptı yapacağını, fatih terim ise bize rağmen, bize inat gibiydi. öyle hırsla, nefretle dolmuştum.

  belki de o babamdan sonra en sevdiğim adam olduğu içindir ama "nerede kalmıştık" tweetinden sonra her şey değişti. bunu da kendime uzun süre anlatamadım.

  şu "galatasaray'ın teklifi kötü ve komikti" lafını yalanladı ben ona çok takılmıştım. onu sindiremiyordum açıkçası.

  diğerleri hep kendi ayıbı, görgüsüzlüğü ve hatta barzoluğu ama yaptıklarından pişman olmuşsa, af dilemişse orası onu bağlar.

  ben saha içine bakacağım, f/p olarak gerekli katkıyı verirse iyi transfer olur.

  onun dışında tüm sorumluluk hocadadır.

  bu yüzden de sözlük'te yangın yapacak, kıyamet koparacak bir durum yoktur.

  herkes fikrini yazacak, tepki verecek ama bunu düşmanlık seviyesine getirmek saçma oluyor.

  ülkede öyle mutsuz ki insanalr en küçük şeyler patlamaya bahane oluyor.

  işsizlik, pandemi, parasızlık, mutsuzluk derken tek sığınacak limanın galatasaray da istediğin gibi olmayınca, sonuç ortada...
 • 13850
  kutuplasmadan ziyade yazarlarin olgunlugu, akliselimligi eksilmis ve yer yer terbiyesizligi yukselmis sozluk. kac yil oldu hatirlamiyorum fakat kesinlikle ilk yillar boyle degildi. hala, cogu internet mecrasindan daha duzeyli tartisma ve muhabbet olanagi saglayan bir yer burasi. fakat ornegin dun, bir yazar bana ozelden olasip kustahca girdigim entry ile ilgili dalga gecip laf atti. eskiden hic olmayan seylerdi bunlar.
 • 13852
  aynı konudaki fikirleri başlıklara göre değişen yazarlar bulunduran sözlüktür.

  mesela aynı yazar hem sneijder için fatih terim'i kovdurdu altın portakal derken hem de fatih terim için kaçıp gitti diyor. oysa ki bunun biri doğruysa biri yanlış. ama yazan aynı kişi. kaldı ki fatih terim'in nasıl kovulduğunu da bütün türkiye biliyor.

  ya da milli takım mevzusuna gelelim. fatih terim milli takımın başına geçtiğinde yıldırım demirören'in takımı dediler, hatta hollanda maçında hollanda'yı tutup sneijder gol attı diye sevindiler, ne yapıyorsunuz siz diyenleri de en ofsaytlara soktular. şimdi aynı adamlar arda turan milli takıma ihanet etti diyor. yani işine geldiğinde milli takım, işine geldiğinde yıldırım demirören'in takımı oluyor.

  başka örnekleme yapalım. arda 12 milyon euro kazandırdı görüşüne katılmıyorum. floryanın vitamininden faydalandı senelerce yazılıyor. ya da onun kazandırdığı para yerine gelen adama harcandı falan. ama bütçeyi beğenmeyip kendi isteği ile görevden ayrılan adama etik dışı bir davranışta bulunarak kendisini kovdurtmaya çalışmadı, tazminat kovalamadı diye hak ettiği tazminatı almadı büyük galatasaray'lı, bize şu kadar kar ettirdi deniliyor.

  bizim en büyük sorunumuz bu işte. bu standartsızlık, bu olayları ve kavramları işimize geldiği gibi eğip bükmemiz. bir de galatasaray değerleri konusu var ki o konuya hiç girmiyorum ama isteyen ile özelden akşama kadar tartışırım.
 • 13854
  saygı ve sevgi çerçevesinde, nefret ve trollük barındırmayan her yorumun kabul görmesi gereken sözlük-ü sultani.

  asıl sıkıntı yorum yapılan kişi düşmanı olsa o kadar eleştirmeyecek, kendisi olsa kendisini o kadar övmeyecek yorumların yapılması.

  yakın zamanda tartışma konumuz arda turan olduğu için onun üzerinden örnek vereyim. arda'yı gram sevmiyorum ve gelmesini istemedim ayrıca.

  arda kendisi konuşsa bazı yazarların övdüğü ve savunduğu kadar savunmayacak kendini. arda'nın düşmanı gelse yazarlık yapsa bazı yazarların yerdiği kadar yermeyecek kendisini.

  sözlük yönetiminin ve modların gayet iyi çalıştığını düşünüyorum. gözlerinden kaçan elbet şeyler olabilir e onlar da insan sonuçta. burada hepimize düşen görev itidalli olmak ve empati yapabilmek.