• 13594
  yakın zamanda dikkatimi çeken ve beni her gördüğümde (cidden söylüyorum) üzen bir jargon türemiş sevgili sözlüktür.

  jargon da şudur; kimin yaptığının hiç önemi yok, x bir yazar fikirlerini belirtirken "ulan" diye hitap ediyor. ben mesela okurken (aynı fikirde olayım veya olmayayım) bir yazarın benimle konuşurken "ulan sana prandelli müstahak" dediğini adeta kulaklarımla duyuyorum. bunu sokakta biri söylese sokak ağzıyla "ağır ol" derim. sokakta değiliz. bence "ulan" diye hitap etmek doğru değildir. en azından bu hitap türünün yeri bu sevgili sözlük olmamalıdır. bunu belirtmek istedim. ben yakıştıramıyorum.

  bu vesileyle bu "ulan" jargonuna ek olarak kullanılan "ak", "amk" vb. güldürme etkisi de olsa özünde galiz bir küfür olan tabirlerin de yerinin bu sözlük olmadığını düşündüğümü de belirtmek isterim. sözlük eğer bilgi alma yeriyse ki şüphesiz öyle, bence kalitemize sekte vuran bu jargonu bırakma yönünde hassassiyet göstermeliyiz.

  edit: atalarımız iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına demiş. (bkz: #2791327) numaralı girdimde ben de son satırda "ulan" deme yanlışına düşmüşüm. kendime ibret olsun diye editlemeyeceğim.
 • 13595
  fihrist kısmından harf ve rakam seçerken "0" ile başlayan hiçbir başlık olmadığını fark ettim. sonra dedim, "greg ostertag, russell westbrook, shane larkin gibi adamların forma numarası 0, ben burdan yürürüm" (?) arama çubuğuna 0'ı yazdım, enter'a bastım; ancak o da ne? 0 başlığı kati surette açılamıyor, sözlük yazılımı kesinlikle izin vermiyor buna. adeta bir supermassive black hole*, adeta bir gargantua*. :( işin diğer bir ilginç yanı, arama çubuğuna @0 yazdığınız zaman kendi profilinize gidiyorsunuz (bende öyle oluyor en azından), bir anlamda ben butonunun işlevini yerine getiriyor @0.

  peki ben bu müthiş önem arz edip her birimizi oldukça bahtiyar edecek kuantum mekaniği düzeyindeki bilgiyi neden paylaşıyorum? çünkü bugün işte beklemeli bir prosesle haşır neşir olduğumdan mütevellit canım sıkılıyor, ondan!
 • 13596
  fihrist'te 0(sıfır) ile başlayan başlık olmadığını ben de sabah saatlerinde görüp, "nasıl olmaz? en kötü basketbolcular giyiyor" diyerek açmaya çalışan biri olarak, 0 yazıp enter'a bastığımda işe yaramadığını görüp 00(2 sıfır yan yana) yazıp 0 başlığını açmaya çalıştım, böyle yapınca entry yazma kutucuğu da açılınca sözlük bug'ı buldum diye sevinmiştim ama entryi yazıp yolla tuşuna basınca,

  entry yazılamadı!
  hata kodu: b001

  verdi.

  demek ki 0'ın dokunulmazlığı var :(